Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Olej napędowy w benzynie -

scorpio102 05 Lut 2016 13:06 1956 24
  • #1 05 Lut 2016 13:06
    scorpio102
    Poziom 2  

Mam pytanie z innej beczki. Czy w przypadku jakby np przy ilosci 60l bylo 6 l diesla to moze to zaszkodzic benzyniakowi?Czy nie powinno sie nic stac bo to tylko 10% zawartosci ropy w benzynie?

0 24
  • #2 05 Lut 2016 13:25
    Xantix
    Poziom 40  

Pewnie zależy to od samochodu. Im starsza konstrukcja to zapewne zniesie to lepiej. Pamiętam, jak raz z ojcem mieliśmy taką sytuację w skodzie Favorit - tatuś z rozpędu zaczął lać ropę (na codzień jeździł dieslem), zorientował się, gdy wypełnił bak w 1/4 pojemności. No to zalaliśmy resztę baku pod sam korek benzyną. No i auto jeździło, choć miało sporego muła, ale nie odbiło się to negatywnie na późniejszej pracy auta. Po zatankowaniu czystej benzyny jeździło normalnie.

0
  • #3 05 Lut 2016 13:35
    kaputo
    Poziom 20  

Xantix napisał:
    Pewnie zależy to od samochodu. Im starsza konstrukcja to zapewne zniesie to lepiej. Pamiętam, jak raz z ojcem mieliśmy taką sytuację w skodzie Favorit - tatuś z rozpędu zaczął lać ropę (na codzień jeździł dieslem), zorientował się, gdy wypełnił bak w 1/4 pojemności. No to zalaliśmy resztę baku pod sam korek benzyną. No i auto jeździło, choć miało sporego muła, ale nie odbiło się to negatywnie na późniejszej pracy auta. Po zatankowaniu czystej benzyny jeździło normalnie.

Jak nalał diesel (duża średnica pistoletu) do benzyniaka (mała średnica otworu)?
    Przy zbyt dużej zawartości ON, silnik nie wystartuje lub szybko zgaśnie.

0
  • #4 05 Lut 2016 13:44
    andrzej20001
    Poziom 43  

Da sie nalać :) "" panie ale długo coś lałem ,odbijało i odbijało mi "" cytat klienta przyciągniętego "na sznurku". Świece zarzuci syfem ,nie warto tak jeżdzić.

0
  • #5 05 Lut 2016 13:46
    BC109B
    Poziom 32  

Kaputo, starsze samochody miały wlewy dużej średnicy i można było lać co popadnie.
    Do autora - olej napędowy słabo się zapala od iskry, więc przy zbyt dużym stężeniu w paliwie samochód będzie miał problemy z rozruchem.

3
  • #6 05 Lut 2016 13:50
    Xantix
    Poziom 40  

Skoro nalał to znaczy, że się dało. Ja tam się na tankowaniu paliw ON/Pb za bardzo nie znam, bo na co dzień jeżdżę na gazie (benzynę tankuję jednorazowo pod korek i mi przeważnie starcza to na 3-4 miesiące tak więc do zwykłych dystrybutorów nie zaglądam zbyt często, ropniaka jeszcze nigdy nie tankowałem). Zresztą, skoro ludzie zalewają innymi paliwami zbiorniki to znaczy, że jakoś się da.

0
  • #7 05 Lut 2016 14:36
    Ermax
    Poziom 7  

Nic nie zaszkodzi, najwyżej nie będzie palił lub będzie słaby...
    Co do dziwnych stwierdzeń "silnik zatrze, wybuchnie, uszkodzi, itp..." to są to jakieś skrajne wypadki silników które JUZ były na rozleceniu....
    Więc niema co czytać i wierzyć motorom, autoświatom i internetowym mechanikom...
    Jezeli zajdzie taka sytuacja to wystarczy zlać paliwo i nalać świeżego a mieszanina do 10% NIE przeszkadza...

1
  • #8 05 Lut 2016 16:06
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Benzyniaki mają klapki w baku i naprawdę trzeba być nierozgarniętym żeby lać po kropelce.

Przecież to logiczne żę jak ci odbija to albo pełny bak albo coś nie tak.

0
  • #9 05 Lut 2016 16:18
    jas67
    Poziom 22  

Jak tylko normalnie odpala to możesz śmiało jeździć. Nie można tylko pozostawić tak na długo bo się oddzieli benzyna od napędu i wtedy może być problem.
    @DJ ANNUS Czasem odbija jak "pistolet" jest uszkodzony. Nie raz tak miałem.

0
  • #10 05 Lut 2016 16:49
    bula17
    Poziom 22  

Przerzuci spokojnie
    Efekt uboczny to troszke kopci oraz utrudniony start na zimnym silniku

Poza tym nie powinno byc problemów chyba ze masz jakiegos FSI to bym nie rezykował .

0
  • #11 05 Lut 2016 17:27
    AAnnddrrzzeejj
    Poziom 18  

WITAM.Ktoś z kolegów napisał ,im starszy tym mniej odczuje. Może to co napiszę to nie na temat.W 75 roku znalazłem pracę firmie gdzie miałem dostęp do acetonu. "wygospodarowałem" 4 beczki ,tj.około 800 litrów.Miałem wówczas Wołgę chyba gaz 21 tą starą.Przyszła ciężka zima.Do acetonu dolewałem (nie pamiętam jaki olej się lało do 2 T).Z rury śmierdziało okropnie ,jakby się gotował ocet ,ale silnik to wytrzymał.Ślad na silniku nie pozostał.Kupcy szarpali się o nią.Pozdrawiam .ANDRZEJ

0
  • #12 06 Lut 2016 03:52
    wowka
    Poziom 28  

Jeździłem kiedyś na mieszance benzyny z napędowym, zlane z baku diesla do którego ktoś nalał benzyny, nie wiem jednak jakie proporcje bo dostałem za darmo ale bardziej śmierdziało benzyną niż olejem. Był problem z odpalaniem zimnego silnika oraz ze spalaniem stukowym. Jeżeli przy wciśnięciu gazu słyszysz dziwne dźwięki z silnika to właśnie spalanie stukowe. Ale najgorszy problem to zasyfienie świec zapłonowych po pewnym czasie. I co ciekawe wszystkie świece zasyfiły się nagle w tym samym czasie, że nagle nie można było auta odpalić.

0
  • #13 06 Lut 2016 05:24
    janek1815
    Poziom 38  

Tyle to przepalisz bez większych problemów. Nie pisalbym tutaj gdyby nie to że zaciekawiła mnie sytuacja zastana wczoraj na stacji benzynowej. Stoi Passat B6 tdi przy nim dwa akumulatory, węże, bańki i 3 panów. Pytam co robią? Właściciel zatankował sobie 47 litrów Pb. Skapnal się jak auto zapaliło i po chwili zgasło. Jak myślicie odpali jeszcze? Z baku wyciągi ile się dało z filtra akurat wylewali przy mnie. Na dalszy rozwój wypadków nie miałem czasu czekać. Było to czyszczenie układu paliwowego od razu przy dystrybutorze.

0
  • #14 06 Lut 2016 08:47
    andrzej20001
    Poziom 43  

Odpali ale pompki mogą potem z czasem niedomagać.

0
  • #15 06 Lut 2016 09:17
    ociz
    Moderator Samochody

Ermax napisał:
    Nic nie zaszkodzi, najwyżej nie będzie palił lub będzie słaby...

Ta... Stary prymitywny silnik wytrzyma, ale jakiś nowszy, wysilony (dużo koni z małej pojemności) może szybko wykończyć spalanie stukowe.

1
  • #16 06 Lut 2016 13:37
    BC109B
    Poziom 32  

Spalanie stukowe, czyli samozapłony oleju napędowego?

0
  • #17 06 Lut 2016 13:47
    Xantix
    Poziom 40  

Chodzi zapewne o to, że benzyna z dodatkiem ON ma niższą liczbę oktanową niż benzyna niezanieczyszczona. Niższa liczba oktanowa to większa podatność na spalanie stukowe. Obecnie silniki są dostosowane do zasilania benzyną o LO minimum 95, chociaż te najnowsze zapewne wolą LO 98. Więc zastosowanie paliwa o niskiej LO spowoduje kłopoty silnika ze spalaniem stukowym.
    Pamiętam jeszcze, że stare auta były chyba przystosowane do paliwa o LO 86, może dlatego stare auta lepiej sobie radzą w takich przypadkach.

0
  • #18 06 Lut 2016 14:05
    BC109B
    Poziom 32  

Była też etylina 74. Etylinę 86 wprowadzono jako pośrednią między E74, a E94.

1
  • #19 06 Lut 2016 14:18
    Xantix
    Poziom 40  

W astrze F z początku lat 90 mam taki "myczek" przy sterowniku silnika co się nazywa bodajże "korektor oktanowy". I można bodajże za jego pomocą zaprogramować jedną z trzech liczb oktanowych paliwa na jakim się jeździ.

0
  • #20 06 Lut 2016 15:32
    BC109B
    Poziom 32  

Może ktoś wyjaśnić jak to jest, że olej napędowy, który nie zapali się od iskry świecy zapłonowej, nagle zaczyna zapalać się przedwcześnie w cylindrze silnika benzynowego, który na ogół ma niższy stopień sprężania, a tym samym niższą temperaturę niż panująca we wnętrzu silnika diesla?

0
  • #21 06 Lut 2016 15:42
    Xantix
    Poziom 40  

To nie chodzi o to, że ON spala się stukowo w cylindrze od świecy, tylko o to, że benzyna zanieczyszczona olejem będzie zapalać się od świecy przedwcześnie. ON się nie spala ale jego obecność zmniejsza LO benzyny i w tym tkwi problem.

0
  • #22 06 Lut 2016 16:20
    OSAAA1
    Poziom 14  

ON się nie spala i leci do oleju. Dwóch kolegów jeździło na takiej mieszance.

1
  • #23 06 Lut 2016 16:24
    marek1977
    Poziom 33  

Na dłuższą metę zaszkodzi. Od razu będzie się czkał i prychał, a w dłuższym okresie jazdy na takim paliwie przybędzie ci towaru na bagnecie oleju w silniku. Takie paliwo nadaje sie do kosiarki do trawy.

To na 99% jest paliwo spuszczone z diesla gdzie ktoś zatankował benzynę. NIE MA MOŻLIWOŚCI WSADZIĆ PISTOLETU OD DIESLA DO BENZYNY.

0
  • #24 06 Lut 2016 16:52
    janek1815
    Poziom 38  

marek1977 napisał:
    . NIE MA MOŻLIWOŚCI WSADZIĆ PISTOLETU OD DIESLA DO BENZYNY.

Obecnie w autach nie ma takiej możliwości ale weźmy pod uwagę np cinquecento z początku produkcji rocznik 93 wchodzi zarówno ON jak i Pb. Posiadalem kiedyś i pasowało.

1