Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Wybuchł kondensator NP, jaki zamiast niego?

exik 26 Kwi 2016 12:53 1302 7
  • Wybuchł kondensator NP, jaki zamiast niego?

Poziom 25  

Witam.
    Wybuchł mi kondensator w zwrotnicy głośnikowej. Jest to dość nietypowy kondensator, ponieważ jest to kondensator typu NP(czyli chyba bipolarny) o pojemności 150uF na 100V. Firmy chyba SPT, bo tak jest napisane.
    Nie mogę nigdzie dostać takiego kondensatora, w sklepach rozkładają ręce. Co robić? czy mogę wstawić coś innego? Czy musi być taki sam. Zaznaczam, że obok niego stoi drugi taki kondensator na drugi głośnik średnioniskotonowy, ale ten jest sprawny.
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

edit.
    Na stronie stx'a znalazłem kondensator bipolarny o wartości 100uF /100V czy mogę zastosować taki kondensator, i jakie będą tego skutki?

0 7
    Specjalista AGD

Myślę, ze można by zastosować dwa kondensatory 330µf/ 63V (lub więcej) Low ESR i połączyć je minusami. Otrzymamy podobny kondensator.

0
    Poziom 25  

Dziękuje za odpowiedź. Zwrotnica jest jednak tak ciasno zabudowana, że raczej nie dam rady wlutować tam takiego zespołu kondensatorów. Właściwie ani od spodu ani od góry nie ma miejsca aby nawet coś wystawało. Zostało mi jedynie miejsce po wylutowanym stojącym, kondensatorze, który eksplodował. Jaki byłby skutek zastosowania kondensatora o mniejszej pojemności tj. 100uF zamiast 150uF?

I jeszcze jedna sprawa, co mogło być przyczyną wybuchu tego kondensatora?

0
    Specjalista AGD

Dwa kondensatory o wymiarach 12.5*25mm nie zmieścisz? (np.: Link).

0
    Poziom 25  

Zmierzyłem, na upartego by weszły bo jest około 3cm wolnego miejsca. Zadzwoniłem i zapytałem w sklepie, również nie mają takich kondensatorów, na 16V maks.. Wychodzi na to, że i tak muszę coś zamówić, a jak już mam zamawiać z internetu to wolę wtedy zamówić bipolarny w jednym kawałku.. :) Szlag mnie trafi, wszędzie przesyłka 3x droższa niż sam kondensator...

0
    Specjalista AGD

Vishau mogę mieć po 10zł/szt, a Panasonic (Link) po 6zł/szt.
    Wysyłka po wpłacie na konto: 6zł
    Termin na początek maja.

0
    Poziom 43  

exik napisał:
    kondensator typu NP
    Not Polarized. Czyli bipolarny.
    exik napisał:
    Czy musi być taki sam
    Musi być o takiej samej pojemności (wypadkowej - jeżeli składany z kilku o mniejszej pojemności), na co najmniej takie samo napięcie pracy.
    MARCIN.SLASK napisał:
    można by zastosować dwa kondensatory 330µf/ 63V (lub więcej) Low ESR i połączyć je minusami. Otrzymamy podobny kondensator.
    Można ale jak już grzebanina w zwrotnicach, to proponowałbym wymianę na foliowe. Owszem - większe i drożej, ale dźwięk na pewno lepszy... no i nie wybuchną... ;)
    exik napisał:
    Zwrotnica jest jednak tak ciasno zabudowana, że raczej nie dam rady wlutować tam takiego zespołu kondensatorów.
    Można zawsze złożyć taką baterię (baterię z mniejszych pojemności, bo wyjdzie taniej) i umieścić gdzieś obok zwrotnicy, a podłączyć je do niej przewodami.

0