Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa włącznika schodowego na istniejącym włączniku

17 Maj 2016 11:47 1074 11
  • Poziom 16  
    Witam.

Postanowiłem przerobić oświetlenie na schodach w związku z adaptacją strychu.

Do tej pory światło na schodach włączane było tylko na dole ( 1 włącznik na przewodzie dwużyłowym więc nie ma opcji żeby przerobić to na włącznik schodowy bez wymiany przewodów)

Potrzebuję przerobić to na włącznik schodowy ( włączanie / wyłączanie zarówno na dole jak i na górze).

Plan jest taki:

Dociągnąć na schody nowy przewód z zasilaniem i założyć na górze jeden przełącznik schodowy.

Istniejącą lampę zdemontować a na przewód założyć przekaźnik dwustanowy, który działał by tak jak włącznik schodowy a włącznik na dole służyłby do sterowania tym przekaźnikiem.

Moje pytanie brzmi czy to dobry pomysł z tym przekaźnikiem? Czy może są prostsze sposoby, urządzenia które mogę wykorzystać do takiej przeróbki?

Z góry dziękuję i proszę o porady.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    No zakombinowałeś strasznie, ale będzie to działać. Chociaż z mojej strony zrobiłbym to po bożemu i wymienił przewód. No chyba że nie chcesz skuwać klatki schodowej.
  • Poziom 16  
    Niestety nie moge sie dobrac nawet do puszki od istniejacego wlacznika w klatce schodowej bo jest zabudowany boazeria. Zastanawiaja mnie tez uklady czasowe montowane do czasowego wlaczania swiatla. Taki modul wyzwalany jest chwilowym zwarciem przez wlacznik dzwonkowy na wejsciu. Pytanie czy sa urzadzenia ktoremu mozna zapodac chwilowo 230 V zamiast zwarcia? Taka opcja byla by chyba bardziej bezawaryjna bo przekaznik ma chyba jakas swoja zywotnosc. Czy dobrze mysle?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Wszystko ma swoją żywotność. Zanim ten przekaźnik się zużyje to będziesz już po niejednym remoncie w którym położysz sobie prawidłową instalacje.
  • Specjalista elektryk
    mysiak napisał:
    Taki modul wyzwalany jest chwilowym zwarciem przez wlacznik dzwonkowy na wejsciu

Co rozumiesz przez "zwarcie"?
  • Poziom 39  
    Moduły czasowe montowane na klatkach schodowych. Podajesz dzwonkowym 230v ,swieci się przez ustawiony czas.

3.1.13. Dbaj o poprawność językową, zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości, które trudno jest przeczytać i zrozumieć co druga strona miała tak naprawdę na myśli.
    Proszę poprawić pisownię i jednostki miar.
    Moderator ; Krzysztof Reszka
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Najprostszym sposobem, by działał układ schodowy, jest wyprowadzenie 3-żyłowego przewodu od istniejącego wyłącznika pojedynczego, i zamontowanie dwóch schodowych.
    To wszystko.
  • Poziom 38  
    lukasixthm napisał:
    Wszystko ma swoją żywotność. Zanim ten przekaźnik się zużyje to będziesz już po niejednym remoncie w którym położysz sobie prawidłową instalacje.
    Po remoncie nie musi nic dokładać.
    lukasixthm napisał:
    Chociaż z mojej strony zrobiłbym to po bożemu
    To co proponujesz nie jest "po bożemu", tylko jak za tow. Stalina.
  • Specjalista elektryk
    A może po prostu kolega mysiak narysuje schemat stanu istniejącego i proponowanego (nawet w paincie).
    Elektrycy posługują się schematami, znacznie ułatwia to życie... ;)
  • Poziom 31  
    mysiak napisał:
    Czy może są prostsze sposoby, urządzenia które mogę wykorzystać do takiej przeróbki?

Nie wiem czy sam możesz ale owszem są urządzenia bezprzewodowe z zasilaniem bateryjnym. W domowych warunkach ok. 3 lat pracy na baterii. Sprawdzone rozwiązanie.
    Poczytać Link
  • Poziom 23  
    CYRUS2 napisał:
    Po remoncie nie musi nic dokładać

Przecież ma w jednym miejscu wyłącznik z przewodem dwużyłowym, chce schodowy i nie ma na tą chwilę możliwości wymiany przewodu.

CYRUS2 napisał:
    lukasixthm napisał:
    Chociaż z mojej strony zrobiłbym to po bożemu
    To co proponujesz nie jest "po bożemu

...chyba że nie chcesz skuwać klatki schodowej.
    Skoro cytujesz to rób to z sensem.
  • Poziom 38  
    mysiak napisał:
    Taki modul wyzwalany jest chwilowym zwarciem przez wlacznik dzwonkowy na wejsciu
    Ten przycisk nie robi zwarcia - tylko podaję np. N.
    Nie jest to przeciążenie przekakźnika.
    zbich70 napisał:
    Co rozumiesz przez "zwarcie"?
    Laikowi wydaje się że robi zwarcie.