Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra 128 WRL Sterowanie LED Podbitka

mashgsm 10 Cze 2016 10:12 1902 4
 • #1 10 Cze 2016 10:12
  mashgsm
  Poziom 15  

  Witam,

  Prośba o pomoc w poprawnym zaprogramowaniu Centrali SATEL Integra 128 WRL.
  Podstawowe działania zrobiłem tzn. włączanie świateł z przycisków chwilowych oraz sterowanie z programu Integra CONTROL. Mogę włączać i wyłączać w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca, zarówno przez program lub bezpośrednio włącznikiem. Problem polega na tym, że chciałbym aby oświetlenie załączało się o zmierzchu i w tym celu zainstalowałem czujnik zmierzchowy i podłączyłem pod wejście centrali (NO). Czujnik podaje "0" na stałe gdy jest "ciemno". Gdy jest "jasno" jest rozłączony. Centrala widzi ten stan "0" jako naruszenie i wydaje mi się, że o to chodziło. Niestety nie mogę sobie poradzić z tym czujnikiem zmierzchu i odpowiednim ustawieniem wejść i wyjść aby to poprawnie działało.
  Ma być możliwość:
  Jeśli jest zmierzch i światła(4szt) się zaświecą chcę mieć np. możliwość ich wyłączenia. Wyłączone musi być dostępne z przycisków dostępnych w korytarzu lub bezpośrednio z programu Integra CONTROL.Wyjścia muszą być ustawione jako BISTABILNE.
  Jakakolwiek zabawa światłami w dzień lub przed zmierzchem nie może wpłynąć na załączenie świateł przez czujnik zmierzchu. Wiem, że najprościej zrobić to wyłącznikami krzyżowymi/schodowymi, ale skoro jest centrala to powinno to się dać zrobić odpowiednią logiką. Rozrysowałem sobie schemat bramek OR i AND i na papierze mi to działa pod warunkiem, że czujnik zmierzchu działa na zasadzie "impulsu"(np. czujka ruchu - naruszenie) a nie jak w przypadku mojego czujnika podaje na stałe stan. Załączam schemat z rozpisanymi WE i WY logicznymi. Na forum nie znalazłem konkretnego rozwiązania + screen z programu INTEGRA CONTROL (proszę nie sugerować się nr WY ponieważ są one przypisane już do wejść z włączników i czujnika ZMIERZCHU). Myślę aby przerobić czujnik zmierzchu aby każdorazową zmianę stanu z 0 na 1 lub z 1 na 0 podawać na wyjście wirtualne np. na 1sek stan "1". Nie mam pojęcia jak to zrobić - oczywiście to wszystko ma realizować centrala. Być może ktoś ma na to Swoje rozwiązanie, jeśli nie to pozostanę na ręcznym włączaniu oświetlenia.

  Satel Integra 128 WRL Sterowanie LED Podbitka
  Satel Integra 128 WRL Sterowanie LED Podbitka

  Pozdrawiam
  Marcin

  0 4
 • #2 10 Cze 2016 20:19
  kosmos99
  Poziom 34  

  mashgsm napisał:
  Rozrysowałem sobie schemat bramek OR i AND i na papierze mi to działa pod warunkiem, że czujnik zmierzchu działa na zasadzie "impulsu"(np. czujka ruchu - naruszenie) a nie jak w przypadku mojego czujnika podaje na stałe stan.


  Można to zrobić następująco:
  wejście do którego jest podłączony czujnik zmierzchowy niech uruchamia wyjście skonfigurowane jako "przełącznik mono", kolejne wejście ustawione jako "według wyjścia"(tego poprzedniego) i to wejście uruchamia wyjście załączające oświetlenie.

  1
 • #3 12 Cze 2016 09:42
  mashgsm
  Poziom 15  

  Witam,

  Sposób działa zgodnie z tym co napisałeś. Całość jednak nie do końca działa tak jak bym chciał. Nie wiem jak wyłączyć "zmierzch"(chcę mieć możliwość odłączenia tego sygnału) ręcznie bądź z któregoś z dostępnych przycisków - może np. przez dłuższe przytrzymanie, tak samo chcę mieć możliwość wyłączania z aplikacji INTEGRA CONTROL. Kombinuje od kilku dni ale nic nie wychodzi.

  0
 • #4 12 Cze 2016 10:45
  kosmos99
  Poziom 34  

  Można to rozwiązać fizycznym wyjściem przekaźnikowym włączonym w obwód sygnałowy czujnika zmierzchu.

  Dodano po 1 [minuty]:

  A wyjście to można wysterować już według własnego uznania.

  0
 • #5 13 Cze 2016 23:18
  mashgsm
  Poziom 15  

  Witam
  Tak też zrobiłem, myślę, że można uznać problem za rozwiązany aczkolwiek mam mały niesmak do tego rozwiązania. Nadal brak możliwości wyłączenia "zmierzchu" z poziomu przełączników - tylko z poziomu programu INTEGRA CONTROL. Chyba, brakuje piątego włącznika...

  0