Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria słoneczna - regulator - akumulator - przetwornica - lodówka

stasiu1971 01 Lut 2017 15:02 1059 7
  • #1 01 Lut 2017 15:02
    stasiu1971
    Poziom 11  

Witam panowie, jako że zostałem odesłany do tego wątku przez moderatora, zakładam jeszcze raz mój temat.
    Kupiłem niedawno VW T4, i zamierzam nim w wakacje zrobić małą objazdówkę "ściany wschodniej", użytkownicy 2+1 , kupiłem już niezbędny ekwipunek, po za tym elektrycznym, na którym kompletnie się nie znam, chciałbym być niezależny "prądowo", i omijać kempingi z daleka (o ile będzie to możliwe), mam do wydania nie za dużo (około 2000zł) na:
    1.baterię słoneczną
    2.regulator ładowania
    3.akumulator AMG
    4.przetwornicę
    5.lodówkę
    Wiem że to nie za dużo, ale znalazłem kilka rzeczy na allegro, i mam do was pytanie czy to dobre połączenie, czy polecicie coś innego.
    1. 2szt http://allegro.pl/panel-solarny-bateria-sloneczna-90w-solar-i6700227318.html
    2. http://allegro.pl/regulator-ladowania-10a-pwm-solarny-12v-24v-panel-i5668209390.html
    3. http://allegro.pl/akumulator-zelowy-mw-power-120ah-12v-i6695993340.html
    4. http://allegro.pl/przetwornica-napiecia-12v-230v-ips-3000w-volt-pl-i6694729013.html
    5. http://allegro.pl/lodowka-chlodziarka-zamrazalnikiem-bc95-a-biala-i6678414076.html

Czy to wszystko będzie pracować, akumulator to pociągnie, solar to naładuje , z góry dziękuje za rady, i sugestie.

0 7
  • #2 01 Lut 2017 15:31
    brofran
    Poziom 37  

Do biwakowania bardziej przydatna jest kuchenka do gotowania potraw , aniżeli lodówka . Poza tym taka duża lodówka to kłopoty w transporcie : sporo miejsca zajmuje , załadujesz ją a na zakrętach i wybojach wszystko lata i tłucze się w niej , bardzo niepraktyczne .Jeżeli koniecznie musi być to lepsza samochodowa na zasilanie 12 V. Produkty spożywcze kupowałem codziennie ( te szybko psujące się ) i na bieżąco je konsumowaliśmy . Odnośnie paneli solarnych to ma to już większy sens , bo mogą posłużyć do oświetlenia wieczorem i ew podładowania sprzętu mobilnego .

0
  • #3 01 Lut 2017 17:20
    Xantix
    Poziom 40  

Tak jak kolega wyżej radzi - lepiej rozglądnij się za jakąś lodówką turystyczną na 12 V - i dostosuj do tego sposób przygotowywania posiłków.
    Czy oprócz lodówki planujesz mieć jeszcze jakiś sprzęt elektryczny? Np. oświetlenie, TV, komputer, ładowarka telefonu itp? Bo jeśli tak to trzeba też zarezerwować dodatkowe zasoby energii na ten sprzęt.
    Moim zdaniem najlepsze byłoby rozwiązanie hybrydowe - kupić kilkudziesięciowatowy panel PV i dodatkowo podłączyć akumulator lodówki pod instalację auta. Wtedy miałbyś zabezpieczenie np. na wypadek złej pogody - jak będzie pochmurno i deszczowo to panel może nie dać rady naładować akumulatora - wtedy możesz go doładować z instalacji samochodowej w trakcie jazdy.

0
  • #4 01 Lut 2017 17:44
    stasiu1971
    Poziom 11  

Akumulator jak najbardziej będzie podłączony do alternatora, (mam w zapasie sprawny od poprzedniego właściciela 180A ),
    lodówki turystyczne na 12v schładzają max 20*C poniżej otoczenia, czyli jak mamy w aucie około 40*C, to w lodówce 20*C, jeszcze ewentualnie jakaś absorpcyjna, i na postojach odpalona na gaz, tylko że używki od 500 zł wzwyż, i większość do zabudowy, a waga to i tak około 20kg , a lodówkę można przytwierdzić na stałe do podłogi.Dodam że w kolejnych latach chciał bym kupić przedsionek, i tam wstawić lodówkę , szafka na niej kuchenka gazowa , przez to też myślałem o większej lodówce , no i łącze prądowe jest na kempingu.

0
  • #5 01 Lut 2017 17:54
    Xantix
    Poziom 40  

No to może rzeczywiście lepsza byłaby mała lodówka sprężarkowa na 230 V. Dla takiej lodówki o pojemności kilkadziesiąt litrów potrzebujesz akumulatora o pojemności około 40-50 Ah. Przetwornica musi być kilka razy mocniejsza od lodówki - inaczej wyłączy się w momencie startu agregatu. Moim zdaniem w grę wchodzi panel PV o mocy ok. kilkadziesiąt W - koszt takiego zestawu wyjdzie koło 1000 PLN. Skoro aku będzie zasilany z alternatora i będziesz jeździł autem codziennie - to taki zestaw spokojnie da sobie radę z naładowaniem akumulatora w każdych warunkach.

0
  • #6 01 Lut 2017 20:08
    stasiu1971
    Poziom 11  

ale czy rzeczy które podlinkowałem są dobre czy szukać innych ? , bo tak jak mówię jestem całkowicie zielony w tym temacie , a wspominasz o panelu PV co to takiego i czym różni się od tego co linkowałem.

0
  • #7 04 Lut 2017 22:14
    stasiu1971
    Poziom 11  

nikt już nic ?

0
  • Pomocny post
    #8 04 Lut 2017 22:44
    Xantix
    Poziom 40  

stasiu1971 napisał:
    a wspominasz o panelu PV co to takiego

To jest w skrócie panel Fotowoltaiczny.
    stasiu1971 napisał:
    czym różni się od tego co linkowałem.

Niczym - to jest to samo.

Elementy z linków 1/3/4/5 mogą być. Jedynie nie jestem pewien co do regulatora ładowania...

0