Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wzmacniacz do audio z tabletu

pawell399 12 Apr 2016 14:49 4683 17
    pawell399
    Level 6  
    Witam, mam zamiar zamontować tablet w miejscu na radio 2din, niestety dźwięk z samego tabletu to kiepska sprawa, więc czy ktoś by mógł mi doradzić jaki wzmacniacz pod to podpiąć? Jakiej mocy i ilu kanałowy. Nie chce jakiegoś super wypasionego wzmacniacza, nie chce po prostu żeby dźwięk był gorszy niż z fabrycznego radia. Samochód to peugeot 307 na fabrycznych głośnikach. Najlepiej coś niedrogiego do 100 zł.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    pawell399 wrote:
    Najlepiej coś niedrogiego do 100 zł.

Wiesz ile kosztują solidne kable zasilające taki wzmacniacz?
    pawell399
    Level 6  
    O kable się nie martwię bo pracuje w hurtowni elektrotrchnicznej i mamy takie kable, mi chodzi o dobór samego wzmacniacza na którego mam przeznaczone 100 zł, na sam wzmacniacz bez kabli
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Jakie masz radio? Masz wejście AUX?
    ZeeWolf
    Level 28  
    Przecież napisał, że chce się podłączyć pod tablet zamiast radia...
    Sam zrezygnowałem z radia na rzecz tabletu i nie żałuję. Jakie masz głośniki w samochodzie?
    powalla
    Moderator of CarAudio
    ZeeWolf wrote:
    Sam zrezygnowałem z radia na rzecz tabletu i nie żałuję.

Jak sterujesz głośnością , rozdziałem Fader , sterowaniem np. subwoofera , ładowaniem tabletu , odpalaniem wzmacniacza, zapobieganiu stuknięciom podczas odpalania auta, zniekształceniom podczas ładowania tabletu i jeszcze paru problemom które są pomijalne przy wejściu sygnałem poprzez AUX lub BT w radiu .

ZeeWolf wrote:
    Przecież napisał, że chce się podłączyć pod tablet zamiast radia...

ZeeWolf wrote:
    Jakie masz głośniki w samochodzie?

pawell399 wrote:
    Samochód to peugeot 307 na fabrycznych głośnikach.
    ZeeWolf
    Level 28  
    Oj Mod, czepiasz się, że się przyczepiłem :P

Fabryczne, czyli raczej 4 i raczej niezbyt wymagające - jakiegoś 4x50 W RMS Blaupunkta w tych pieniądzach się znajdzie (oczywiście używanego). Do wydatków dolicz nie tylko kable zasilające, ale też porządne sygnałowe, bezpiecznik car-audio z gniazdem, końcówki oczkowe wkręty, śruby, i oczywiście czas, bo trochę trzeba będzie autko popruć tu i tam.

Co do mnie - głośność z przycisków w kierownicy, fadera faktycznie brak, ale nawet gdy miałem radio, nigdy go nie używałem. Wzmacniacz włączam przyciskiem w konsoli, stuków przy odpalaniu auta nie ma (chyba spadek napięcia powoduje chwilowe odłączenie wzmacniacza). Zakłóceń od zasilacza (wmontowanego w instalację) brak. W sumie całkiem fajnie mi to wyszło, ale to temat na osobny wątek - nie chcę tu robić OT, chyba, że autor tematu sobie życzy, to opiszę szczegółowo jak to wygląda u mnie.
    pawell399
    Level 6  
    No więc tak, głośniki są fabryczne, niestety na magnesie nie jest napisane jakiej mocy one są. Ja do sterowania chcę użyć Joycon, pozwala on na to że mogę zaprogramować przyciski na kierownicy do włączania muzyki i innych takich. Ogólnie mam już plan jak to podłączyć i wgl, tylko nie wiem jaki wzmacniacz podpiąć. Tablet jaki chce włożyć to kiano slimtab 7 3gr z GPS. Do tego chce zamiast gniazda zapalniczki włożyć dwa gniazda usb (do sprowadzenia bo tutaj nie znalazłem). W schowku chce dać dodatkowy hub usb na podłączenie w przyszłości czegoś jeszcze.

Dodano po 2 [minuty]:

ZeeWolf wrote:
    nie chcę tu robić OT, chyba, że autor tematu sobie życzy, to opiszę szczegółowo jak to wygląda u mnie.

Może napisać jak to u ciebie wygląda, może wykorzystam jakiś z twoich pomysłów :D
    powalla
    Moderator of CarAudio
    ZeeWolf wrote:
    Oj Mod, czepiasz się, że się przyczepiłem

Ja pytałem o radio, bo wiem że problemy spowodowane pominięciem radia są czasem bardzo kosztowne i upierdliwe ( np. ładowarka nie wnosząca pisków). Przez skórę czuję iż instalacja ma być budżetowa i czasem warto na wstępie wiedzieć o tych problemach.

Ty w swojej instalacji masz markowy wielokanałowy wzmacniacz , a kolega szuka "czegoś za stówę" i może się okazać i przy braku "opóźnionego startu" w takim tanim wzmacniaczu po pierwszym uruchomieniu auta na odpalonym sprzęcie skończy się na wypluciu membran głośników przez "łupnięcie" wzmacniacza ;) Nikt nie będzie przecież pamiętał żeby przed dotknięciem kluczyka w stacyjce pstryczkiem wyłączyć wzmacniacz ;)
    ZeeWolf
    Level 28  
    Jeśli pobór prądu wzmacniacza nie przekroczy 10 A (w co wątpię), to możesz.

U mnie tablet montuję do uchwytu na stałe montowanego do deski rozdzielczej. Z konsoli w desce do tabletu idą kabel audio i kabel USB. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wysiadam, zabieram tablet i idę do domu. Rano szyby całe. Ów kabelek audio wędruje aż do bagażnika, w którym czyha wzmacniacz, podłączony po bożemu, kablem 5 AWG bezpośrednio do akumulatora. Kabelek USB natomiast po wejściu w konsolę deski zakończony jest modułem ładowarki impulsowej USB 2A (udało mi się kiedyś kupić przez Internet 3 takie moduły, wielkości 1x3 cm, za Chiny nie pamiętam gdzie) - byłem gotowy dodatkowo odfiltrować zasilanie kondensatorami, ale okazało się, że nie ma potrzeby - z podłączonym jak i odłączonym ładowaniem dźwięk jest taki sam). To ustrojstwo podłączone jest do instalacji 12 V (u mnie na stałe, ale można i po kluczyku).
    Wzmacniacz włącza się za pomocą podświetlanego przycisku z symbolem power (tydzień takiego szukałem ;)) - łączy on 12 V z instalacji z wejściem REMOTE wzmacniacza. Przycisk zamontowany jest w zwykłej, czarnej zaślepce na otwór radia 1 DIN, zaleta tego rozwiązania - rano szyby całe.
    Ściszanie i pogłaśnianie odbywało się za pomocą przycisków na obudowie tabletu, ale zbytnio rozpraszało to uwagę, więc dorobiłem do mojej zwykłej kierownicy przyciski multimedialne oparte na klawiaturce BT z marketu (takiej za 20 PLN). Jeżeli masz kierownicę multifunkcyjną, to ten problem dzięki Joycon masz już z głowy.
    Rozwiązanie ma też swoje wady, jeżeli chodzi o audio - tablety mają beznadziejnie rozwiązane przetworniki dźwięku, i trzeba albo odpowiednio ustawić wzmacniacz, albo dołożyć potencjometr na sygnale audio przed wzmacniaczem.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    pawell399 wrote:
    A co powiecie na rozwiązania jakie zostały zastosowane tutaj :

Klej na gorąco i nasze lato = zjazd tabletu .
    Wzmacniacz Vioce kraft = tragedia!
    Separator masy na RCA = tragedia.

Jeśli ma to tylko bajerancko wyglądać , to możesz powielić błędy kolego z Mazdy ale jeśli to ma jeszcze zagrać, to najlepszym wyjściem jest puszczenie muzyki przez BT do ...albo radia albo wzmacniacza z wbudowanym BT , czyli Caliber CA75.2BT Przy takim przesyle muzyki zasilanie tabletu nawet ładowarką za 3zł nie wpływa na muzę .
    Poczytaj >
    http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=19&t=588196
    pawell399
    Level 6  
    Jeśli chodzi o mocowanie tabletu to mam swój pomysł. Największy problem mam właśnie z tym wzmacniaczem, czy wgl da się go tak podpiąć żebym nie musiał mieć ani radia ani dodatkowego włącznika do wzmacniacza
    ZeeWolf
    Level 28  
    Wszystko się da, to nie fizyka kwantowa. Wzmacniaczowi wsio ryba, co do niego podłączysz (no, prawie wsio ryba). Tablet ma gorszą jakość dźwięku niż radio samochodowe i basta. Na ile gorszą - to już Tobie ocenić, test na pasjonata SQ oblałeś :P. Wzmacniacz standardowo włącza się po podaniu +12 V na wejście REMOTE - skąd weźmiesz to + 12 V to też już Twoja inwencja, czy będzie to po akumulatorze, po kluczyku, po światłach, czy co tam sobie zamarzysz.

A tak OT - co Mod dzisiaj taki na "NIE"? ;)
    powalla
    Moderator of CarAudio
    ZeeWolf wrote:
    co Mod dzisiaj taki na "NIE"?

Bo jeśli ktoś próbuje wymyślać koło na nowo to ręce opadają ...

Podaję jak na tacy rozwiązanie problemu spełniające w 101% wymagania , a zakładający dalej swoje . Sprawdziłeś manual tego wzmacniacza który podałem? Ja wiem że nie , bo w nim masz przedstawiony RYSUNKOWO sposób podpięcia wzmacniacza .

PS: jak się doliczy solidną ładowarkę kable RCA , separator RCA , to okaże się że ten Caliber jest tańszy niż suma ww. elementów , ba że nie wspomnę o jakości sygnału płynącego z wyjścia słuchawkowego w porównaniu do BT .
    tomjey
    Level 16  
    witam
    gdzie mogę znaleźć parametry tego wzmacniacza? nie widzę tego w żadnym sklepie który go sprzedaje. Chce go użyć do słuchania muzyki w kuchni, jakiego zasilacza musze uzyć? Czy wystarrczy taki impulsowy 12V 2A ? Czy może lepiej użyć jakiegoś zasilacza z laptopa - cieżko znaleźć coś ponżej 14V... Ktoś testował jak szybko zaczyna działać odbiornik BT w nim po podaniu zasilania na wzmacniacz? Nie chciałbym za każdym razem czekać np minuty zanim sie sparuje z komórką czy tabletem...
    ZeeWolf
    Level 28  
    No nie żartuj - a na cholerę Ci wzmacniacz samochodowy do kuchni? Nie, zasilacz impulsowy 2A nie wystarczy do zasilania takiego wzmacniacza :D. Ale nic się nie łam, bo gdybyś intensywniej przeszperał Internet, to znalazłbyś "domowe" amplitunery z BT.
    Z tego co pamiętam, urządzenia Bluetooth paruje się tylko raz, potem same się "połączą".
    tomjey
    Level 16  
    Tylko ja chce wylączać zasilanie tego cacka np włącznikiem swiateł w kuchni czyli nie bedzie nawet stand-by żeby nie żarło prądu więc nie wiem czy ustawienia BT sie nie skasują. Nie wiem ile pobierają takie wzmacniacze w standby ale pewnie troche prądu ucieka.
    Takie "domowe" sciagane z chin za okolo 20-30 dolarow daja rade? Mam glosniki sufitowe 2 x 20 W dosc spore i nie wiem czy taki mini wzmacniacz wydoli. Jak z zasiegiem bluetootha w takim sprzecie? Te 10m jest osiagalne?