Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika w gminach. Macie jakieś doświadczenia?

retrofood 21 Mar 2019 17:03 1272 20
IGE-XAO
 • #1
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Quote:
  To była jedna z największych gminnych inwestycji w energię odnawialną w Polsce. Skorzystać mieli na niej mieszkańcy gminy Ochotnica Dolna, ale z powodu wadliwej instalacji paneli fotowoltaicznych ich rachunki za prąd zamiast się zmniejszyć, wzrosły nawet dziesięciokrotnie.

  Panele fotowoltaiczne – pozwalające uzyskać energię elektryczną z energii słonecznej – zamontowano na blisko 700 prywatnych domach w gminie Ochotnica Dolna. O wykonanie inwestycji zabiegało aż 17 firm. Wygrała najtańsza oferta złożona przez firmę FlexiPower Group z Woli Zaradzyńskiej pod Łodzią, opiewającą na kwotę ponad 5,2 mln zł. Najdroższa oferta sięgnęła 7,5 mln zł.
  Zwycięska firma – mimo że miała najniższe koszty – zagwarantowała bezawaryjne działanie całej instalacji przez sześć lat.

  Aż człowiek się dziwił...
  Początkowo mieszkańcy Ochotnicy Dolnej byli bardzo zadowoleni z inwestycji, zwłaszcza że gmina dostała na nią dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach wspierania odnawialnych źródeł energii. Grzałki podłączone – jak sądzili – do paneli fotowoltaicznych bardzo sprawnie podgrzewały im wodę w domowych bojlerach.
  – Aż człowiek się dziwił, że taką gorącą wodę można mieć z tego słońca, które w końcu u nas nie zawsze mocno grzeje – mówi „Wyborczej” jeden z mieszkańców Ochotnicy.

  Ale po pół roku do właścicieli domów w Ochotnicy zaczęły przychodzić listy z rachunkami za energię elektryczną – nawet dziesięć razy wyższe niż za analogiczny okres w poprzednim roku. Okazało się, że instalacja zamiast czerpać energię z paneli, pobierała ją z sieci elektrycznej.

  Wbrew woli i wiedzy
  Sprawa była omawiana na ostatniej sesji rady gminy Ochotnica Dolna.
  – Grzałka w zbiorniku na ciepłą wodę pobierała energię elektryczną z sieci i nieświadomie mieszkańców narażono na poważne koszty, czasem kilkakrotne zwiększenie rachunków za energię elektryczną. Ta sytuacja wystąpiła wbrew woli i wiedzy mieszkańców poprzez błędne, niefachowe i niezgodne z umowami zainstalowanie instalacji – mówił radny Andrzej Runger, którego wypowiedź zapisano w protokole z sesji.
  – Będzie ogłoszenie na stronach internetowych urzędu, żeby wszyscy mieszkańcy, którzy uważają, że w związku z fotowoltaiką zapłacili wyższe rachunki za prąd, zgłaszali się do gminy. Te wszystkie sprawy zbierzemy w jeden katalog. Zadzwoniłem do firmy w ubiegłym tygodniu. Muszę zebrać wszystko w jedną całość i przekażemy wszystko firmie – zapewnił wójt Tadeusz Królczyk.

  Wymienią wadliwe przekaźniki
  Zadaliśmy firmie FlexiPower Group pytania o przyczyny wadliwego funkcjonowania instalacji w Ochotnicy Dolnej, ale wczoraj firma nie była nam w stanie na nie odpowiedzieć.
  Już wcześniej przedstawiciele FlexiPower Group zapewnili władze gminy, że instalacja wiosną zostanie naprawiona. Firma ma wymienić wadliwe przekaźniki. Nie wiadomo jednak, czy opłaci też mieszkańcom wysokie rachunki za prąd.

  Panele fotowoltaiczne w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Ogrzewanie budynków za pomocą energii słonecznej powinno pozwolić na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Instalacje są drogie, ale dzięki dofinansowaniu z publicznych pieniędzy na poziomie 75 proc. kosztów inwestycji powinny się zwrócić w ciągu kilku lat. Pod warunkiem, że zostaną prawidłowo założone.


  Miała być tania energia słoneczna[/quote]
 • IGE-XAO
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • IGE-XAO
 • #3
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Oczywiście. Energia z paneli mogła pójść do sieci za frico, a ludzie grzali na full z sieci, sądząc, że to ze słońca. A swoją drogą, to fajny wynalazek taka opcja, energetyka powinna firmie postawić szampana.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  kj1
  Electrician specialist
  Może wynajął kilkadziesiąt dachów w okolicy, jak swego czasu Niemcy robili.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  alladyn-solar-batt
  Level 11  
  Generalnie FlexiPower nie grzeszy rozumnością w przyjmowanych rozwiązaniach. W tym konkretnie przypadku twierdzenie - jakoby za problem (rzekomo) odpowiadały,, wadliwe przekaźniki" g grubo mija się z prawdą. To ewidentnie zła koncepcja projektu, zła koncepcja realizacji sposobu załączania grzałek (algorytmu) stoi za przyczyną wydarzenia. Oczywiście konkretnie nie wiadomo (bo Flexi trzyma gębę na kłódkę) jak wygląda schemat elektryczny i funkcjonalny (ktoś to widział?) złej, wadliwe działającej konfiguracji-niemniej hasło jakoby to były winne przekaźniki to taka dziecinna próba rozmycia lub wskazania winy u innych.
 • #9
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  potegat wrote:
  U mnie w gminie był projekt na panele i czekam aż mi zamontują, 3,6Kw za 10 tyś nic mnie nie interesuje.

  U mnie też był. W 2017 roku. Po czym zapadła cisza. Tak samo jak z szybkim internetem. Rozmawiałem o nim z burmistrzem w 2013 roku. Data jest pewna, bo było to na cmentarzu, po pogrzebie kuzyna (burmistrz jest moim dawnym kolegą, kiedyś obydwaj pracowaliśmy w tym urzędzie). Obiecywał, że najdalej za 3 lata będzie szybki internet.
  Minęło lat 6, a o światłowodach ani widu, ani słychu.
 • #10
  potegat
  Level 20  
  Panele mają montować już niebawem jak skończą kolektory, co do internetu to też ma być, nawet niedawno chodziło dwóch chłopaków i podpisywałem zgodę o powieszenie światłowodu na słupie nad moją działką.
 • #11
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  potegat wrote:
  Panele mają montować już niebawem jak skończą kolektory, co do internetu to też ma być, nawet niedawno chodziło dwóch chłopaków i podpisywałem zgodę o powieszenie światłowodu na słupie nad moją działką.

  Ty jesteś inne województwo, bardziej szczęśliwe. :D Na Podkarpaciu ponoć afera, chociaż nikt jeszcze o tym nie pisze.
  PS. Ja zgodę podpisywałem ze cztery lata temu.
 • #13
  Lisciasty
  Level 20  
  Szczerze życzę żeby to było "na dniach". Kolega spod Gliwic już tak czeka ponad rok, lista była dawno temu, oględziny chałupy też,
  już mówili że lada moment montują. A ten moment trwa...
  Prawda taka że ludzi nie ma do roboty a boom na fotowoltaikę jest ogromny. Ja sobie sam wieszałem instalację 2 lata temu, też wtedy szukałem
  dotacji i zniżek. Do tej pory w mojej okolicy nic się nie dzieje w tym temacie, jakbym za swoje nie zamontował to bym dalej czekał.
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  potegat
  Level 20  
  Nie mowie że nie, termin jest do maja rozmawialem z kolega co sie tym zajmuje w gminie i jak skoncza kolektory to będą robic panele. Co do samych kolektorów to widzę że jest już kilka instalacji założonych więc robią.
  Na pewno dam znać jak założą a póki co chyba jadę dzisiaj po używki 12szt poli 250W po 280 zł za szt podobno półtorej roku na dachu. Potrzebuje do off-grida
 • #16
  witekem
  Level 19  
  To co mi wiadomo to w Ochotnicy były dwa przetargi. Pierwszy na 120 sztuk inwerterów typu OFF-Grid z 12 paneli 250W i grzałką 2500W- Zastosowane inwerter Elnix OFF-GRID i PV Bruk-Bet. Te instalacje działają już 4 lata. Drugi przetarg w gminie wygrał FlexiPower i zastosował zachodni sprzęt oprócz paneli z Bruk-Bet. FlexiPower ma teraz wielkie problemy z zachodnim sprzętem. Musi go wymienić we wszystkich swoich instalacjach bez wyjątku. Były również przypadki, że zamocowane panele pod wpływam śniegu spadały z dachu. Firma zobowiązała się do końca kwietnia wymienić zachodni sprzęt we wszystkich swoich instalacjach.
 • #17
  Lisciasty
  Level 20  
  Etam pierniczenie że zachodni. Fuszerka to raz, a dwa że ludzie z on-gridem myśleli że skoro mają fotowoltaikę to mogą
  ciągnąć energię do upadłego. No to ciągnęli aż trochę jej się zużyło.
 • #19
  Lisciasty
  Level 20  
  Jakiś polikryształ patrząc na foto. A producent pierwsze słyszę, pewnie wzięli co mieli najtańszego i tyle...
  Tam nie było jakiejś specyfikacji sprzętowej? Tzn. dają dotację a Ty bierzesz co montują i nie ma wyboru?
  Jaki falownik?
 • #20
  potegat
  Level 20  
  Do falownika jeszcze nie dotarłem, jak zamontuje to przyjdzie elektryk i zamontuje falownik, jak to nie mam pojecia. Dzwoniłem do Mp solar i za taki zestaw 3.6 kw z montazem trzeba dać około 18 tyś. Sam panel kosztuje 420 zł wiec nie jest drogi a jaka będzie jakość to się okaże.
 • #21
  dzibus1
  Level 15  
  Lisciasty wrote:
  Jakiś polikryształ patrząc na foto. A producent pierwsze słyszę, pewnie wzięli co mieli najtańszego i tyle...
  Tam nie było jakiejś specyfikacji sprzętowej? Tzn. dają dotację a Ty bierzesz co montują i nie ma wyboru?
  Jaki falownik?

  Jak dotacja za zazwyczaj nie ma możliwości wyboru. Niestety.