Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik PERSKE DKNS502/2 - spalone uzwojenie - poszukuję shematu uzwojenia

24 Maj 2016 02:32 1128 1
  • Poziom 19  
    Kilka lat temu trafił mnie się bardzo mały silniczek asynchroniczny - trójfazowy.
    Jedyne informacje , jakie były na nim bardzo niewyraźnie nabazgrane - to U=115V ; f=200Hz ; n=~11000 obr/min. (tabl. znamionowej brak).

Niestety silniczek jest spalony. zacząłem więc szukać w internecie - co to by mogło być za cudo...

Po niedługim czasie Udało sie znaleźć identyczny z wyglądu oraz wymiarami. (oczywiscie bez pomaranczowej osłony)

Wygląda na to - ze jest to silnik PERSKE DKNS 502/2 i z tego co widze - jest (lub był) używany w maszynach stosowanych przy obróbce drewna (coś jak HOMAG itp...) silnik PERSKE DKNS502/2 - spalone uzwojenie - poszukuję shematu uzwojenia3d07031eee...9fdb85.jpg Download (103.86 kB) silnik PERSKE DKNS502/2 - spalone uzwojenie - poszukuję shematu uzwojenia46b40d407f...b90ff3.jpg Download (124.14 kB)

Rozebralem silnik - niestety uzwojenia są tak małe i sciśnięte - ze niemozliwe jest ich zdjęcie bez uszkodzenia. co za tym idzie - nie udało mnie sie ustalić samych połączen uzwojen.

To, co udało sie ustalić:

Ilość żłobków stojana - 12 (6 zezwojów) wygląda na to - ze przy tej prędkosci obrotowej będzie to jedna para biegunów?

ilość prętów wirnika - 10.

Jeden zezwój - 80 zwojów drutem fi=0,45...0,5mm

boki zezwoju: 2x5,9cm + czoła: 2x5,7cm (to tylko tak informacyjnie - jesli chodzi o wymiary)

Pozostale parametry - z tego co widac na tabliczce.

Czy ktoś byłby w stanie pomoc w ustaleniu samego sposobu nawinięcia tego silnika oraz polączeń uzwojen ? może ktoś dysponuje przypadkiem schematem uzwojeń do niego?

SIlniczek z tego co widać pracował pod nietypowym napięciem - 133V - zastanawiam sie - czy nie przewinąć go sobie dla testu na niższe (to juz sobie obliczę)

DOcelowo silniczek chciałbym zastosować do testów falowników trójfazowych malej mocy - własnej konstrukcji. (zestaw silnik+ prądnica + regulowane obciążenie)
  • Poziom 19  
    czy naprawde nikt nie jest w stanie pomóc w jakikolwiek sposób?

poniżej przedstawiam dokładniej - to co udało mnie sie jeszcze ustalić :

1. uzwojenia były ułożone w żłobkach - jak na rys. a). (to jest pewne)
    2. Z przyczyn opisanych w poprzednim poscie nie jestem w stanie ustalić ani sposobu połączenia uzwojen ani kierunku nawinięcia. (tym bardziej ze stojan już oczyściłem)
    3. uzwojenia nawinę - jak na rys b).

2.Uzwojenia nawinięte były drutem fi=0,5mm. z tego co widzę prąd silnika to jakieś 1,4A - zatem wnioskuję , że poszczególne zezwoje musiały być łączone szeregowo.
    Czy dobrze wnioskuję? W takim wypadku zezwoje połączyłbym jak na rys. c). Czy byłby w stanie ktoś to przeanalizować?

3. Wspominałem o przewinieciu silnika na niższe napięcie. Wtedy mam kilka opcji:

a) dysponuję drutem fi=08 , 09mm - wtedy w jeden żłobek zmiesciłoby sie jakieś 40zw. (schemat z rys c).)
    b). Dokupienie drutu fi0,45...0,5mm i nawiniecie na oryginalne napięcie (schemat z rys. c).)
    c) Dokupienie drutu fi0,45...0,5mm , nawinięcie i połączenie na niższe napięcie (schemat z rys. d).)
    d). nawinięcie drutem 0,8-0,9mm , połączenie jeszcze niższe napięcie rzędu 30-40v (schemat z rys. d).)

Czy ma to sens i czy nie ma tu błedów jesli chodzi o same połączenia uzwojen?
    Mogłby ktoś to przeanalizować?

silnik PERSKE DKNS502/2 - spalone uzwojenie - poszukuję shematu uzwojeniaPERSKE.jpg Download (860.95 kB)