Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD passport - Odzyskanie danych z dysku przenośnego WD.

failedmission 08 Gru 2016 14:11 636 25
  • #1 08 Gru 2016 14:11
    failedmission
    Poziom 11  

Partycja z danymi zniknęła z dnia na dzień. Dysk oczywiście nie był formatowany, nie były tworzone nowe partycje, wgrywane nowe dane.

0 25
  • #2 08 Gru 2016 14:45
    kindlar
    Poziom 38  

Odpal DMDE i skopiuj dane do pliku na inny nośnik jeśli to coś ważnego.

0
  • Pomocny post
    #3 08 Gru 2016 15:04
    linuks
    Spec od komputerów
  • #4 08 Gru 2016 19:11
    failedmission
    Poziom 11  

kindlar napisał:
    Odpal DMDE i skopiuj dane do pliku na inny nośnik jeśli to coś ważnego.

Tak dane są ważne.
    Co teraz?

Na moje oko uszkodzenia są poważne. Czy warto przestać pogarszać sprawę i oddać dysk do firmy profesjonalnej na darmową diagnozę?

0
  • #5 08 Gru 2016 20:11
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Na moje oko sam się prosisz o utratę danych wykonując pełne skanowanie na uszkodzonym dysku (tak mi się wydaje, że pracujesz na oryginale), a podkreślasz, że dane są ważne. Za ten czas wykonałbyś już kopię posektorową do pliku i miał bezpieczne przynajmniej dane, z której to kopii zawsze dane można odzyskać (a nie pracujesz na oryginale co jest w sprzeczności z zasadami odzyskiwania danych). Zapisz wyniki skanowania do pliku. Po zamieszczonych screenach nie wiem jakie są uszkodzenia nawet i w którym obszarze występują. Po wykonaniu kopii posektorowej zamieść screen z DMDE z widoku okna partycje po wczytaniu wykonanej kopii. Jeśli nie chcesz sam odzyskiwać danych a jesteś w stanie płacić słono za odzysk, to możesz oddać do profesjonalnej firmy. Niemniej wygląda na to, że jeśli skan się udał, to i z kopią i odzyskiem nie powinno być kłopotów. Diagnoza jest niepotrzebna bo jest już znana. Dysk jest uszkodzony i po odzysku nie nadaje się do użytku.

0
  • #6 08 Gru 2016 20:19
    failedmission
    Poziom 11  

Przepraszam nie wiedziałem, że to taka walka z czasem. Już robię kopię posektorową. Wyniki skanowania są już zapisane do pliku. Zostawiam na noc skan, dziękuję.

0
  • #7 08 Gru 2016 20:22
    mati211p

W przypadku uszkodzonego dysku może się liczyć czas, tzn. możesz mieć teraz dostęp do danych, a następnie za kilka godzin już nie, dlatego tak ważne jest ich zabezpieczenie, gdy jest to możliwe. Na sprawnym dysku nie ma wtedy obawy, że dane nagle przestaną być dostępne.

0
  • #8 09 Gru 2016 20:59
    failedmission
    Poziom 11  

A więc ciąg dalszy.

mati211p napisał:
    zamieść screen z DMDE z widoku okna partycje po wczytaniu wykonanej kopii

Jakie kroki teraz wykonać żeby odzyskać większość plików? I jeszcze pytanie czy niezbędne jest kupienie licencji na DMDE czy są jakieś darmowe alternatywy :D

Uruchomiłem czystą rekonstrukcję systemu plików i pliki SĄ!
    Teraz się zastanawiam czy dać 77zł za roczną wersję, żeby odzyskać wszystko na raz.

0
  • #9 09 Gru 2016 21:34
    mati211p

Widzę zrobiłeś kopię partycji a nie dysku, ale mniejsza o to. Załącz w pliku sektor 0 i sektory od 6291456 do 6291556. Pliki można odzyskiwać bezpośrednio z kopii, natomiast w tym stanie partycja się nie zamontuje. Można jeszcze z MFT mirror odbudować MFT jeśli uszkodzone jest do 8 pierwszych sektorów i być może uda się wtedy zamontować partycję. Zmieniałeś coś w ustawieniach, że jest pominięte 19MB?

0
  • #11 09 Gru 2016 22:26
    mati211p

Nie zrobiłeś kopii dysku tylko kopię partycji dlatego, że chociażby boot sektor jest w sektorze 0. Wybrałeś dysk z dysków logicznych w DMDE zamiast urządzeń fizycznych i wykonała się kopia partycji ;) Jednakże to nic nie zmienia w dostępie do danych. Nie da rady odzyskać partycji za duże uszkodzenia, zostaje odzysk plików.

0
  • #13 09 Gru 2016 22:38
    mati211p

Opcja ta co masz wybierz, ja będzie mało plików to wtedy pełne skanowanie. Z załączonych 100 pierwszych sektorów MFT bardzo dużo jest uszkodzone - ponad 50%, MFT mirror ok, ale uszkodzone jest więcej niż 8 pierwszych sektorów MFT. Aby tylko odzyskane pliki były ok.

0
  • #14 09 Gru 2016 22:41
    failedmission
    Poziom 11  

Hmm jest dość dużo plików ale przykładowe sobie odzyskałem i na przykład połowa JPG nie otwiera się wcale. Tak jakby odzyskiwał plik ale on był uszkodzony.

Czy dobrze rozumiem, jeśli zrobię odzyskiwanie RAW to wtedy foldery i nazwy przepadają? Są tylko same pliki z ponumerowanymi nazwami?

0
  • #15 09 Gru 2016 22:55
    mati211p

RAW to będą pliki znalezione po sygnaturach - bez nazw i katalogów. Nie musisz z tamtego miejsca odzyskiwać mając do dyspozycji partycję. Możesz też załączyć przykładowe niedziałające zdjęcie.

0
  • #16 09 Gru 2016 23:00
    failedmission
    Poziom 11  

Myślałem, że RAW może jakieś dodatkowe pliki znaleźć, takie poza partycją skoro informacje o niej są tak uszkodzone.
    DSC_07..jpg Download (3.13 MB)
    DSC_07..jpg Download (4.13 MB)

Czarne fotki.

Zostawię full scan na noc, zobaczymy co z tego wyniknie.
    Rozumiem, że to jest maks możliwości jeśli chodzi o odzyskanie danych? Profesjonalne firmy też używają podobnych metod i nic więcej by nie osiągneli?
    Czy jest sens jeszcze raz kopiować dysk sektorowo czy to nie ma sensu?
    Miejsce mam...

0
  • Pomocny post
    #17 09 Gru 2016 23:05
    mati211p

To samo jest w części MFT, myślałem, że to może jakiś przeskok w danych ustawiony był po trafieniu na uszkodzony sektor, bo to są jakieś losowe dane, na pewno nie zdjęcie. Ewentualnie błędnie odczytanie przy wykonywaniu kopii/pominięte. Na pewno profesjonalne laboratoria dysponują lepszym sprzętem i oprogramowaniem. Ponadto w domowych warunkach odzyskujemy w tej chwili poprzez interfejs USB, to też jest kłopotliwe.

0
  • #18 10 Gru 2016 19:34
    failedmission
    Poziom 11  

Udało mi się odzyskać 50GB danych. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia jak bardzo był zapełniony dysk przed awarią? Nie bardzo pamiętam ile było i czy dalej grzebać.

0
  • #19 10 Gru 2016 19:48
    mati211p

Jeśli takie sprawdzenie jest w tej chwili możliwe, to raczej nie trwa to kilka minut. Nie bardzo wiem jak można szybko policzyć, sprawdzenie $Bitmap sporo zajmie. Ponadto jeśli jest uszkodzony to tym bardziej z niego nie będzie możliwości odczytania tej informacji. Można sumować rozmiary plików znajdujące się w $MFT ale to też masz 100 000 rekordów do zsumowania - każdy plik osobno (sądząc po rozmiarze $MFT).

0
  • #20 10 Gru 2016 19:50
    failedmission
    Poziom 11  

Cośtam mi świta, że było około 350GB więc porażka. Sprawdzam teraz czy w RAW też jest tylko 50GB.

W RAW samych JPG jest 80GB. Pytanie tylko czy będą do odczytania.

0
  • #21 10 Gru 2016 20:03
    mati211p

Właśnie w tym rzecz, że wygląda na to, że dysk został źle skopiowany, lub na oryginale są przekłamania. Mamy bowiem dane, uszkodzone dane i losowe dane, które powinny być albo danymi, albo wolnym miejscem, albo uszkodzonymi danymi. W przypadku tych załączonych jpeg były to losowe dane. Jeśli po sygnaturach są znalezione zdjęcia to powinny być w przynajmniej części sprawne, gdyż program znalazł sygnaturę jpeg na początku sektora.

0
  • #22 10 Gru 2016 20:06
    failedmission
    Poziom 11  

Hmm jeśli to pomoże to mogę jeszcze raz wykonać kopię posektorową ale boję się, że dysk tego nie przeżyje. Na początku było 150 niestabilnych sektorów a teraz jest już 600.

0
  • #23 10 Gru 2016 20:08
    mati211p

Możesz odzyskać z kopii po sygnaturach co jeszcze możliwe i wtedy wykonać drugi raz kopię, wykonaj ją z użyciem ddrescue, będzie możliwość doczytania pominiętych danych. Wg DMDE tych nieczytelnych sektorów było prawie 5000.

0
  • #24 10 Gru 2016 20:15
    failedmission
    Poziom 11  

Czy jak odpalę linux na VMware to będzie się to dało zrobić? Czy muszę robić linux na pendrive itp.?

0
  • #25 10 Gru 2016 20:39
    mati211p

Szczerze to nigdy nie próbowałem w taki sposób, więc nie wiem.

0
  • #26 10 Gru 2016 22:44
    failedmission
    Poziom 11  

Ok mam już tego linuxa tylko nie bardzo wiem co robić. Mam kopię tego dysku i logi ze skanowania tego bina(RAW+NTFS). To jak teraz w ddrescue ustawić, żeby doczytał tylko jakieś tam sektory, wcześniej pominięte? DDRrescue potrzebuje logów z kopiowania sektorowego a dmde chyba mi takich nie stworzył.

EDIT
    Ok zrobiłem nową kopię ddrescue + jeszcze z paramatrem -r 1 jak napisał w poradniku użykownik Linux. Niestety DMDE nadal widzi tylko 50GB plików w folderach. Ogólnie było tylko 16MB błędów odczytu więc nie wiem czemu on sobie nie radzi. Powtórne odczytywanie badsectorów nic nie dało.

Scaliłem. RADU23

Ostatecznie udało się odzyskać 50GB danych posortowanych + 300GB plików RAW. ddrescue z linuxem a następnie DMDE z Windowsem. Można zamknąć.

0