Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Einhell SGA 131 Turbo - nie odłącza prądu na drucie

onliest 16 May 2016 00:44 7458 8
 • #1
  onliest
  Level 10  
  Witam

  Mam problem z Migomatem Einhell SGA 131 pomijając fakt że ciężko się nim uzyskać ładny spaw to głównym problemem jest to iż jest cały czas prąd na drucie, nie naciskając rękojeści dotknę drutem element który chce spawać on iskrzy. Myślę że prąd powinien pojawiać się na drucie w chwili naciśnięcia przycisku na rękojeści razem z wysuwem.


  Po rozebraniu Miga nie widzę nigdzie żadnego przekaźnika, na płytce sterującej posuwu drutu jest tylko stycznik służący do podawania drutu.

  Einhell SGA 131 Turbo - nie odłącza prądu na drucie Einhell SGA 131 Turbo - nie odłącza prądu na drucie
 • #2
  SQ9MEM
  Level 29  
  Ale przecież w MIG-ach przycisk na rękojeści jest przeważnie do podawania drutu i gazu, nie odłącza w żaden sposób prądu.
 • #3
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  A to co:
  Einhell SGA 131 Turbo - nie odłącza prądu na drucie
  Pozostałych płytek nie widzę :cry: .
 • Helpful post
  #4
  SQ9MEM
  Level 29  
  A to pewnie przekaźnik do elektrozaworu albo podajnika drutu. Na pewno nie do odłączania prądu roboczego.
  PS. A tu ogólny schemat (bez sterowania) tej spawarki:
  Einhell SGA 131 Turbo - nie odłącza prądu na drucie.
  Widać, że żadnego elementu (poza wyłącznikiem) odłączającego prąd na drucie nie ma.
 • #5
  onliest
  Level 10  
  Tamten przekaźnik jest od podajnika drutu. W takim razie jak jest to wszystko sterowane miałem jakiś czas temu okazje pracować na Elektra-Beckum i tam prąd na drucie pojawiał się dopiero w chwili naciśnięcia przycisku na rękojeści. Było to dużo wygodniejsze.
 • Helpful post
  #6
  SQ9MEM
  Level 29  
  Niestety Einhell to dosyć niska półka i należy się spodziewać uproszczonych rozwiązań. Migomaty inwerterowe miewają odłączanie prądu, ale to nie reguła. Przy transformatorowych dosyć rzadko się to zgadza. W tym przypadku jedyne rozwiązanie to monstrualny stycznik albo jakieś rozwiązanie półprzewodnikowe, tyle że może się to okazać droższe od spawarki.
 • #8
  SQ9MEM
  Level 29  
  Nie widziałem tej spawarki na żywo, ale opierając się na schemacie nie widzę żadnego przekaźnika załączającego transformator. Chyba że schemat nie odpowiada rzeczywistości.
 • #9
  Grzegorz_madera
  Level 37  
  Na tym schemacie faktycznie go niema, jest natomiast widoczny na zdjęciu. Fizycznie znajduje się on na płytce podajnika drutu, jego styk zwierny podłączony jest do pinów 6 i 7 tejże płytki, która na schemacie narysowana jest linią przerywaną. Swoją drogą nie wiem czy istnieje jakikolwiek migomat, który ma na stałe napięcie na dyszy prądowej. W tańszych konstrukcjach przeważnie odłączany jest transformator po stronie pierwotnej, natomiast w droższych wyłączanie napięcia realizowane jest w mostku prostowniczym sterowanym.