Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Siemens WM12E461PL/08 - Dziwna praca po wymianie grzałki i czujnika temperatury

03 Sty 2017 11:52 1542 19
 • Poziom 9  
  Kolejny raz spaliła mi się grzałka, chociaż tym razem wygląda raczej że się rozszczelniła. Wymieniłem na nową, a dodatkowo czujnik temperatury.
  Po wymianie pralka zachowuje się bardzo dziwnie :( Pralka wykonuje każdy program, który jest powiązany z podgrzaniem wody kilka razy :(
  Np. ustawiam Super 15, program się włącza i przy np. 4-9 minutach do końca wraca znów do 15 minut i potrafi tak 2-3 razy. Nieraz dochodzi do 1 minuty do końca i znów od nowa :(

  Jeśli włączę program w którym grzałka nie jest załączana (wirowanie, odpompowanie) wszystko śmiga poprawnie. Czy możliwe, że nowa grzałka jest trzaśnięta? Jeśli tak to jak to sprawdzić? Dodatkowo mam pytanie, czy włączony program powinien pójść dalej jeśli grzałka nie podgrzeje wody do zadanej temperatury?
 • Poziom 8  
  Pralka czeka na nagrzanie wody jeśli nie nagrzeje się w odpowiednim czasie wydłuża cykl, sprawdź czujkę może walnięta albo kable.

  A jeśli masz jeszcze stary czujnik to włóż z powrotem!
 • Poziom 23  
  Witam. Doradzałbym sprawdzić czy do grzałki dochodzi napięcie i jeśli grzałka była zamiennikiem to tak jak kolega radził włożyć oryginalne NTC uprzednio sprawdzając jego rezystancję. Jeśli grzałka nie będzie miała zasilania to tym razem mógł się uszkodzić jej przekaźnik na module i inne elementy.
 • Poziom 8  
  Sprawdź po prostu ręką czy nagrzewa wodę dotykając szyby, jeśli grzeje to wina czujki, a jeśli cały czas zimna to zasilanie grzałki.
 • Poziom 9  
  A więc sprawa wygląda tak.
  Kable sprawdzone, są ok.
  Rezystancja grzałki ok. 28 Ω
  Rezystancja czujnika zarówno starego jak i nowego ok. 4,8 KΩ
  Włączam program Super 15, pralka nabiera wody i zaczyna kręcić bębnem. Grzałka zaczyna dostawać napięcie. Pralka kręci tak około 4-5 minut po czym wraca do początkowych 15 :( Za drugim razem program kończy się poprawnie.
  Wygląda no to że ma problem z pogrzaniem wody do odpowiedniej temperatury. Pewnie im wyższą ustawię tym więcej razy wraca na pewnym etapie do początku programu :(
  Przy 15 minutowym programie i 40 stopniach to nie duży problem, ale jak ustawię program trwający ok. dwie godziny i temperaturę 60 albo wyższą to trwa to wszytko kilka godzin :(
  Czy to wina grzałki, czy może jakiś inny element zawodzi ? Chyba po wymianie czujnika temperatury przy grzałce nie trzeba resetować żadnych ustawień ?
 • Poziom 23  
  Jeszcze by trzeba było sprawdzić upływność grzałki na masę, ale do tego trzeba mieć profesjonalny multimetr. Chociaż jest nowa, ale wadliwy egzemplarz może się zdarzyć. Ja bym podpiął miernik pod grzałkę na dłuższą chwilę i obserwował czy napięcie nie zanika po włączeniu grzałki. Już kiedyś tak miałem z jedną pralką. Okazało się że przekaźnik był wypalony.
 • Poziom 9  
  Miernik był podłączony przez cały czas trwania programu i w napięcie było pewnie przez około 70% czasu trwania programu. Znikło dopiero na koniec gdy zaczęło się płukanie i odwirowywanie, więc raczej z zanikami problemu nie ma.
  Jak rozumiem wartości rezystancji które podałem nie wskazują na uszkodzenie żadnego z elementów ?
 • Poziom 23  
  Włóż NTC do ciepłej wody i jeśli rezystancja zacznie spadać to jest sprawny. Jeśli pomiary będą prawidłowe to wyjmij moduł i wrzuć jego zdjęcia na forum wtedy może doświadczeni koledzy coś wypatrzą, albo nawet Ty coś znajdziesz po jego wyjęciu.
 • Poziom 9  
  NTC ok. Jak widać na zdjęciach poleciała chyba dioda na sterowniku :( Stawiam na nią ponieważ jest najbardziej okopcona. Tylko wstyd się przyznać nie wiem jak to sprawdzić :(
  Mam tylko nadzieję że da radę je wymienić bo to pewnie będzie mniejszy koszt niż całego sterownika. No chyba że nikt takich kombinacji nie robi.

  Siemens WM12E461PL/08 - Dziwna praca po wymianie grzałki i czujnika temperatury Siemens WM12E461PL/08 - Dziwna praca po wymianie grzałki i czujnika temperatury Siemens WM12E461PL/08 - Dziwna praca po wymianie grzałki i czujnika temperatury

  Edit:
  Okazało się że mój miernik ma funkcję sprawdzania diód :)
  Wygląda na to że niestety walnięta jest jedna z tych małych zamontowanych powierzchniowo :( Tylko na niej miernik pokazuje w obie strony 1, co według instrukcji oznacza że dioda jest walnięta. Na pozostałych w jedną stronę jest jedynka w drugą 500 z groszami.
  Teraz pytanie czy da radę gdzieś kupić taką diodę ?
 • Specjalista AGD
  htb napisał:
  Wygląda na to że niestety walnięta jest jedna z tych małych zamontowanych powierzchniowo
  Która? I wyczyść ten moduł z pyłu.
 • Poziom 9  
  Chodzi o tą zaznaczoną, tylko ona daje wynik pomiaru sugerujący że diabli ją wzięli, co oczywiście nie musi być prawdą.

  Siemens WM12E461PL/08 - Dziwna praca po wymianie grzałki i czujnika temperatury
 • Specjalista AGD
  htb napisał:
  ezystancja czujnika zarówno starego jak i nowego ok. 4,8 KΩ

  Mało. W temperaturze pokojowej ok. 5,5 do 6kΩ
 • Poziom 23  
  Witam. Nie chcę doświadczonemu koledze wchodzić w paradę, ale czy nie uważa kolega że skoro i na nowym termistorze jak i starym wynik pomiaru jest identyczny to raczej wskazywałoby na problem z multimetrem lub błąd pomiarów.
 • Poziom 9  
  Chyba też trochę zalezy jaką kto ma temperaturę pokojową :)
 • Poziom 9  
  Z braku pomysłów wziąłem się za sprawdzanie elementów na sterowniku. Ustawiłem omomierz na 2000K i zacząłem sprawdzać kondensatory.
  Jeden (10µF/400V) ładnie ładuje się do nieskończoności, dwa pozostałe (400µF/25V) ładuje się tylko do 22,4 przy ustawieniu omomierza na 2000K. Czy to oznacza, że są walnięte, czy poprostu za duży zakres omomierza jest dla nich ustawiony?
 • Poziom 8  
  I co poradziłeś sobie z tym? Kondensatora tak nie sprawdzisz, najlepiej wylutować. No i mieć dobry miernik.
 • Poziom 9  
  Wymieniłem profilaktycznie kondensatory i przekaźnik grzałki. Jednak nie jest do końca przekonany czy to pomogło :( Pralka nadal wydłuża czas programu podczas podgrzewania wody. Na razie dałem spokój bo za dużo prania się uzbierało :) no i pomysły się skończyły co może być przyczyną.
 • Poziom 11  
  Witam
  Z doświadczenia wiem, że pralka Siemens i pralka Bosch to prawie to samo. Okopconej diody się nie czepiaj, bo jest ona przy przetwornicy napięcia to naturalny efekt, a ta która wskazuje ci tam wartość chyba jeden też może być dobra bo zależy czy nie jest blisko jakiegoś kondensatora itp. Prawidłowo ją zmierzysz po wyjęciu.

  Pralki Bosch i Siemens są bardzo czułe na wszelakiego rodzaju przebicia i upływności względem masy. Sam męczyłem się z blokadą drzwiczek bo działała wadliwie, a przyczyną był nagromadzony pył węglowy w silniku - warto sprawdzić! Sprawdź czy grzałka nie ma przebicia na obudowę w MΩ omach lub ją po prostu w ciemno wymień na nową. Sam mam ten problem grzałka raz mam upływność raz nie ma, ma trzy różne grzałki używane i chyba wszystkie trzy są wadliwe. Te pralki są bardzo czułe na te rzeczy.
 • Poziom 9  
  Problem się rozwiązał. Tak jak piszecie trafiona była grzałka. Wymieniłem na nową i na razie pralka śmiga bez problemów :) Ale żeby była równowaga w przyrodzie to zaczęła szwankować płyta indukcyjna też Siemens :) Ale to opiszę w wolnej chwili w nowym wątku.