Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Czujnik temperatury -sygnał na odległość

tomjey 15 Sty 2017 15:00 2067 6
  • #1 15 Sty 2017 15:00
    tomjey
    Poziom 16  

Witam
    Potrzebuje najtańsze rozwiązanie na pomiar temperatury w budynku i zdalne przesłanie go kilka km dalej.
    Myślałem o jakimś czujnikiu z wbudowanym od razu modułem gsm który by wysyłał wynik pomiaru np co godzinę ? Istnieje takie coś w normalnej cenie?
    Na razie znalazłem tylko takie coś jako składnik centralek alarmowych po kilka stówek... przerost formy dla mnie...
    Potrzebuje to tylko do pomiaru temperatury w niewykończonym budynku, żeby wiedzieć kiedy spada poniżej zera (wewnątrz są tam rury z wodą i musze jechać włączyć grzejnik elektryczny). Idealnie by było mieć jeszcze na miejscu jakiś moduł z wyjściem na przekaźnik, który by włączał grzejnik.
    Budżet do 150zł?
    Ewentualnie może istnieją jakieś czujniki temperatury które można podłączyć pod komórkę którą bym zostawiał na miejscu np przez microusb lub BT ? Pewnie są jakieś aplikacje na androida, ktore by się do tego nadawały?

0 6
  • #2 15 Sty 2017 16:48
    mariann
    Poziom 35  

Witam

tomjey napisał:
    Potrzebuje najtańsze rozwiązanie na pomiar temperatury w budynku i zdalne przesłanie go kilka km dalej

tomjey napisał:
    musze jechać włączyć grzejnik elektryczny

Zamiast kupować drogi sprzęt do pomiaru i przesyłu danych na dużą odległość, lepiej kupić odpowiedni termostat, który przy spadku temperatury, uruchomi grzejnik. Gdy temperatura wzrośnie do bezpiecznej wartości dla rur z wodą, to grzejnik się wyłączy. Nie trzeba czekać na wiadomość i odpadają dojazdy.
    Pozdrawiam

0
  • #3 15 Sty 2017 20:14
    tomjey
    Poziom 16  

Mam grzejnik z termostatem ale coż z tego skoro ma zakres od 13 stopni w górę :/

0
  • #4 15 Sty 2017 20:34
    janek1815
    Poziom 38  

Musisz kupić termostat zewnętrzny do którego podlaczysz grzejnik. Jeśli masz zacięcie do elektroniki to prosta aplikacja ds18b21 wystarczy. Są też gotowe kity lub na aukcjach zobacz.

0
  • #5 23 Sty 2017 10:55
    Martzz
    Poziom 5  

tomjey napisał:
    Witam
    Potrzebuje najtańsze rozwiązanie na pomiar temperatury w budynku i zdalne przesłanie go kilka km dalej.
    Myślałem o jakimś czujnikiu z wbudowanym od razu modułem gsm który by wysyłał wynik pomiaru np co godzinę ? Istnieje takie coś w normalnej cenie?
    Na razie znalazłem tylko takie coś jako składnik centralek alarmowych po kilka stówek... przerost formy dla mnie...
    Potrzebuje to tylko do pomiaru temperatury w niewykończonym budynku, żeby wiedzieć kiedy spada poniżej zera (wewnątrz są tam rury z wodą i musze jechać włączyć grzejnik elektryczny). Idealnie by było mieć jeszcze na miejscu jakiś moduł z wyjściem na przekaźnik, który by włączał grzejnik.
    Budżet do 150zł?
    Ewentualnie może istnieją jakieś czujniki temperatury które można podłączyć pod komórkę którą bym zostawiał na miejscu np przez microusb lub BT ? Pewnie są jakieś aplikacje na androida, ktore by się do tego nadawały?

Powiem szczerze, że budżet przeznaczyłeś na ten cel dość ograniczony i ciężko będzie coś znaleźć... Co do ostatniego pytania - jest aplikacja na android (e-thermostat), która steruje ogrzewaniem za pośrednictwem regulatorów WST, możesz się zabezpieczyć przed spadkiem temperatury, regulować histerezę, właściwie wszystko ustawiasz "po swojemu". Moim zdaniem to najwygodniejsze rozwiązanie w Twoim przypadku, musisz sie jednak przygotować na wydatek ok 500 pln (np regulator warmtec ).
    A jeśli Twój budżet jest nienaruszalny może warto pomyśleć o tradycyjnej poczciwej dmuchawie, tylko z szerszym zakresem regulacji temperatury?

0
  • #6 30 Sty 2017 19:03
    hemicznyali
    Poziom 14  

tomjey napisał:
    Mam grzejnik z termostatem ale coż z tego skoro ma zakres od 13 stopni w górę :/

Praktycznie każdy termostat można przestroić o kilka stopni, elektroniczne posiadają potencjometr a bimetaliczne, mieszkowe bezpośrednie, mieszkowe z kapilarą posiadają śrubę regulacyjną.
    Tylko trochę odwagi i wszystko lub prawie wszystko da się zrobić, musisz tylko pamiętać że bezpieczną granicą jest ok 5 stopni powyżej 0. Jeszcze jedno czy ten grzejnik do radę jeżeli będzie się załączał przy tak niskiej temperaturze?

0
  • #7 22 Lut 2017 08:26
    tomjey
    Poziom 16  

Da radę bo pomieszczenie ma 2m2. Na najniższym stopniu grzejnika (15% mocy) w mrozy -15 było w pomieszczeniu +10C.

0