Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie siłownikiem pneumatycznym+elektrozawór+sensor

boberowsky 28 Lis 2016 21:09 663 11
  • #1 28 Lis 2016 21:09
    boberowsky
    Poziom 3  

Witam,
    Przewertowałem forum , lecz nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.

1)Czy istnieje możliwość sterowania siłownikiem pneumatycznym (dwustronnego działania) przy pomocy elektrozaworu 5/2 z podłączonymi sensorami położenia ST6 bez użycia sterownika PLC?
    2)Jeżeli nie to jak inaczej sterować?(pomijając krańcówki pneumatyczne)
    3)A jeżeli PLC jest niezbędne, to czy jest ktoś kto robił już coś podobnego?

• #2 29 Lis 2016 06:10
    kosmos99
    Poziom 33  

Istnieje, wtedy trzeba układ zbudować na przekaźnikach.
    Pytanie podstawowe to w jakim układzie to ma pracować?

• #3 29 Lis 2016 09:17
    boberowsky
    Poziom 3  

Układ jednego siłownika pneumatycznego dwustronnego działania, który ma pracować na pełnym zakresie (używany jako silnik )

• #5 29 Lis 2016 17:33
    boberowsky
    Poziom 3  

Projekt odnosi się do pneumobilu (bolidu zasilanego siłownikiem pneumatycznym)
    Siłownik zasilany z butli 200 bar z reduktorem na 10 bar z dopływem regulowanym pedałem. Zawór 5/2 ma sterować dopływem zasilania na przemian z jednej i drugiej strony.
    Podobnie jak tutaj http://www.artom.com.pl/ani/006.htm ( tylko 5/2 bez stanu zerowego)
    W zeszłym roku używaliśmy krańcówek pneumatycznych , w tym z racji cięcia zużycia powietrza staramy się zastosować sterowanie elektromechaniczne.]Link[/url]

• #6 29 Lis 2016 18:12
    waldek_balas
    Poziom 9  

to taka swojego rodzaju pompa
    zastosuj zawór pneumatyczny z 1 cewką
    -cewka bez zasilania siłownik schowany
    -cewka po podłączeniu do zasilania siłownik wysunięty
    do tego 2 czujniki położenia tłoka siłownika 2 przekaźniki i układ musi działać
    sprawa się troszeczkę może skomplikować jak siłowników będzie więcej niż jeden
    w tedy lepiej by było układ oprzeć o jakiś przekaźnik programowalny

• #7 29 Lis 2016 21:29
    Pittt
    Poziom 29  

Weź zawór dwucewkowy. Wtedy tylko przycisk START, a dalej siłownik będzie sam się poganiał na czujnikach położenia tłoka.

• #8 30 Lis 2016 16:42
    szczupx
    Poziom 18  

boberowsky napisał:
    podłączonymi sensorami położenia ST6 bez użycia sterownika PLC?

PLC weźmie mniej prądu niż kilka przekaźników..

• #9 24 Kwi 2017 19:22
    boberowsky
    Poziom 3  

waldek_balas napisał:

do tego 2 czujniki położenia tłoka siłownika 2 przekaźniki i układ musi działać

Możesz przybliżyć jakich przekaźników powinienem użyć? Potrzebuję czegoś co podtrzyma mi sygnał na zasadzie set/reset.
    Siłownik schowany->Sensor 1 wysyła sygnał wysoki do elektrozaworu 1 ( i ten musi być podtrzymany )-> Tłok zostaje maksymalnie wysunięty-> Sensor 2 resetuje sygnał elektrozaworu 1 (tłok przestaje się wysuwać) i ustala stan wysoki dla elektrozaworu 2(ten musi być podtrzymany)-> Tłok cofa się maksymalnie->Sensor 1 resetuje sygnał elektrozaworu 2 i ponownie ustala sygnał wysoki dla elektrozaworu (ponowienie cyklu)

Układ 24V
    Mogę użyć tego?
    Link

• Pomocny post
    #10 24 Kwi 2017 22:15
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Na dwóch przekaźnikach z podtrzymaniem:
    Można zastosować zawór z jedną cewką (podłączoną do R1 lub R2).
    To rozwiązanie ma jednak pewne ułomności:
    Siłownik nie będzie miał pełnego skoku - zanim dojdzie do końca to czujnik wykryje tłok (kilka/kilkanaście mm czułości przeciętnego kontaktronu czy półprzewodnika Halla)
    Zmiany będą następować nagle (na ile "nagle" można mówić przy pneumatyce) - praca będzie "wyrywana".
    Przy tego typu sterowaniu powinno się "wygładzić" pracę przez zastosowania w programie czasów zatrzymania w każdym położeniu.
    2 przekaźniki i 2 Timery = to lepiej namniejsze PLC czy coś na procku wystrugać :)

• #11 24 Kwi 2017 22:33
    boberowsky
    Poziom 3  

Możesz podrzucić przykładowy model? Nigdy nie używałem przekaźników, mam problem ze znalezieniem modelu z podtrzymaniem.
    Zmieniliśmy koncepcję, używamy dwóch zaworów 3/2 z jedną cewką i sprężyną powracającą plus zawory szybkiego spustu. Pomijając układ bezpieczeństwa i wszystko co przed tym układ prezentuje się następująco:

• #12 25 Kwi 2017 20:40
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

To "podtrzymanie" to rodzaj aplikacji w jakiej pracuje ;)
    Zwykłe przekaźniki z dwiema parami styków przełącznych i cewką na 24 V (zakładam, że urządzenie mobilne, akumulatory na pokładzie więc napięcie 24 Vdc? np.
    FINDER https://www.piekarz.pl/pl/?item=740,,
    RELPOL https://www.piekarz.pl/pl/?item=2028
    i aby łatwiej sporządzić odwód sterujący to
    https://www.piekarz.pl/pl/?item=812..

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME