Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dysk Western Digital Caviar B - szybka degradacja nowego dysku

zemuku 19 Dec 2016 18:07 1683 8
    zemuku
    Level 2  
    zakupiłem niecały miesiac temu komputer morele sky3660 z dyskiem Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX), grałem na nim tylko i wyłącznie w Wiedźmina 3 i wraz z upływem czasu gra zaczęła coraz bardziej mulić na ustawionych pierwotnie detalach. Po pewnym czasie obniżyłem detale lecz niewiele to zmieniło więc zainteresowałem się dyskiem. Korzystam z Windowsa 8.1 x64 i znalazłem sporo artykułów o spowalnianiu przez niego pracy dysku, powyłączałem wszystkie Spoolery i Superfetche jakie sie dało, problem z dyskiem rozkręcającym się do 100% (sprawdzone po wciśnięciu ctrl shift esc) zaczął się pojawiać nawet po włączeniu systemu. Sprawdziłem dysk Crystal dysk info i crystal dysk markiem, dodaje wynik. Zaznaczam ponownie, że dysk ma miesiąc, nie ma na nim więcej niż
    150 gb danych, nie był przeciążany, posiadałem antyvirusa GDATA, którego dzisiaj odinstalowałem myślą, że to on jest problemem.
    Dysk Western Digital Caviar B - szybka degradacja nowego dysku Dysk Western Digital Caviar B - szybka degradacja nowego dysku

Nie zadałem pytania - czy dysk nadaje się do reklamacji? praca na nim to udręka, biorąc pod uwagę, że nie ukrywam kupiłem go do grania i tego typu problemy nie wchodzą w rachube
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Kasek21
    Level 43  
    SMART jest OK.

Zamieć screen z programu Process Explorer.
    zemuku
    Level 2  
    Dysk Western Digital Caviar B - szybka degradacja nowego dysku wklejam

@bot 20 min mi to zajmie mysle
    Kasek21
    Level 43  
    Możesz ten dysk przetestować w MHDD? Zwykł skan?

Wtedy będzie tylko odczyt z dysku bez pośrednictwa systemu.
    zemuku
    Level 2  
    this drive does not support lba mode or not detected - przeszkoda, której nie umiem pokonać w mhdd
    zemuku
    Level 2  
    W MSI B150M nie da się zmienić na IDE, wieczorem postaram się wrzucić skan z któregoś z ww. programów,

P.S. dziękuję za szybkie odpowiedzi :)

@Edit
    Zrobiłem bootable usb z Vivarda, skan dysku oznaczonego modelem z końcówką ezex jest w 100% sprawny, 0 problemów, 0 BS, ogólnie PERFECT. Pytanie w takim razie pozostaje - co sprawia, że nowy dysk reaguje na obciążenia związane z uruchomieniem każdego nowego programu 70-100% zużycia dysku, co łączy się z jego stosunkowo głośną pracą. Chciałbym dodać, że wchodzenie do tych samych lokacji w ww. Wiedźminie zaraz po jego instalacji, a teraz odbywa się z zupełnie inną (mniejszą) płynnością, do tego stopnia, że nie wyskakują mi NPC. Nie jestem w stanie niestety podać obrazowych przykładów braku sprawności dysku w innych przypadkach, bo oprócz używania internetu nie miałem jeszcze okazji robić na nim zbyt wiele.

W opiniach produktu na stronie natknąłem się na taki wpis -

Komputer przez około miesiąc może półtorej był super. Wszystko na ultra GTA V na ultra stałe płynne 60 FPS. CS:GO 250-300 FPS. World of Tanks 120+. Niestety od jakiegoś czasu komputer ma nagłe spadki fps w grach (nawet tych słabszych). Lubi się zawiesić albo dostać Blackscreena i wyrzuca do pulpitu. Spadły również FPS w grach. GTA V nie jest już takie płynne spadki nawet do 40 fps, CS 150-250. WoT nie wiem bo nie grałem. Nie wiem co jest tego przyczyna ale jeżeli ktoś też ma taki problem to prosiłbym o kontakt. Jak sam nie zaradzę to będę musiał oddać do serwisu bo zachowanie to nie jest normalne.
    Plusy:
    -dobra grafika
    -cichy
    -ładny wygląd
    -dobrze zapakowany
    Minusy:
    -szybko zaczął się psuć
    Robert B
    Level 43  
    Pokaż ustawienia BIOS dotyczące dysku. Transfery są fatalne, ale absolutnie nie jest to wina sprzętowa dysku a raczej systemu/ustawień w BIOS. Zrób skan Victorią i pokaż zdjęcie ekranu po zakończeniu.
    Dyski serii Blue i Green mają fabrycznie zbyt krótki czas między parkowaniami głowic wynoszący 8 sekund co strasznie spowalnia dysk.
    WD wypuścił soft wdidle3, którym można wydłużyć ten czas do 5 minut.
    Zrobiłem tak u siebie i moje WD Blue "odżyły" :)
    Z bootowalnego pena użyj tego narzędzia z przełącznikiem:
    wdidle3 /s300

Opis narzędzia:
    Quote:

// Copyright 2005-2009 Western Digital Corporation

WDIDLE3 Version 1.05 for DOS

DESCRIPTION
    - DOS Level utility to setup or report the idle3 value.

FEATURES
    - Scan for all drives. Non-WD Drives shall only show the model and serial
    numbers.
    - Uses a Vendor Specific Command to set or get the idle3 timer.
    - Timer can be set from 8 to 25.5 seconds on older drives.
    - Timer can be set from 8 to 300 seconds on newer drives.

USAGE
    WDIDLE3 [/S[<Timer>]] [/D] [/R] [/?]
    where:
    /S[<Timer>] Set timer, units in seconds. Default=8.0 (8.0 seconds).
    Resolution is 0.1 seconds from 8.0 to 12.7 seconds.
    Resolution is 30 seconds from 30 seconds to 300 seconds.
    Note, times between 12.8 and 30 seconds will be set to 30 seconds.
    /D Disable timer.
    /R Report current timer.
    /? This help info.

**DO NOT USE** the wdidle3.exe /d command. This turns the timer off however many people have reported that the drives eventually slow down to a crawl and/or generate errors using this command. The best is to change the timer to 300 seconds.