Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czego potrzeba do sterowania kotłem c.o. poprzez system Fibaro?

shik 03 Lut 2017 13:31 2817 5
  • #1 03 Lut 2017 13:31
    shik
    Poziom 11  

Jak w temacie. Posiadając system Fibaro chciałbym sterować piecem Junkers cerapur smart. Nie potrzebuję dostępu do nie wiadomo czego, ale posiadając np. czujnik temperatury w systemie mógłbym sterować pracą kotła? Jeśli tak, to czego potrzeba oprócz całego zestawu fabrycznego oczywiście (MB-100 Lan). Czy można zastosować jakiś prosty moduł komunikacji z piecem i jednocześnie kompatybilny z centralą Fibaro?

0 5
  • Pomocny post
    #2 05 Lut 2017 14:35
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Ten czujnik ma robić jako termostat ?
    Nie znam fibaro, ale pewnie tak jak każdy system, ma moduły przekaźnikowe ON/OFF , czyli jedno takie wyjście jest wpięte zamiast regulatora (termostatu) pokojowego. Jeżeli więc masz czujnik temp w systemie, i o ile takie możliwości daje Fibaro, programujesz po prostu temp. pomieszczenia - temp. osiągnięta - blokada kotła na C.O.
    Jeżeli masz ogrzewanie strefowe, sterujesz zamykaniem pętli.

0
  • Pomocny post
    #3 07 Lut 2017 19:03
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Nie wiem czy chodzi o ten moduł, jak pisałem nie znam fibaro, nie widzę tam specyfikacji technicznej. Ale dobrze myślisz, chodzi o takie sterowanie jak tym Salusem. Kotła nie odłączasz fizycznie od napięcia 230V, tylko wpływasz na sterowanie centr. ogrzewaniem, na ciepłą wodę użytkową nie masz wpływu.

0
  • #4 15 Lut 2017 10:22
    easypl12
    Poziom 11  

Proponuje rozwiązać takie sterowanie przy pomocy modułu Qubino PWM, ten moduł łączy się z fibaro po z-wave i posiada sondę temperatury dallas. Poprzez fibaro ustala się temperaturę docelowa.
    Moduł porównuje bieżąca temperaturę z docelowa i jesli jest zbyt mala to steruje przekaźnikiem wewnątrz modułu a przez przekaźnik steruje się siłownikiem głowicy m30 na rozdzielaczu CO.
    Co prawda nie sterujemy tu piecem bezpośrednio, ale jesli wszystkie obwody zostaną zamknięte to piec się sam wyłączy (bo bada temperaturę na powrocie obiegu wodnego) czyli cel zostanie osiągnięty.

Oczywiście, zamiast tego specjalistycznego modułu może wystarczy zwykły modul typu relay przez ktory zasilimy głowice, tylko będzie trzeba do tego zrobić odpowiednie sceny w fibaro.

Nie polecał bym wl/wyl calego pieca przez moduł relay gdyż może to zle wpłynąć na elektronikę pieca.

Sam planowałem takie rozwiązanie u siebie, położyłem już nawet odpowiednie kable, ale w końcu zrezygnowałem gdyż przy bezplanowości ogrzewania podłogowego nie ma to większego sensu i oszczędność raczej nie będzie wielka. Mam natomiast takie rozwiązanie zastosowane w ogrzewaniu garażu (też podłogówka, ale tu zależy mi tylko na niższej temperaturze niż w całym domu) i system się sprawdza.

0
  • #5 13 Mar 2017 15:43
    GanzConrad
    Poziom 21  

shik napisał:
    Posiadając system Fibaro

od dawna go posiadasz? pytam serio, bo w kwestii sterowania piecem raczej zaufałbym dedykowanemu sterownikowi producenta pieca. Bawię się tym parę miesięcy i dochodzę do wniosku, że powiedzenie "dzień bez Fibaro dniem straconym" (chyba sztywniakowe ;-) ) nabiera sporo sensu. Najwięcej rozrywki dostarczają aktualizacje softu (zwłaszcza wersji beta) np. ciągłe wymuszanie komunikacji z umarlakami lub rekonfiguracja modułów itp itd...

0
  • #6 13 Mar 2017 17:07
    shik
    Poziom 11  

GanzConrad napisał:
    shik napisał:
    Posiadając system Fibaro

od dawna go posiadasz? pytam serio, bo w kwestii sterowania piecem raczej zaufałbym dedykowanemu sterownikowi producenta pieca. Bawię się tym parę miesięcy i dochodzę do wniosku, że powiedzenie "dzień bez Fibaro dniem straconym" (chyba sztywniakowe ;-) ) nabiera sporo sensu. Najwięcej rozrywki dostarczają aktualizacje softu (zwłaszcza wersji beta) np. ciągłe wymuszanie komunikacji z umarlakami lub rekonfiguracja modułów itp itd...

Witam.
    Posiadam centralkę jakiś trzeci miesiąc. Na razie tylko czujniki dymu i zawór Danfossa (kupiłem na próbę i jestem zadowolony, na pewno będzie ich więcej). Do tej pory nie miałem żadnych problemów, ale przy tym co mam, to chyba raczej mieć nie powinienem.
    Czytałem różne posty na ten temat i nie jest to tak czarno opisywane (sterowanie piecem). Ciągle szukam jakiegoś optymalnego rozwiązania, bo znalazłem ich masę.

0