Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie modułu led 100W

23 Paź 2016 00:44 1761 28
 • Poziom 6  
  Witam,
  Niedawno zakupiłem na Aliexpres kilka diod LED 30W i 100W. Są to oczywiście same moduły bez radiatora i sterowania.
  Producent podaje że diody te zasila się napięciem od 32V do 36V a prąd 1,5A - 1,7A.
  Wykorzystując tą diodę chciałbym zrobić latarkę zasilaną z akumulatora samochodowego 12V i nie wiem jak zrobić układ zasilania, coś w rodzaju powielacza napięcia. Wiem, że prosty powielać napięcia można zbudować na "dużych" kondensatorach ale czy w tym przypadku zdałoby to egzamin? Wiem że w latarkach z diodami CREE LED są jakieś układy sterujące napięciem i prądem i wtedy są zasilane zwykłymi "paluszkami" albo akumulatorami 18650.
  Podsumowując, czy ktoś na tym forum zna się na zasilaniu takich diod? I czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego diody są zasilane prądowo a nie napięciowo? I co oznacza i czym się różni jedno zasilanie od drugiego?
  I ostatnie pytanie (może głupie), czy można połączyć w szereg 8 takich 100 watowych diod led prosto do sieci 230V? Na forum widziałem schematy podłączania popularnych 5-cio milimetrowych diod z odpowiednim rezystorem, diodą prostowniczą i kondensatorem. Ale zgaduję, że w tym przypadku to nie wchodzi w grę.

  Pozdrawiam i przepraszam za tak długi tekst ;)
 • IGE-XAO
 • Poziom 31  
  Prąd diody musi być stabilizowany, przekroczenie prądu uszkadza strukturę diody. Na aliexpress zamówisz też przetwornicę boost z regulacją prądu wyjściowego.
 • Poziom 6  
  Tak, są przetwornice na Aliexpress z 230 na np30V.
  Chciałbym jednak sam zbudować układ który pozwalałby na zasilanie takiej diody z akumulatora samochodowego.
 • Poziom 6  
  To prawda, nie wiem co to znaczy.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  W linku wyżej masz wszystko co potrzeba. Pamiętaj o dobrym chłodzeniu tej dużej diody ;)
 • IGE-XAO
 • Poziom 6  
  A jest może jakiś schemat ideowy takiej przetwornicy? Szczerze mówiąc byłem przekonany że to będzie bardziej skomplikowany układ. ;)
  A co do mojego pytania odnośnie połączenia 8 takich diod w szereg to czy coś takiego można podążyć do sieci?
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Nie można podłączyć do sieci ponieważ każda dioda ma nieco inne parametry pracy. Nadal była by potrzebna stabilizacja prądu. Przetwornica z aliexpress pracuje zapewne na dedykowanym scalaku, który przełącza przy około 150kHz. Wpisz w Google boost converter i będzie pełno.
 • Poziom 6  
  Tak właśnie przypuszczałem.
  A jeśli chodzi o różnice między zasilaniem prądowo a napięciowo to (jeśli dobrze rozumiem) to zoznica polega na tym że jeśli coś musi być zasilane prądowo np.dioda led, to prąd musi być dokładnie taki jak podaje producent a napięcie może się już wahać w pewnych granicach bez skutków ubocznych dla diody? Z kolei napięciowo to napięcie musi być niezmienne a prąd może się wahać. Dobrze to rozumiem czy piszę głupoty? ;)
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  xvip61 napisał:
  jeśli coś musi być zasilane prądowo np.dioda led, to prąd musi być dokładnie taki jak podaje producent a napięcie może się już wahać w pewnych granicach bez skutków ubocznych dla diody? Z kolei napięciowo to napięcie musi być niezmienne a prąd może się wahać. Dobrze to rozumiem czy piszę głupoty?

  Dobrze, z tym że
  xvip61 napisał:
  jeśli coś musi być zasilane prądowo np.dioda led, to prąd musi być dokładnie taki jak podaje producent a napięcie może się już wahać w pewnych granicach bez skutków ubocznych dla diody?

  wartość prądu podaną przez producenta należy traktować raczej jako maksymalną, a napięcie może się różnić - i zwykle tak jest bo zależy ono od wielu czynników, rozrzutu produkcyjnego itp. Zakres napięcia podawany przez producenta należy traktować jako informacyjnie aby poprawnie zaprojektować zasilanie diody - np. stabilizator prądu ma dostarczać stałą wartość prądu, ale musi też mieć możliwość rozwinięcia (wydania) na wyjściu takiego zakresu napięcia.
  xvip61 napisał:
  Z kolei napięciowo to napięcie musi być niezmienne a prąd może się wahać. Dobrze to rozumiem czy piszę głupoty?

  Np. żarówka - powinna być zasilana napięciem o stałej wartości, ale pobierze ona prąd z pewnego zakresu, gdyż oporność włókna też ma rozrzut produkcyjny.
 • Poziom 6  
  Odświeżając temat... zakładając że dioda mocy LED pracuje przy napięciu 30V a maksymalny prąd podawany przez producenta wynosi 1,5A to po podłączeniu do źródła prądu o napięciu 30V ale mogącego dać prąd, przypuśćmy nawet 100A diodzie nie powinno się nic stać jak mniemam. (Bo wartość prądu płynącego przez diodę wynika z prawa Ohma)
  Czyli, jak rozumiem niekorzystne dla żywotności i pracy diody LED są częste i duże wahania prądu w zakresie 0 - 1,5A?
 • Moderator Projektowanie
  xvip61 napisał:
  zakładając że dioda mocy LED pracuje przy napięciu 30V a maksymalny prąd podawany przez producenta wynosi 1,5A to po podłączeniu do źródła prądu o napięciu 30V ale mogącego dać prąd, przypuśćmy nawet 100A diodzie nie powinno się nic stać jak mniemam. (Bo wartość prądu płynącego przez diodę wynika z prawa Ohma)

  Napięcie pracy diody nigdy nie jest podawane przez producenta jako wartość (np. Uf=30V) ale zawsze jako przedział (np. Uf=30-35V) - bo zawsze taka dioda ma rozrzut parametrów w produkcji, ze zmianą temperatury itp.
  Zasilać trzeba zawsze ze źródła które daje stałą wartość prądu If, ale ma możliwość ustawienia napięcia co najmniej jak podawane przez producenta (np. te 30-35V), albo zakres szerszy. Wtedy źródło tak reguluje to napięcie na wyjściu, aby prąd miał stałą pożądaną wartość, dopasowując to napięcie wyjściowe do parametru Uf konkretnej diody, do zmian temperatury itp.
  Źródło może mieć wydajność nawet i 100A, ale musi być nastawione na konkretną wartość If<Ifmax.
  Nie wynika z prawa Ohm'a - bo dioda to element nieliniowy.
  xvip61 napisał:
  Czyli, jak rozumiem niekorzystne dla żywotności i pracy diody LED są częste i duże wahania prądu w zakresie 0 - 1,5A?

  Jeśli dioda ma Ifmax=1,5A to bez żadnych niekorzystnych konsekwencji można zmieniać jej prąd If w zakresie 0-1,5A.
  Oczywiście wszystko to przy odpowiednim chłodzeniu, tak aby Tj (temp. złącza) nie przekraczała Tjmax.
  Proszę poczytać o źródle prądowym (stabilizatorze prądu).
 • Poziom 6  
  Myślę że wszystkie wątpliwości póki co rozwiałem. :)
  Czy znasz I mógłbyś polecić mi jakąś "literaturę" w której znalazłbym wszystkie podstawowe jak i te bardziej zaawansowane wiadomości na temat diod led? Coś w czym mógłbym znaleźć odpowiedź na temat warunków pracy, zasilania a może i przykładowych sterowników do diod mocy LED?
 • Poziom 6  
  Ponownie odświeżając temat zasilania diod locy LED. Na Aliexpress zamówiłem przetwornice podwyższającą napięcie
  http://s.aliexpress.com/yI7fym6F
  Zamierzam zasilać ją z transformatora TS20/3/676.
  Dioda jak wspominałem wcześniej pracuje przy napięciu 30-36v 1500mA. Czy w tym przypadku musze dodać jakiś ogranicznik prądu? Jeśli tak to jaki? Chciałbym zbudować też układ, coś w rodzaju źródła prądowego który będzie zabezpieczał diodę przed zbyt dużym prądem, np będzie stabilizował do 1,5A. Ma ktoś schematy takich ukadów?
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Z tego transformatora nie zasilasz diody tak aby świeciła pełną mocą. Moc transformatora powinna być większa od mocy diody, Twój ma 20W a Ty potrzebujeśz przynajmniej 30W + zapas dla przetwornic. Przetwornica podniesie Ci napięcie ale nie zwiększy mocy transformatora i dodatkowo wniesie straty do układu.
  Przetwornica którą zakupiłeś ma też nieco za niskie napięcie wyjściowe. Diody zasilamy "prądowo" a nie napięciowo, więc z przetwornicy potrzebujemy również zapas napięcia aby zasilić układ stabilizacji prądu.
 • Poziom 36  
  AVE...

  Xvip61, dlaczego nie kupiłeś gotowego zasilacza do diod LED mocy? Po co komplikujesz sobie życie? Transformator jest za mały dla tej diody, to raz. Dwa, zakupiona przez Ciebie przetwornica ma tylko regulację napięcia, więc do zasilania diod LED się nie nadaje. By zasilić diodę 100W napięciem sieciowym potrzebowałbyś takiej przetwornicy:
  http://www.dx.com/p/439966
 • Poziom 6  
  Kolego Urgon, nie kupuje gotowej ponieważ chciałbym sam zrobić taki układ. Poza tym chciałbym dowiedzieć się jak zrobić źródło stałoprądowe które może dać np. 3A
  I kolejna rzecz to układ który ograniczały prąd z tego źródła do max 1,5A np do zasilania diody 50w żebym nie musiał kupować drugiej przetwornicy stałoprądowej dedykowanej dla "mniejszej" diody. Poza tym chce nauczyć się robić zasilanie do takich diod mocy. W poprzednim poście w którym pytałem się o jakieś specjalistyczne materiały w tym zakresie nikt nie udzielił mi odpowiedzi, więc dalej drążę temat :)
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  AVE...

  Proszę, najprostszy driver LED mocy:
  Zasilanie modułu led 100W
  Pamiętaj, by obliczyć też moc strat na rezystorach i by Q1 był tranzystorem mocy...
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Ja do ograniczenia prądu stosuję układy z serii MBI. Niestety przy tak wysokim napięciu znalazłem tylko układ z prądem maksymalnym 1A przy zasilaniu 9-60V MBI6661GSD.
  Do tego pozostają ograniczenia o których pisałem wcześniej.
 • Poziom 6  
  Dzięki za schemat tego prostego drivera ;)
  Urgon, czy wiesz jak zbudowana jest w środku ta przetwornica którą podałeś w linku?
  Masz jakieś inne schematy układów takich przetwornic pod diody mocy?
 • Poziom 36  
  AVE...

  Ta przetwornica ze sklepu to najprawdopodobniej konfiguracja półmostkowa z regulacją prądu zamiast napięcia. Będę wiedział więcej, jak w końcu do mnie dotrze...
  Co do innych przetwornic i zasilaczy, to polecam użyć Google i po prostu poszukać w notach katalogowych i aplikacyjnych. Prawie każdy producent scalaków ma jakieś układy do LED, albo przynajmniej noty aplikacyjne o zasilaniu LED...
 • Poziom 6  
  Dobrze, a w takim razie jak mogę zrealizować zasilanie takiej diody z gniazdka zapalniczki samochodowej? W tym celu kupiłem właśnie przetwornice podwyższającą napięcie... no ale jest zła ;p więc jak inaczej to zrobić? Z opisu wynika że taprzetwornica może dać do 3A
 • Poziom 36  
  AVE...

  Potrzebujesz przetwornicę boost z napięciem wyjściowym do 35-40V i wbudowanym ograniczeniem prądowym. Są takie na alledrogo...
 • Poziom 6  
  I wyskakuje mi to samo co zamówiłem...
 • Poziom 36  
  AVE...

  Wpisz w alledrogo: "Przetwornica DC-DC step-up 250W 12-50V max 10A" albo "Driver LED STEP-UP 2500mA 12V na 24V 35V 46Vmax", a znajdziesz to, czego szukasz. Możesz też szukać pod hasłem "driver LED" z dopisaną mocą pożądaną...
 • Poziom 6  
  Witam po krótkiej przerwie :)
  Przeglądałem noty katalogowe stabilizatora lm317 i wydaje mi się że właśnie taki stabilizator powinien być dobry do stabilizacji prądu takiej diody. Max prąd to 3A napięcie można regulować do ok 37V. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie i wyjaśnienie czemu się mylę.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Tylko musisz wiedzieć, że napięcie z zasilacza musisz mieć o 3V wyższe od napięcia diody, bo taki spadek napięcia będzie na LM317 a jednocześnie aby napięcie z zasilacza nie przekroczyło 40V.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Ja na oświetlenie pola namiotowego bez dostępu 230V zasiliłem 2 halogeny Ledowe 50W szt<miały spalone oryginalne zasilacze> przetwornicą DC-DC STEP UP z akumulatora 12V , jak wspomniał
  Urgon, bez problemu śmigały na maksymalnych obrotach <bodajże 35V> ja miałem ustawione na 30V. Dużej różnicy w odczuwanych lumelach nie było... taka przetwornica z 15zł własne radiatorki ma.
  Jak masz parcie na ten prąd to miernik w rękę i regulować napięcie wyjściowe i sprawdzać by nie przekroczyć prądu pracy podanego przez producenta diody mocy... napięcie wyj jest stabilizowane więc czy będziesz miec 13czy 12v <rozładowanie bateri>, napięcie < i prąd> wyjściowy powinien być podobny