Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

15kW - Nieczytelna tabliczka znamionowa silnika

trooyniack 08 Mar 2016 13:46 2394 35
  • #1 08 Mar 2016 13:46
    trooyniack
    Poziom 7  

Witam, czy ktoś z forumowiczów byłby w stanie pomóc mi w odczytaniu danych z nieczytelnej tabliczki znamionowej silnika? Silnik trójfazowy 15 kW jakiejś polskiej rzekomo produkcji, chciałbym znać prąd rozruchowy tego silnika ale tabliczka niestety dla mnie nieczytelna... 15kW - Nieczytelna tabliczka znamionowa silnika

0 29
  • Pomocny post
    #2 08 Mar 2016 13:53
    ciuqu
    Poziom 33  

Na żadnej tabliczce żadnego silnika nie znajdziesz prądu rozruchowego.

Prąd nominalny tego silnika dla gwiazdy to 28,9A

Poczytaj Link i ewentualnie sobie wylicz.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Mar 2016 14:08
    ciuqu
    Poziom 33  

witold04 napisał:
    J 29,8

Dokładnie wszystko ładnie widać, przepraszam za moją pomyłkę 28,9A :)

Cos fi 0,86

0
  • Pomocny post
    #5 08 Mar 2016 14:29
    witold04
    Poziom 15  

ciuqu napisał:
    przepraszam za moją pomyłkę 28,9A

Ależ żadnej pomyłki nie ma :) oboje mamy rację bo dla 380V będzie 29,8A a jak obecnie wiadomo sieć jest 400V to będzie 28,9A oczywiście przy połączeniu silnika w gwiazdę.

0
  • Pomocny post
    #6 08 Mar 2016 14:34
    ciuqu
    Poziom 33  

Dodajmy jeszcze sprawność 89% i mamy komplet parametrów.

0
  • #7 08 Mar 2016 22:32
    ciuqu
    Poziom 33  

Ja się dobrze przyjrzeć to SF 160 L-4, w katalogu producenta są wszystkie dane, krotność prądu rozruchowego 6,3, waga 96kg, moment znamionowy 98,1Nm.

Ale po co szukać samemu, od tego jest elektroda ;)

0
  • Pomocny post
    #8 08 Mar 2016 22:55
    2741898
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 11 Mar 2016 12:22
    trooyniack
    Poziom 7  

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, dopiero zobaczyłem że zagorzała dyskusja się tu roztoczyla :) Ale spoko - wszyscy pomogli :)Silnik obecnie pracuje na mechanicznym przełączniku Y/D, teraz dostałem zlecenie do podłączenia go pod zespół styczników, ale widząc parametry to zaczynam się trochę obawiać, zwłaszcza tego prądu w trójkącie... W tym momencie klient ma to zabezpieczone głównym zabezpieczeniem 63A, instalacja bardzo prowizoryczna. Teraz wiem że zabezpieczenie 32A raczej będzie za małe. Dodam że nie siedzę zbyt w napędach indukcyjnych, stąd moje obawy i pytania.

0
  • #11 11 Mar 2016 12:24
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Prąd silnika zależy od obciążenia, tak że jak instalacja wygląda tak jak silnik to widzę krótki żywot napędu bo albo silnik albo instalacją wymiękną.
    Ciekawi mnie też jaka jest impedancja pętli zwarcia i jakie będą spadki napięć podczas pracy silnika.

0
  • #12 11 Mar 2016 12:35
    trooyniack
    Poziom 7  

Na tą chwilę wszystko właśnie działa. Sam się trochę przeraziłem jak to zobaczyłem, bo miejsce instalacji to zakład cięcia kamienia. Czyli wilgoć, pył, woda itp. Podobno przygasa im lekko światło jak go załączają, ale rozruch trwa ogólnie bardzo krótko, bo jest bez obciążenia. Silnik napędza tarczę piły, która zawsze jest "w górze" w momencie rozruchu.

0
  • #13 11 Mar 2016 13:11
    2741898
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 11 Mar 2016 23:21
    supchem
    Poziom 21  

Właśnie, sądząc po danych z tabliczki to ten silnik nie może mieć założonego wyłącznika Y/D chyba że w sieci 3x220V, a takiej w Polsce nie mamy. Jeśli to zakład kamieniarski i ma swój transformator zasilający, a sieć na to pozwala to można wykonywać rozruch bezpośredni. Jeśli włączany do sieci publicznej lub instalacja nie pozwala na rozruch bezpośredni to trzeba zastosować falownik, softstart lub wymienić silnik. Ogólnie najlepsza i najtańsza jest wymiana silnika. Montaż falownika czy softstartu gdy nie jest on konieczny i nie ma potrzeby regulować płynnie obrotów to głupota, zwłaszcza w takich warunkach pracy bo to kolejny element który może się popsuć, szybko go nie naprawimy (włącznik Y/D może leżeć na zapasie, na zakup zapasowego falownika 15 kW chyba nikt sobie nie będzie pozwalał) i oczywiście duże koszty.

0
  • #15 11 Mar 2016 23:44
    witold04
    Poziom 15  

somers napisał:
    Żeby ten silnik działał w trójkącie to musi być zasilany 2x230V.

To zależy jak ma policzone uzwojenia ??? może chodzić w trójkącie w sieci 400V ale przy tym będzie coś ok 30A na każdą faze o ile uzwojenia to wytrzymają, to jest ogromne obciążenie i nic dziwnego że mu światło gaśnie !!!
    Nasyca rdzeń i cały motor to grzejnik, według specyfikacji to ten motor może tylko chodzić przy połączeniu w gwiazdę ! i nie inaczej! a jak go łączycie w trójkąt to powodzenia i ciekaw jestem co szybciej odleci :)

0
  • #16 12 Mar 2016 14:53
    HeSz
    Specjalista elektryk

somers napisał:
    Żeby ten silnik działał w trójkącie to musi być zasilany 2x230V. Takiej sieci nie ma w Polsce.

Nie byłbym taki kategoryczny w stwierdzeniach.
    Oprócz sieci komunalnych istnieją jeszcze stare sieci przemysłowe - często w IT. I tam takie napięcia występują.
    Pozdrawiam!

0
  • #17 12 Mar 2016 21:39
    ciuqu
    Poziom 33  

Mógłbyś przytoczyć jakiś przykład lub podrzucić link o sieciach 230V pytam z czystej ciekawości. W końcu po coś budowano takie silniki i raczej nie pod falownik, chyba że tylko dla oszczędności :)

0
  • #18 12 Mar 2016 22:10
    landy13
    Poziom 29  

witold04 napisał:
    oboje mamy rację bo dla 380V będzie 29,8A a jak obecnie wiadomo sieć jest 400V to będzie 28,9A
    Bardzo ciekawa teoria. Czy takie silniki mają jakąś ujemną impedancję, że przy wzroście napięcia prąd spada?

0
  • #19 12 Mar 2016 22:15
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

landy13 napisał:
    Czy takie silniki mają jakąś ujemną impedancję, że przy wzroście napięcia prąd spada?

To normalne bo przecież moment nie wzrasta, dlatego też za niskim napięciem można spalić silnik, bo pobiera ponad znamionowy prąd.

0
  • #20 12 Mar 2016 22:44
    landy13
    Poziom 29  

Nie o to chodzi. Spalić silnik można zarówno za niskim jak i za wysokim napięciem.
    Chodzi o to, że silnik skonstruowany na napięcie 380V przy znamionowym obciążeniu pobiera 29.8A. Czy zasilony z 400V przy tym samym obciążeniu będzie pobierał mniej?

0
  • #21 12 Mar 2016 22:52
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

landy13 napisał:
    Czy zasilony z 400V przy tym samym obciążeniu będzie pobierał mniej?

TAk.

0
  • #22 12 Mar 2016 22:55
    2741898
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 12 Mar 2016 22:59
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

trooyniack napisał:
    Silnik obecnie pracuje na mechanicznym przełączniku Y/D,
    Gdzie tak pracuje ?? w USA ?? Bo jeżeli w Europie, to był przewijany.

0
  • #24 13 Mar 2016 01:26
    witold04
    Poziom 15  

ciuqu napisał:
    chyba że tylko dla oszczędności :)

Tylko dla oszczędności.
    landy13 napisał:
    Czy takie silniki mają jakąś ujemną impedancję, że przy wzroście napięcia prąd spada?

Każdy silnik jest liczony w taki sposób że ma pewien zapas, jak chłop chłopu, prąd będzie malał przy zwiększaniu napięcia ale tylko do pewnej granicy, jak ją przekroczymy to prąd będzie narastał z tego powodu że nasyci rdzeń !!!
    Tak się składa że zarobkowo przewijam silniki i dla mnie tylko rzut oka i wiem czy był przewijany czy ma fabryczne cewki ten silnik kręci 1460 obrotów co świadczy że ma dwie pary biegunów i 12 żłobków ale to już jest poza tematem, właśnie że ma 12 żłobków jego przewinięcie nie jest tak proste jak by się to mogło wydawać, mamy ograniczone pole do popisu albo robimy kopię fabrycznych cewek, albo liczymy nowe i tu możemy zmienić napięcia w jakim ma chodzić, albo można dać tylko jedną parę biegunów i co drugi żłobek nawinąć i by kręcił wtedy 2880 obrotów. Ale jak piszę to jest poza tematem

0
  • #25 13 Mar 2016 08:36
    retrofood
    Moderator

somers napisał:
    Żeby ten silnik działał w trójkącie to musi być zasilany 2x230V. Takiej sieci nie ma w Polsce.

Może któryś z was zastanowiłby się jaki jest rok produkcji tegoż silnika i jakie oznaczenia (między innymi napięć pracy) wtedy obowiązywały?

0
  • #26 13 Mar 2016 14:06
    krzysiek7
    Poziom 34  

witold04 napisał:
    Tak się składa że zarobkowo przewijam silniki i dla mnie tylko rzut oka i wiem czy był przewijany czy ma fabryczne cewki ten silnik kręci 1460 obrotów co świadczy że ma dwie pary biegunów i 12 żłobków ale to już jest poza tematem, właśnie że ma 12 żłobków jego przewinięcie nie jest tak proste jak by się to mogło wydawać, mamy ograniczone pole do popisu albo robimy kopię fabrycznych cewek, albo liczymy nowe i tu możemy zmienić napięcia w jakim ma chodzić, albo można dać tylko jedną parę biegunów i co drugi żłobek nawinąć i by kręcił wtedy 2880 obrotów.

Sinik SF 160 L-4 ma tylko 12 żłobków? Jesteś tego pewien? Poza tym nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym nawijaniem co drugi żłobek, a te pierwsze mają być wolne?

0
  • #27 13 Mar 2016 15:55
    supchem
    Poziom 21  

Jeśli silnik jest zaprojektowany by pracować w gwieździe przy 3x380 V to chcąc nie chcąc można go też zasilać napięciem 3x220 V w trójkącie o ile tylko ma wyprowadzone początki i końce uzwojeń. Takie silniki można też włączać np. w USA w trójkąt lub pod falownik. Po co takie silniki robiono to sam jestem ciekawy, ale robi się takich silników wiele do dzisiaj. Być może na eksport do krajów gdzie jest sieć 3x220 V? Wiele rosyjskich silników też ma takie napięcia pracy bo podobno tam też spotyka się takie sieci. W trójkącie przy napięciu 3x400 V też będzie działał ale się będzie bardzo grzał. Spotkałem jednak silniki które były właśnie tak błędnie podłączone i pracowały bezawaryjnie całe lata, wynikało to jednak z charakteru ich pracy (np. ktoś miał tak podłączoną szlifierkę na której czasem ostrzył noże, motyki itp.).

0
  • #28 13 Mar 2016 16:12
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

supchem napisał:
    W trójkącie przy napięciu 3x400 V też będzie działał ale się będzie bardzo grzał

KOlego na co dzień mierzę takie silniki i taka pomyłka nie może przejść niezauważona przy 15kW, prąd źle podłaczonego silnika to ok 60A i buczenie maxymalne.

Po drugie silnik 15kW to nie mikser kuchenny i jak ktoś się decyduje na taki to ma odpowiednie przyłącze, najczęściej dużo dużo więcej i rozruch pełnym momentem to nie problem.

Dodano po 2 [minuty]:

W ogóle nie wiem, po co tak topic się ciągnie, łączymy silnik tak i tak mierzymy prąd i wszystko wiadomo.

Dodano po 1 [minuty]:

W ogóle nie wiem, po co tak topic się ciągnie, łączymy silnik tak i tak mierzymy prąd i wszystko wiadomo.

0
  • #29 13 Mar 2016 16:16
    supchem
    Poziom 21  

DJ ANNUS napisał:
    KOlego na co dzień mierzę takie silniki i taka pomyłka nie może przejść niezauważona przy 15kW, prąd źle podłaczonego silnika to ok 60A i buczenie maxymalne.
    Kolego, nie napisałem tego by komukolwiek doradzać że silnik może tak pracować, tylko jako ciekawostkę. Nie zawsze będzie tak jak napisałem, a poza tym podkreśliłem że to że nie poszedł z dymem wynikało z charakteru pracy więc nie łap mnie za słowa.
    DJ ANNUS napisał:
    Po drugie silnik 15kW to nie mikser kuchenny i jak ktoś się decyduje na taki to ma odpowiednie przyłącze, najczęściej dużo dużo więcej i rozruch pełnym momentem to nie problem.
    15 kW to nie jest znowu tak dużo, mieszkam na wsi i wiele osób ma silniki np. 14 kW przy dmuchawie do siana, wcale nie mają wielkich przyłączy, a silnik pracuje przy rozruchu Y/D. Nawet jeśli autor tematu ma odpowiednie przyłącze to jeśli nie ma swojego transformatora to powinien wykonać rozruch Y/D bo do sieci publicznej bez żadnego rozruchu włączamy silniki o mocy tylko do 5,5 kW.

0
  • #30 13 Mar 2016 18:29
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

supchem nie łapię ci za nic. Po prostu patrzę jak silnik jest połączony po drugie wykonuje pomiary.

DOpiero wtedy podejmuje założenie tematu.

0