Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic DL-EJX10 - Elektroniczna japońska deska klozetowa

19 Lut 2017 16:18 3144 6
  • Poziom 2  
    Panowie, ratujcie!
    Przywiozłem ostatnio z Japonii elektroniczną deskę klozetową (ten sam typ, który tak zachwycił skoczka narciarskiego Piotra Żyłę w Sapporo).
    Wszystkie domowe sprzęty w Japonii są na 100 V (oni zdaje się oni tak muszą mieć, ze względu na trzęsienia ziemi). Były tam oczywiście urządzenia na 220 V, produkowane dla odbiorców azjatyckich, głównie Chińczyków, ale kosztowały 4 razy drożej, więc uznałem, że dużo taniej będzie po prostu zastosować transformator. Poza tym bałem się tego chińskiego napięcia 220 V, bo w Europie już od dawna jest 230 V, i mogłoby mi przypalić tyłek. W Najjaśniejszej Rzeczypospolitej kupiłem transformator (zwykły toroid z odpowiednim nadmiarem mocy, przykręciłem go do sufitu), podłączyłem całość i sprzęt ruszył, tzn. jest obecnie w fazie testów. Wszystko działa prawidłowo (choć to jest bardzo prosty model, ma niewiele funkcji i naprawdę niewiele może) ale niepokoi mnie uziemienie. Zgodnie z instrukcją to urządzenie bezwzględnie musi być uziemione - i oczywiście ja je uziemiłem, ale bezpośrednio - tzn. do bolca zwykłego gniazdka 230 V z instalacji domowej. Ja (przyznaję się bez bicia) niezbyt dobrze się znam na zaawansowanych układach elektrycznych. Czy sprzęt zasilany z transformatora 500 W i uziemiony w taki sposób jest w pełni bezpieczny dla użytkownika? W desce są grzałki, pompa, woda, istnieje też (dosyć iluzoryczne) niebezpieczeństwo, że ktoś niezorientowany ...podleje elektonikę i elektrykę (wodą, bo tam umywalka jest obok, albo i czymś innym, bo to przecież różnie bywa). Dlatego proszę wszystkich znających się na rzeczy - czy nie trzeba tego jeszcze jakoś dodatkowo zabezpieczyć?
    Będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie. Na wszelki wypadek, żeby ktoś nie uznał, że robię sobie żarty, dołączyłem fotkę, na której widać, że japońska deska niezbyt dobrze pasuje do polskiej porcelany.
    Pozdrawiam
    Bynieq
  • Poziom 18  
    jeżeli chodzi o wodę to może bym się nie martwił myślę, że panel sterujący jest odpowiednio zabezpieczony. Martwiłbym się tymi przewodami przy samej umywalce. Zapytam jaki był przewód zasilający przy tej desce z wtyczką czy bez niej, ile przewodów ?
  • Poziom 2  
    > jeżeli chodzi o wodę to może bym się nie martwił myślę, że panel sterujący jest odpowiednio zabezpieczony.

Niekoniecznie! W Japonii panują inne standardy, tam nikt nigdy nie wyszczególnia się na stojąco, więc nie ma tych problemów, które mogą wystąpić tutaj, tzn. w RP.

> Martwiłbym się tymi przewodami przy samej umywalce.
    > Zapytam jaki był przewód zasilający przy tej desce z wtyczką czy bez niej, ile przewodów ?

Standardowy, czyli japoński.
    W Japonii każda wtyczka ma dwa przewody i czasami (przy bardziej wymagających sprzętach) dodatkowo przewód uziemiający (zielono-żółty) - ale ten zawsze jest osobno! (widać to na tym zdjęciu które zamieściłem). W japońskich gniazdkach jest czasami osobne wejście, właśnie na ten konkretny przewód, ale nie jest to bolec - tak jak w RP - tylko dziura w którą można wsunąć końcówkę kabelka. Takie gniazdka są w ubikacjach, kuchniach - a czasami i w pokojach - ale tylko tam, gdzie się podłącza cięższy sprzęt (np. klima, piecyk, mikrofala, itd.).

Pozdrawiam

Bynieq
  • Poziom 18  
    Widzę, że nikt więcej nie napisał o w/w sprawie tak jak wcześniej pisałem zawsze mnie niepokoją przewody obok umywalki. Jeśli chodzi o Twoje urządzenie to tak naprawdę w jakiej jest klasie ochrony przeciwporażeniowej ? Może włożę kij w mrowisko ale w tym przypadku zastosowałeś transformator 230/100V czy to nie jest separacja ? Czy transformator spełnia te warunki ? Może nie do końca kieruje te pytania do autora postu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Jeżeli to jest transformator separacyjny to Twoje urządzenie czyli deska jest odseparowane od sieci a w tym wypadku miałbym zastrzeżenie co do uziemienia które wykonałeś. W przypadku zastosowania separacji urządzenia obwodu wtórnego nie należy uziemiać ani łączyć z jakimkolwiek
    innym obwodem i tak go wykonać, aby ograniczyć w nim możliwość zwarć doziemnych.
  • Użytkownik usunął konto