Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentny dom na raspberry pi - kilka pytań

29 Maj 2016 19:17 4545 22
  • Poziom 9  
    Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie jestem doświadczony w temacie szerszej elektroniki i proszę o wyrozumiałość :)

Otóż chciałbym zbudować sobie system "inteligentnego domu" w oparciu o raspberry pi v3. Głównie zależy mi na możliwości sterowania roletami zewnętrznymi z poziomu basha (a w przyszłości jakiś interfejs www). Na ten moment nie mam jeszcze w zasadzie niczego ale planuję kupić i zamontować rolety sterowane jakimś zwykłym guzikiem na ścianie. Do tego dorzucić przekaźnik. Oczywiście guzik w ścianie chciałbym zostawić w pełni funkcjonalny dlatego pojawia się pytanie. Czy mogę podłączyć napięcie z przekaźnika do przycisku, które byłoby cały czas a w momencie pojawienia się sygnału na przekaźniku napięcie to przekazywane byłoby drugim pinem bezpośrednio do rolety? Chętnie narysowałbym schemat jak sobie to wyobrażam ale raczej byłaby to abstrakcja niż poprawny schemat...
    Drugie pytanie, czy wyprowadzając napięcie z pinu bezpośrednio w raspberry (5v) mogę nim zasilić kilka przekaźników w różnych odległościach?

Całość miałaby posiadać jeszcze kilka przekaźników i innych urozmaiceń ale myślę, że na podstawie odpowiedzi na zadane już pytania reszta sama się rozjaśni. :)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 39  
    Shouces napisał:
    Czy mogę podłączyć napięcie z przekaźnika do przycisku, które byłoby cały czas a w momencie pojawienia się sygnału na przekaźniku napięcie to przekazywane byłoby drugim pinem bezpośrednio do rolety?

Zależy od sterownika rolet.
    Shouces napisał:
    Drugie pytanie, czy wyprowadzając napięcie z pinu bezpośrednio w raspberry (5v) mogę nim zasilić kilka przekaźników w różnych odległościach?

Spalisz wyjście.
  • Poziom 15  
    Lepiej się odpowiada w oparciu o schemat niż abstrakcję. Sterowanie bezpośrednio z Rpi a szczególnie na dalsze odległości to kiepski pomysł - patrz obciążalność wyjść.
  • Poziom 9  
    No więc tak, odległość od "centralki" do najdalszego przekaźnika wynosiłaby ok. 10m. Ogólnie chciałbym zamontować w sumie 8-10 modułów (pojedynczych) do sterowania różnymi rzeczami, głównie rolety, światło i jeszcze jedna rzecz... Bojler do grzania wody i tutaj rodzi się kolejne pytanie, czy taki przekaźnik nadaje się w ogóle do tego typu zastosowań?

Wracając do tematu, zakładam, że fabryczne sterowanie roletą odbywałoby się bezpośrednio na zwykłym ściennym przełączniku (tak jak zwykłe światło). Czy do tego typu konstrukcji mogę wpiąć ten przekaźnik?

Skoro sterowanie raspberry jest słabym pomysłem to co polecasz? Naoglądałem się trochę filmików z tym sprzętem w roli głównej dlatego pomyślałem o zbudowaniu systemu na jego oparciu :) Przy wyborze sprzętu mam tylko jeden warunek, musi być linux.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 39  
    Shouces napisał:
    Czy taki przekaźnik nadaje się w ogóle do tego typu zastosowań?

Taki czyli jaki?
    Shouces napisał:
    Czy do tego typu konstrukcji mogę wpiąć ten przekaźnik?
    Tak
    Shouces napisał:
    Skoro sterowanie raspberry jest słabym pomysłem to co polecasz?
    Kolega pisał o czymś zupełnie innym:
    pawel3110 napisał:
    patrz obciążalność wyjść

Do "malinki" można kupić gotowe moduły przekaźnikowe przygotowane do sterowania z tej platformy.
  • Poziom 9  
    Teraz widzę, że moderator usunął link do allegro :)
    Chyba nie bez powodu? Nie możesz inaczej określić przedmiotu dyskusji? [retrofood]
    Cały czas mówię o gotowym module z przekaźnikiem (allegro: Moduł 2-kanałowy przekaźnik 5V 10A AVR ARM ARDUINO). Rozumiem, że taki rpi wysteruje bez problemu?
  • Poziom 9  
    To jeszcze wracając do pytania odnośnie zasilania modułów (5v). Jakaś propozycja jak zasilić kilka modułów mając do dyspozycji tylko standardowe dwa wyjścia 5v w malince?
  • Poziom 39  
    Shouces napisał:
    Jakaś propozycja jak zasilić kilka modułów mając do dyspozycji tylko standardowe dwa wyjścia 5v w malince?
    Skąd takie informacje?
    Proponuję najpierw poczytać co nieco o GPIO.

Jeśli ograniczenie wynika z tego, że inne IO mamy już zajęte to od biedy jednym modułem możemy sterować grupę innych.

PS.Jednostki volt piszemy jednak z dużej litery.
  • Poziom 9  
    Miałem na myśli samo zasilanie przekaźnika. Z tego co zrozumiałem to potrzebuję do niego 3 przewody, 5V, GPIO i masa. Cały czas chodzi mi o samo zasilenie tego przekaźnika napięciem 5V :) To, że każdy z nich muszę podłączyć do osobnego wyjścia GPIO wiem.

Narysowałem jeszcze schemat samego podłączenia przekaźnika do rolety (tylko proszę o wyrozumiałość... )
  • Poziom 26  
    Swoją drogą to dość ciekawe, że ktoś chce zbudować system inteligentnego domu nie mając żadnych założeń i nie posiadając zbytnio wiedzy choćby w narysowaniu schematu...bo jeszcze nie wiadomo jak z programowaniem?:D
    Normalnie praca zespołu inżynierów opracowujących wszystkie te systemy są po prostu niepotrzebne i bezsensu...bo byle ignorant zrobi to sam i na pewno lepiej...:D
  • Poziom 9  
    Jesli stosujesz te chinskie niebieskie przekazniczki, ktore dolaczaja do Raspberry czy Arduino to spokojnie pojda rowniez na 3.3V. Bardziej elegancko byloby zastosowac gniazdo 220v np sterowane radiowo. Do RPI mozna dokupic za 1 USD nadajniczek 433MHz, sa biblioteki i rozdzielasz w ten sposob urzadzenia, przewodow nie ciagniesz...
    Ewentualnie po WIFI - ja mam gniazda 220V na WiFi i podlaczane do OpenHab na RPI protokolem MQTT.
    Musisz wybrac oprogramowanie na RPI: OpenHab to wielki kombajn - przemeczyc sie trzeba z tydzien (zalezy jak czujesz Linuxa), jest jeszcze np Domoticz i inne. Plusem jest to ze od razu masz logike urzadzen, wykresy, aplikacje na Android i wyjscie przez chmure do internetu. Minusem - sporo pracy. Zawsze na poczatku mozesz pobawic sie Pythonem dla prototypowania, ale potem musisz sie przesiasc na porzadniejszy soft.
  • Poziom 9  
    No tak, przecież to nienormalne, że ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę. Czytając taką wypowiedź mam wrażenie, że powinienem już wszystko wiedzieć zanim zadam pytanie tylko w takim razie po co miałbym to robić?

Nie, google się nie popsuły. Pisałem już wcześniej, że czytałem na ten temat ale z reguły są to "instalacje", które eliminują manualne sterowanie roletą za pomocą zwykłego, ściennego guzika.

Napisałem w pierwszym poście, że proszę o wyrozumiałość bo się na tym nie znam. Oczywiście mógłbym kupić gotowe rozwiązanie i nawet zatrudnić profesjonalną firmę, która mi to zamontuje tylko, że w ten sposób dalej się niczego nie nauczę.

@lukaszrzepinski:
    Dzięki bardzo za wskazówki :) W linuxie czuję się jak w domu bo używam go na codzień :) Co prawda nie pod kątem programowania ale myślę, że poradzę sobie jakoś.
    Założyłem, że będę używał modułów sterowanych przewodowo bo jednak jest to bezpieczniejsze niż coś puszczone przez eter. O ile gniazdka elektryczne mogę tak zrobić to rolety jednak wolałbym sterować "analogowo".
  • Moderator
    Shouces napisał:
    No tak, przecież to nienormalne, że ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę.

Kolego, poszerzyć nie znając podstaw? To tak jakbyś chciał od razu studiować bez zaliczenia gimnazjum. I jeszcze krzyczał, że Cię nie chcą przyjąć. Pokory troszeczkę.
  • Poziom 26  
    Kolego @Shouces poszerzyć wiedzę? Chyba nauczyć się od podstaw elektroniki, elektryki czy/lub programowania. Potem dodaj lata praktyki i tak może gdzieś za10-20lat masz szanse zbudować coś na kształt "inteligentnego domu". W innej sytuacji jak rozumiem czekasz aż Ci inni podsuną rozwiązania albo w ogóle wyrysują schematy elektroniczne/elektryczne tego inteligentnego domu...:D
    ...ale zwyczajowo to nie na tym polega tutejsza pomoc by za kogoś robić projekty.
  • Poziom 9  
    Od samego początku piszę otwarcie, że się na tym nie znam i nie oczekuję gotowych rozwiązań ani schematów. Zadałem pytanie czy w taki sposób będzie to działało ale niestety spotkałem się z falą krytyki. Narysowałem pseudo schemat - również źle. Łatwe jeet to co już potrafimy. Ja się na tym znam tyle co do tej pory było mi w życiu potrzebne i dzięki takim postom nie mam szans poszerzyć swojej wiedzy no chyba, że "za 10-20 lat" bo wszystko to "podstawy"...

Proszę o rzeczową pomoc a jeżeli ktoś chciałby mnie jeszcze utwierdzić w przekonaniu, że się nie znam to proszę sobie darować.
  • Poziom 26  
    Kolego sympatyczny jakbyś chciał rzeczywiście się czegoś nauczyć to zaczął byś od poczytania podstaw elektroniki we własnym zakresie i skupieniu się na jakiś prostych projektach. Mając już jakąś podstawową wiedzę i jakąś praktykę byś mógł zadawać pytania o konkretne problemy z budowy "inteligentnego domu" a Ty zadajesz pytania dotyczące podstaw elektroniki. Natomiast sam projekt inteligentnego domu jest zwyczajnie za trudny dla kogoś kto dopiero zaczyna zabawę z elektroniką i warto to sobie uświadomić.
    Niemniej życzę powodzenia bo na pewno będzie potrzebne...:D
  • Poziom 10  
    @Shouces - zainteresuj się biblioteką WiringPI http://wiringpi.com/ - ułatwi Ci ona start z GPIO na Raspberry PI. Druga sprawa - zainteresuj się rozwiązaniem np. Domoticz. To oprogramowanie, który ma zaimplementowaną obsługę GPIO w dość prosty sposób, a i podłączysz wiele gotowych urządzeń wykonawczych. W zasadzie to w połączeniu z WiringPI pozwoli Ci bez większej wiedzy na temat programowania ruszyć do przodu w tym temacie. Jak w google wpiszesz "domoticz + wiringpi" to znajdziesz kilka artykułów włącznie z polskim blogiem, które ten temat poruszają. Na temat budowy inteligentnych domów na malinie jest również sporo publikacji, głównie angielskojęzycznych ale chyba jakieś polskie książki widziałem. Zacznij od tego a na większość pytań, które zadałeś znajdziesz odpowiedź.
  • Poziom 21  
    @Shouces początkowo nie miałem nic pisać bo koledzy już "pojechali"
    Merytorycznie co do schematu.
    Płytka której nie opisałeś to pewnie przekaźnik. Tu trzymasz się jeszcze liczby wyprowadzeń. Kolejny: wyłącznik podtynkowy, Nadal liczba wyprowadzeń sie zgadza. Teraz najciekawsze: przechodzisz do schematu jedno-kreskowego przy użyciu magicznej skrzynki, by do silnika rolety (który wymaga 3 przewodów, pomijam PE) iść tylko jednym.

"podłączenie rolety" - wpisz to w google, wybierz "obrazki" i będziesz wiedział jak prawidłowo podłączyć ja bez raspberry i przekaźników. Jak pochylisz się nad układem i przeanalizujesz działanie to wykminisz gdzie należy dać przekaźniki. Jeśli nie zrobisz tego sam naprawdę zastanów się czy tematu podłączenia kabli nie zlecić komuś innemu. Inna sprawa to napisanie kodu na Rpi który wystawi odpowiednie stany na konkretne piny GPIO. Może tu akurat dasz sobie radę. Zacznij jednak od podstaw.
  • Poziom 9  
    Pominąłem rysowanie "uziemienia". Narysowałem tylko jeden przewód (powiedzmy do opuszczania rolety) bo jest tylko jeden przekaźnik. Wiadomo, że w rzeczywistości będzie to moduł z dwoma przekaźnikami a do rolety będą wchodzić 4 przewody. Chodzi mi teraz o to czy mogę zrobić taką "pętlę" podłączając pod przekaźnik guzik na ścianie, który będzie miał zasilanie z niego cały czas a pod drugie wyjście (aktywowane po pojawieniu się stanu wysokiego/niskiego na przekaźniku) bezpośrednio roletę.

Wklejałem link do konkretnego przekaźnika ale został dwa razy usunięty stąd nie wiadomo o co chodzi bo jak widać nie potrafię go opisać słowami więc spróbuję wkleić zdjęcie:
  • Poziom 21  
    @Shouces czytam Twoje posty i kompletnie nie rozumiem dlaczego nie chcesz narysować tego o czym piszesz. Dokładnie, uwzględniając każdy przewód, Tak aby forumowicze mogli jednoznacznie określić czy proponowane przez Ciebie rozwiązanie będzie działać.
  • Poziom 10  
    Jakby obrazek znów zniknął to jest to: 2 relay module Arduino
    Nie zniknie, bo wreszcie został zamieszczony prawidłowo. [retrofood]
    @Shouces przycisk powinien być podłączony do GPIO na raspberry PI i poprzez rezystor do VCC.

Tutaj masz przyklad jak podlaczyc przycisk do PI:
    https://www.cl.cam.ac.uk/projects/raspberrypi/tutorials/robot/buttons_and_switches/

IN1/IN2 na module podłączasz pod kolejne GPIO.

Wyjścia - złącze ARK (to ze śrubkami) podłączasz w ten sposób - COM - Common Pin oraz wybierasz jedno NC - normally closed lub NO - normally open.

W przypadku NC - napięcie jest cały czas, w momencie kiedy wysterujesz przekaźnik nastąpi przerwa.

Z NO - na odwrót - jest przerwa w obwodzie wyjsciowym, po podaniu napięcia na cewkę przekaźnika - obwód się zamyka.

W Twoim wypadku zapewne wybierzesz wyjście normally opened czyli NO i COM.

Zakładając, że urządzenie jest 220V - przewód fazowy do NO, z COM na urządzenie np. silnik, z urządzenia do przewodu N

Jak to działa - naciskasz przycisk - "wyzwalasz" w ten sposób na GPIO ustawionym w stan wejścia, "informację", że ten przycisk został naciśnięty. Reagujesz w swoim programie na innym GPIO, który służy za wyjście, zmieniając jego stan - co spowoduje np. załączenie cewki przekaźnika, co znowu spowoduje zamknięcie obwodu 220V i uruchomienie silnika.

Moduł możesz zasilić 5V z PI.

Natomiast schemat który zamieściłeś jest do niczego. Mając powyższe informacje narysuj sobie schemat choćby online w EasyEDA i wrzuć tutaj zanim cokolwiek podłączysz.