Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat Integra 64 plus + ETHM 1 plus + INT-E

Piotr_Pan 08 Feb 2017 17:54 15588 18
Optex
 • #1
  Piotr_Pan
  Level 7  
  Witam i prosze o pomoc kolegów od instalacji alarmowych.

  Na podstawie znalezionego schematu zmieniłem i zaprojektowałem poniższy układ do zabezpieczenia domu.Centrala Integra 64 plus + ETHM1 plus + INT-E. Czujki Bosch + kontaktrony Satel S2 z pętlą sabotażową na końcu wlutowany opornik R2 2.2k
  Bardzo proszę o sprawdzenie i ewentualne uwagi, jeśli zrobiłem jakieś błędy przy łączeniu podzespołów lub może nie jest to właściwa koncepcja

  Na wyjściach OUT5-OUT7 podpięte będą przekaźniki AWZ512 choć nie wiem czy zmieszczą mi się do puszki elektrycznej tak by zdalnie sterować gniazdkami.
  Chciałbym jeszcze podpiąć przekaźniki RM85 na szynie DIN by sterować 3 zraszaczami oraz bramą garażową. Pytanie czy to dobry pomyśl czy lepiej dołożyć moduł INT-ORS (wychodzi nieco drożej)
  Dodatkowo czy jeśli zastosuje RM85 to musze dać diodę schotyego równolegle do zacisków cewki?
  Czy chcąc dodatkowo dołożyć sygnał wew SPW220 mogę go wpiąć równolegle z 4003 czy lepiej oddzielnie?

  Z góry dziękuję za wszystkie cenne uwagi.

  Schemat Integra 64 plus + ETHM 1 plus + INT-E
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  bartek_p
  Level 31  
  Przekaźnik AWZ 512 nie nadaje się do sterowania napięciem 230VAC. Grozi to uszkodzeniem sprzętu, pożarem i utratą życia włącznie.
  Co do samego schematu, to masz jakąś koncepcję na to i kombinuj. Nikt z nas nie wie czy owa koncepcja jest dobra.
 • #4
  Piotr_Pan
  Level 7  
  Oczywiście chodzi o AWZ 514 natomiast co z połączeniem przekaźnika RM85 czy jest to słuszne podejście czy jednak INT-ORS?
  Sygnalizator optyczno akustyczny. Dlaczego? ... by przy pełnym uzbrojeniu alarmu działały oba wieksza ilość dB dla intruza, a przy załączeniu np stefy w której będa tylko kontaktrony to wyzwolenie alarmu na zewnątrz by w ciągu nocy nie dostać zawału. Choć i tak jak się właczy to będzie podniesiona adrenalina :)
 • Optex
 • #6
  reweriko

  Level 25  
  Proponuję również podłączenie sabotażu sygnalizatora pod linie alarmową :-). W module masz wolne linie...
 • #7
  Piotr_Pan
  Level 7  
  Dzięki za sugestię co do sygnalizatora akustycznego z regulowaną głośnościa. Co do bilansu prądowego to nie bardzo wiem jak go policzyć rozumiem że dla czujek te wartości mam na etykiecie. Natomiast jak to sie ma do przekązników z obciązeniem.
  W module mam jeszcze wolne miejsce ale dołacze tam jeszcze czujki czadu. Jeśli zostanie mi miejsce to oczywiście dodam sygnalizator.
  Ponowię jeszcze raz pytanie co do przekażników RM85 czy któś z Was to instalował i czy moge to podłączyć pod wyjścia OUT8 - OUTxx
 • #8
  reweriko

  Level 25  
  Podejrzewam, że nikt za ciebie nie policzy bilansu prądowego :-) zachęcam do użycia przycisku "szukaj" .
  Mam wrażenie że sam jeszcze nie wiesz co dokładnie chcesz... co to znaczy ...sterowanie gniazdami ? Rozrysuj schemat będzie łatwiej dla wszystkich....
 • #9
  Piotr_Pan
  Level 7  
  Pod AWZ 514 będa podpiete gniazdka elektryczne. Dwa gniazda do zasilenia lampy stojacej w pokojach - taka symulacja obecności . Trzecie będzie NC dla gnizdka na tarasie i przy załączeniu alarmu ma odcinac napiecie. RM85 mają być podłaczone do 3 elektrozawórów na podlewanie oraz 1 do sterowania bramą garażową.
 • #10
  reweriko

  Level 25  
  Jeżeli chodzi o sterowanie obwodami oświetleniowymi AWZ514 spełni swoje zadanie. Jednak nurtuje mnie jedna sprawa.... chcesz je "wciskać" do puszek ? (nie zalecam ). Tym bardziej że bierzesz pod uwagę użycie INT-ORS ? A więc masz możliwość zrobienia tej instalacji jak najbardziej poprawnie.. Moja opinia na ten temat jest taka... Użyłbym jedynie np: RM85 w gniazdach na szynę DIN umieszczoną w tablicy. Zalety... Sterowanie z Integry idzie do jednego miejsca, dostęp do w/w przekaźników (w razie uszkodzenia) łatwy, możliwość podpięcia innych obwodów niż zakładało się wcześniej itd.....
 • #11
  bartek_p
  Level 31  
  A ins-ors to kwestia ceny i ilości wolnych wyjść w centrali. Policz co wyjdzie taniej. Przekaźniki mają tą przewagę że możesz dać takie z dwoma stykami i sterować jednocześnie pompą, bo podlewanie z sieci puści Cię z torbami.
 • #12
  Piotr_Pan
  Level 7  
  Dziękuje za cenne uwagi, co do AWZ 514 wybór padł na nie gdyż mam już pociągniety kabel 6 x 0,5 do tych 3 wybranych gniazdek. Jeśli chciałbym zmienić to na RM85 to musiałbym wpiąć się w cały obwód w roździelni, a to raczej nie bardzo. Może macie jakąś inna propzycję jaki przekaźnik mógłbym włożyć do puszki z gniazdkiem, puszki są głebokie. RM85 będą do elektrozaworów i dzieki za uwagę co do przekażników 2 stykowych gdyż to mogę jeszcze przerobić.
  Co do bilansu prądowego to starałem się odrobić zadanie i z tego co widze dotyczy to w głównej mierze zastosowania odpowiedniego akumulatora a bedzie 17Ah. Mam 6 czujek Bosch BPR2 WP12 + 14 kontaktronów + ethm1 + int-e, 2 sygnalizatory, 3xAWZ514, 4x RM85 + 2 czujki czadu i dymu, wieć bilans będzie OK. Może ktoś ma dostęp do programu CONFX Satela i móglby mi pomóc w dokładnym wyliczeniu. Nie jestem instalatorem więc nie mam możliwośći jego ściągniecia.
 • #13
  wotik
  Level 20  
  Piotr_Pan wrote:
  Pod AWZ 514 będa podpiete gniazdka elektryczne. Dwa gniazda do zasilenia lampy stojacej w pokojach - taka symulacja obecności . Trzecie będzie NC dla gnizdka na tarasie i przy załączeniu alarmu ma odcinac napiecie.

  Elektrycznie będzie to ok (pomijam kwestie upchnięcia ich w puszkach, bo to będzie ciężkie), ale jak zamierzasz włączać/wyłączać te lampy w pokojach w normalnym ich użytkowaniu?
  Może zainteresuj się jakimiś przekaźnikami typowo dopuszkowymi?
  Piotr_Pan wrote:
  Co do bilansu prądowego to starałem się odrobić zadanie i z tego co widze dotyczy to w głównej mierze zastosowania odpowiedniego akumulatora a bedzie 17Ah. Mam 6 czujek Bosch BPR2 WP12 + 14 kontaktronów + ethm1 + int-e, 2 sygnalizatory, 3xAWZ514, 4x RM85 + 2 czujki czadu i dymu, wieć bilans będzie OK.

  Dodaj do tego jeszcze prąd centrali i dwóch manipulatorów o których zapomniałeś. Oczywiście liczymy wszystkie prądy maksymalne (tak, wiem zaraz część powie, że to głupota). Mnie wychodzi, że łączny, maksymalny prąd wszystkich urządzeń będzie nieco większy niż maksymalna wydajność zasilacza tej Integry. Nie twierdzę, że to będzie wielkim problemem... Inną kwestią jest bilans prądowy POSZCZEGÓLNYCH wyjść, ale to już musisz zrobić sam...

  PS. Pojemność akumulatora nie ma tu nic do rzeczy...
 • #14
  Piotr_Pan
  Level 7  
  Tak zdaje sobie sprawę że upchniecie może być cieżkie dlatego rozważam zrobienie dodatkowej puszki obok gniazdek choć wolałbym tego uniknąć. Może ktoś jest w stanie zaproponować jakieś sprawdzonie przekażniki dopuszkowe?
  Co do sterowania to tablet i smatfon z Integra Control

  Czy do RM85 powiniennem dołaczyć równolegle diode pod zaciski cewki?
 • #15
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Piotr_Pan wrote:
  Czy do RM85 powiniennem dołaczyć równolegle diode pod zaciski cewki?

  To stała praktyka elektronika. Tak, powinno się dołączyć diodę - profilaktycznie. I to oczywiście tylko w kierunku zaporowym w stosunku do napięcia sterującego cewkę.
 • #16
  Piotr_Pan
  Level 7  
  @woti.k, rzeczywiœście wychodzi mi, że prąd max dla wszystkich urządzeń będzie nieco większy o jakieś 350mA Czy w takim wypadku należy koniecznie dołożyć zasilacz czy raczej sytuacja osiągnięcia max będzie trudna do zrealizowania w rzeczywistoœści.
  Mam też pytanie o pobór prądu przez kontaktrony S-2 w instrukcji jest jedynie maksymalny prąd przełączalny 20mA ale prąd przełączalny to nie max pršąd obciażenia, który wydaje mi się, że jest na poziomie 200-500uA max 1mA czy się mylę?

  Co do bilansu wyjść staram to sobie własnie policzyć i mam pytanie. W specyfikacji Integry 64 Plus jest napisane że obciążalność wyjść programowalnych niskoprądowych wynosi 50mA czy jest to obciążalność dla każdego wyjœścia OUT5 - OUT16 czy sumaryczna? Jeśli jest to suma to w przypadku podłączenia kilku AWZ 514 (33mA) oraz RM85 (35mA) to nie jestem w stanie zrealizować sterowania przez te przekaźniki bo max mogę dołączyć tylko jeden?

  @Dariusz.bembenek, czy lepiej zastosować diodę schottkyego czy wystarczy zwykłą prostowniczą ?
 • #17
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Piotr_Pan wrote:
  obciążalność wyjść programowalnych niskoprądowych wynosi 50mA czy jest to obciążalność dla każdego wyjœścia OUT5 - OUT16 czy sumaryczna?

  50mA dla każdego wyjścia. Dioda zwykła prostownicza (1n4148, 1n4001, 1n4007).
 • #18
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Piotr_Pan wrote:
  Co do bilansu wyjść staram to sobie własnie policzyć i mam pytanie. W specyfikacji Integry 64 Plus jest napisane że obciążalność wyjść programowalnych niskoprądowych wynosi 50mA czy jest to obciążalność dla każdego wyjœścia OUT5 - OUT16 czy sumaryczna? Jeśli jest to suma to w przypadku podłączenia kilku AWZ 514 (33mA) oraz RM85 (35mA) to nie jestem w stanie zrealizować sterowania przez te przekaźniki bo max mogę dołączyć tylko jeden?


  Przecież z wyjść OC zasilasz tylko cewki AWZ, a RM-y z innego wyjścia zasilającego. Poza tym po co stosować dwa przekaźniki skoro prąd cewki RM-a nie przekracza 50mA?

  Pozdrawiam.
 • #19
  wotik
  Level 20  
  Piotr_Pan wrote:
  @woti.k, rzeczywiście wychodzi mi, że prąd max dla wszystkich urządzeń będzie nieco większy o jakieś 350mA Czy w takim wypadku należy koniecznie dołożyć zasilacz czy raczej sytuacja osiągnięcia max będzie trudna do zrealizowania w rzeczywistości.
  Mam też pytanie o pobór prądu przez kontaktrony S-2 w instrukcji jest jedynie maksymalny prąd przełączalny 20mA ale prąd przełączalny to nie max prąd obciażenia, który wydaje mi się, że jest na poziomie 200-500uA max 1mA czy się mylę?

  Wszystko zależy jak ostatecznie rozplanowałeś podłączenie poszczególnych elementów, czyli jakie będzie obciążenie poszczególnych wyjść zasilających.
  Poborem prądu przez kontaktrony nie zaprzątaj sobie głowy...