Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

YDYp 3x2,5 - Połączenie dwóch w jeden

schikoo 28 Gru 2016 10:58 1017 25
  • #1 28 Gru 2016 10:58
    schikoo
    Poziom 4  

Witam, mam pytanie do szanownych specjalistów. Otóż czy dobrym rozwiązaniem jest łączenie dwóch przewodów o takim samym przekroju w jeden, czy jest to kompletnie nie możliwe w sensie użytkowym? Chodzi mi o to że mam na ścianie zewnętrznej domu zainstalowaną skrzynkę z pod licznikiem oraz zabezpieczeniem do którego dochodzi kabel 3x6mm. Chcę pociągnąć teraz od tej skrzynki główny kabel do zasilenia rozdzielni, ale nie mam odpowiedniego przekroju. Czy mogę pociągnąć w peszlu dwa kable 3x2,5mm i ich końce odpowiednio połączyć ze sobą w zabezpieczeniu rozdzielni i skrzynki z licznikiem czy koniecznie musi być kabel z każdą z żył pojedynczą. Odległość to około 8 metrów bieżących-włącznie ze bruzdą w ścianie.
    Bóg zapłać i szczęśliwego Nowego Roku!

0 25
  • Pomocny post
    #2 28 Gru 2016 11:41
    kortyleski
    Poziom 41  

Nie można tak zrobić. W przypadku uszkodzenia jednego przewodu usterka nie zostanie wykryta a przekrój będzie mniejszy o połowę.

0
  • #3 28 Gru 2016 11:57
    schikoo
    Poziom 4  

Chodzi o uszkodzenie mechaniczne? Z tym nie będzie problemu bo kabel ma być zalany betonową wylewką a w niej nie będzie ani wiercone ani cięte.

0
  • #5 28 Gru 2016 12:18
    schikoo
    Poziom 4  

I nic nie pomaga że szedł by w peszlu czyli praktycznie tak samo jak natynkowo?

0
  • #6 28 Gru 2016 12:23
    Matylda_26
    Poziom 12  

Dzień dobry. Widzę i czytam ten temat i póki nie odpowiedzieli w nim koledzy @kkas12 @kortyleski to się go w miarę normalnie dało czytać. W mieszkaniu rodziców 12 lat temu robiona instalacja. Przewody połączone w ścianie, polutowane i zatynkowane a uprzednio izolowane. Działa do dziś.
    2 lata temu remont mieszkania, połączone wszystko na wago i zatynkowane. Działa.
    Remontowane nasze mieszkanie 2 miesiące temu. Polutowane i zatynkowane. Działa.
    Ani u nas ani u rodziców nie ma żadnych puszek. Wszystko zatynkowane i działa. Jak ktoś umie lutować to będzie trzymać.

Moderowany przez retrofood:

Żeby doradzać, trzeba najpierw samemu się nauczyć. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.11 regulaminu.

0
  • #7 28 Gru 2016 12:30
    schikoo
    Poziom 4  

Wiadomo że ilu fachowców tyle opinii :) Jednakowoż wydaje mnie się na chłopski rozum że najbardziej liczy się całkowity przekrój kabla a nie to czy jego żyły idą w tej samej izolacji.. Może się mylę. Dla tego pytam. Oczywiście połączone końcówki żył albo będą zaprasowane w tulejkach albo polutowane.

0
  • Pomocny post
    #8 28 Gru 2016 13:01
    Shadowix
    Poziom 26  

Chodzi o to, że to nie jest poprawne i zgodne ze sztuką...
    8m kabla to żadna ilość, dlatego co za problem to dokupić? Szczególnie, że wcale on drobi nie jest...

Matylda_26 napisał:

2 lata temu remont mieszkania, połączone wszystko na wago i zatynkowane. Działa.
    Remontowane nasze mieszkanie 2 miesiące temu. Polutowane i zatynkowane. Działa.

Działać może i działa... Tylko ile? A słyszałaś o tym, że każde połączenie przewodu powinno być dostępne podczas przeglądu i ew. usterek?
    Coś się stanie i prucie ścian...

0
  • Pomocny post
    #9 28 Gru 2016 13:02
    zbich70
    Specjalista elektryk

Matylda_26 napisał:
    U rodziców już 12 lat jak wszystko zalutowane i puszki są zatynkowane I NIC SIĘ NIE DZIEJE.
    Remont był u nas i połączenia są zatynkowane w ścianie. Też nic się nie dzieje. Jak porządnie zrobione to co ma się stać?

Super porada ! No przecież nic się nie dzieje...
    A jak się zadzieje, to przybiegniesz na elektrodę z ogonem pod d...
    Oczywiście wtedy żadne prucie gładzi nie wchodzi w rachubę... ;)

0
  • #10 28 Gru 2016 13:17
    schikoo
    Poziom 4  

Kabel kosztuje coś koło 10 ziko za metr, niby żaden pieniądz ale żeby go kupić to więcej zachodu będę miał z dojazdem do sklepu dla tego pytam i kombinuję. Najbliższy elektryczny jest 30 km w jedną stronę a chwilowo nie mam czym dojechać.

0
  • #11 28 Gru 2016 13:26
    zbich70
    Specjalista elektryk

schikoo napisał:
    Najbliższy elektryczny jest 30 km w jedną stronę a chwilowo nie mam czym dojechać.

Więc czego oczekujesz od forum ?
    Mamy ci przywieźć materiał na miejsce, czy podrzucić cię do sklepu ?
    Może chlebek i mleko też kupić po drodze ? :|

0
  • #12 28 Gru 2016 13:29
    schikoo
    Poziom 4  

Pytanie chyba było proste bez ukrytych podprogowych przekazów? Normalne że nie kombinowałbym gdybym nie musiał. Co za cham.

Za takie odzywki odpoczniesz miesiąc od forum. Pkt 3.1.9 regulaminu.

0
  • #13 28 Gru 2016 13:36
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Odpowiedzi kolegów również były oczywiste.
    Nie należy tak robić.
    Może to Ciebie i "doradzaczy" typu osiniak75 czegoś nauczy - nie kombinować.

0
  • #14 28 Gru 2016 13:38
    zbich70
    Specjalista elektryk

schikoo napisał:
    Pytanie chyba było proste bez ukrytych podprogowych przekazów? Normalne że nie kombinowałbym gdybym nie musiał. Co za cham.

Masz w profilu - mechanik. Prawda ?
    Wymieniasz pewnie paski rozrządu ?
    Zakładasz konkretne jakie powinny być, czy sztukujesz z dwóch mniejszych ???
    Albo - jeżeli w obiegu któregoś płynu potrzebny jest wężyk Φ8, ale takiego akurat nie masz, to co - zastosujesz dwa wężyki Φ4 ???

0
  • #15 28 Gru 2016 13:50
    retrofood
    Moderator

schikoo napisał:
    Kabel kosztuje coś koło 10 ziko za metr, niby żaden pieniądz ale żeby go kupić to więcej zachodu będę miał z dojazdem do sklepu dla tego pytam i kombinuję.

Kombinujesz tak, aby sobie narobić problemów. Co za myśli mają ludzie po świętach...

0
  • #16 28 Gru 2016 13:59
    zbich70
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Co za myśli mają ludzie po świętach...

Typowe. Święta zjadły cały budżet z nadwyżką, to teraz trzeba grubo kombinować... ;)
    Swoją drogą - Nowy Rok to raj dla komorników... ;)

0
  • #17 28 Gru 2016 13:59
    schikoo
    Poziom 4  

Zauważyłem pewną przypadłość tego forum. Tu nie ma dyskusji tylko ochrzanianie tych co pytają. Skoro mój pomysł jest zły z założenia to proszę o wytłumaczenie mi dla czego? Jakaś norma? Albo przepis prawa budowlanego/SEP? Nie bo nie, tak średnio do mnie przemawia. Zwłaszcza że naskakują na pytających osoby z wysokim punktowaniem na forum który równie dobrze może być sumą kliknięć "zgłoś do moderatora" czyli forumowych przydupasów?

0
  • #18 28 Gru 2016 14:04
    zbich70
    Specjalista elektryk

schikoo napisał:
    Skoro mój pomysł jest zły z założenia to proszę o wytłumaczenie mi dla czego?

Post #5. Wystarczy ?

0
  • #19 28 Gru 2016 14:06
    schikoo
    Poziom 4  

zbich70 napisał:
    retrofood napisał:
    Co za myśli mają ludzie po świętach...

Typowe. Święta zjadły cały budżet z nadwyżką, to teraz trzeba grubo kombinować... ;)
    Swoją drogą - Nowy Rok to raj dla komorników... ;)

No i co ci po tym wpisie śmieszku? Taki bogaty jesteś? To podziel się z potrzebującymi. Oddajesz chociaż procent swojego podatku? Pewnie nie bo wynagrodzenie zabiera komornik? A może skończyłeś trzy klasy podstawówki i do roboty nikt cię nie chce dla tego sępisz na forum? Bo nie widzę inaczej.
    Jak chcesz to dawaj pod Gdańsk. Dam ci pracę na dłuższy czas. Ale warunek to ukończone 30 lat. A to może być problem.

Opanuj problemy z emocjami. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.9 regulaminu.

Dodano po 1 [minuty]:

zbich70 napisał:
    schikoo napisał:
    Skoro mój pomysł jest zły z założenia to proszę o wytłumaczenie mi dla czego?

Post #5. Wystarczy ?

Nie wystarczy bo nie otrzymałem odpowiedzi czy chodzi o uszkodzenie mechaniczne. Takowe nie ma prawa zaistnieć, tak jak pisałem powyżej.

0
  • #20 28 Gru 2016 14:15
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Wytłumaczone już miałeś dlaczego nie łączy się oraz że zwykłego przewodu (YDY) się nie daje w beton. Kupujesz kabel. YKY o odpowiednim przekroju i liczbie żył i napięciu izolacji. YKY 4*10mm² spokojnie kupisz do 12zł + wysyłka kurierska 15zł. Lepiej zrobić raz a dobrze, niż za kilka lat szukać przyczyn usterki nie wiadomo gdzie.

0
  • #21 28 Gru 2016 14:21
    zbich70
    Specjalista elektryk

schikoo napisał:
    może skończyłeś trzy klasy podstawówki i do roboty nikt cię nie chce dla tego sępisz na forum? Bo nie widzę inaczej.
    Jak chcesz to dawaj pod Gdańsk. Dam ci pracę na dłuższy czas. Ale warunek to ukończone 30 lat. A to może być problem.

Nie, dziękuję. Jakoś sobię radzę.
    Nawet gdybym miał szukać nowego pracodawcy, to po twoich tekstach już wiem kogo unikać... ;)

schikoo napisał:
    Nie wystarczy bo nie otrzymałem odpowiedzi czy chodzi o uszkodzenie mechaniczne. Takowe nie ma prawa zaistnieć, tak jak pisałem powyżej.

A dlaczego nie ma prawa zaistnieć ?
    A co z uszkodzeniami elektrycznymi ? Zwykła patyna lub śniedź uwali twój pomysł.

0
  • #22 28 Gru 2016 14:28
    schikoo
    Poziom 4  

zbich70 napisał:

Nawet gdybym miał szukać nowego pracodawcy, to po twoich tekstach już wiem kogo unikać... ;)

Wzajemnie.

Dodano po 1 [minuty]:

retrofood napisał:

Kombinujesz tak, aby sobie narobić problemów. Co za myśli mają ludzie po świętach...

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2824207.html

Rozumiem że w tym temacie kolega wypowiadając się nie zauważył że w podłodze też idą białe kable? Wtedy było wszystko ok?

1
  • #23 28 Gru 2016 14:35
    retrofood
    Moderator

schikoo napisał:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2824207.html

Rozumiem że w tym temacie kolega wypowiadając się nie zauważył że w podłodze też idą białe kable? Wtedy było wszystko ok?

Tak, bo żaden przewód w posadzce nie wychodził na zewnątrz.

0
  • #24 28 Gru 2016 15:36
    osiniak75
    Poziom 30  

schikoo to jak kładziesz ten przewód?

0
  • #25 28 Gru 2016 15:59
    kortyleski
    Poziom 41  

Kolezko autorze. Ponieważ twoje przytyki co do wysokich rangą forumowych przydupasów odnoszą się również do mnie to proszę cię ; mordeczka w kubełek z takimi tekstami. Jak działalność na forum wpływa na rangę to sobie już sam poczytaj. Jak na razie to ty prosisz o pomoc a nie my się dobijamy do ciebie. Pomoc już otrzymałeś. Tak, ja wiem. Gdyby odpowiedź brzmiała rób tak, będzie Oki to byś wszystkim podziękował i utarł dupe szkłem. Ale tak nie jest, uszkodzenia mechaniczne są jak najbardziej możliwe mimo że ty tych możliwości nie widzisz. Samo to że beton w pewnym zakresie pracuje, pojawiają się naprężenia, przewód ich nie lubi. Tysiąc razy się nic nie stanie a o jeden więcej i przeciążenie obwodu. Są jeszcze złącza. Tam też występują awarię, nawet chyba najczęściej. W takim przypadku przeciążony obwód to realne ryzyko pożaru. Czy takie tłumaczenie wystarczy? D

0
  • #26 28 Gru 2016 16:06
    retrofood
    Moderator

Temat zamykam, bo Autor nic nam przez miesiąc nie odpisze.

0