Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozładowywanie baterii - zapobieganie spadkowi mocy.

04 Mar 2017 01:21 468 4
 • Poziom 3  
  Witam!
  Chce zasilić diode led przystosowana pod 6v (4x 1,5V) napięcie na zaciskach to równe 6,30V (wg miernika).
  Pojawia sie problem, przy niewielkim spadku napięcia dioda przestaje świecić juz przy obniżeniu napięcia na zaciskach o jakies 0,3-0,5V. Przy testach z moich wniosków, ktore mi sie nasunęły, wyciągnąłem ze rezystor diody daje opór na 6V i poniżej nie zadziała (choc miernik test diod daje wynik pozytywny - dioda z R swieci.
  Jakie rozwiazanie moge zastosować?
  Widziałem w diodach pod 12v samochodowych po rozmontowaniu rezystor chyba 1/10K np do katody i dioda 1N4148 - jakie jest tutaj jej znaczenie?
  Moze przylutowaniu diody Zenera do drugiej nóżki zapobiegnie wygasaniu diody wraz z powolnym rozładowywaniem baterii? Jesli tak, o jaka przylutowac? Dajmy na to dioda biała 10mm + rezystor i do drugiej nóżki Zenerek/1N4148? Chodzi mi p sama diode LED 3V przerobiona do zasilania na 6V.

  Apropo LED.
  Zakupiłem LED mocy 1W / 3,6V max mm. Jak obliczyć rezystancje? Przy zakupie pogubiłem sie przy watach i voltach. Facet mówił ze spokojnie 3,6V zasilić (20mA??) nie mam pojęcia na temat tych diod. Chce na niej i z 10mm białej diody led z soczewka zrobić latarki, jednak nie wiem jak wyprostować to napiecie by zapobiec spadkowi napięcia na diodzie LED
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Zastosować stabilizator prądu na dwóch tranzystorach - LED-y zasila się prądowo, nie napięciowo. Ale dla LED-a 1W do pełnej mocy jest potrzebny prąd około 270mA (i radiator!), co oznacza ponad 2W tracone w tranzystorze - to już wymaga tranzystora mocy, jak BD135/BD136, z niewielkim radiatorem. No i do LED-ów małej mocy ma być odrębny stabilizator.
 • Poziom 3  
  A co do rozładowywania sie baterii? Chodzi mi o to: ze przylutowalem rezystor pod diode led 3v , (w celu dostosowania jej do odpowiedniego prądu) - w moim przypadku 6,9 i 12V.
  Dajmy na to koszyk baterii 4x 1,5V małe paluszki. Przy minimalnym rozładowaniu baterii z miernikowego 6,30V dającego z szeregowo połączonych baterii do wartosci poniżej 6V dioda przestaje świecić lub tylko delikatnie się żarzy. Jak zapobiec temu efektowi, by bateria rozładowywala sie do końca (lub np do 0,7V . Fotorezystor pewnie by podołał, ale to dziwne i bardzo niepraktyczne rozwiazanie z wielu względów.
  Pomocy!
  Przylutowac diode Zenera? Juz nie mam pojęcia apropo tego
  Pozdrawiam :(
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Zamiast używać opornika do ograniczania prądu, używasz do tego stabilizatora prądu, który przepuszcza stały prąd, niezależnie od napięcia baterii, jeśli to napięcie jest co najmniej o 0.9V wyższe, niż napięcie przewodzenia LED-a. Jeśli LED potrzebuje np. 3.5V, to stabilizator przepuści przez niego taki sam prąd, gdy napięcie baterii będzie 6.5V, i kiedy będzie 4.4V - poniżej 4.4V zacznie maleć, ale 1.1V na ogniwo to już prawie całkowicie rozładowana bateria.

  Inny sposób - ale dużo trudniejszy - to zrobić przetwornicę ze stabilizacją prądu, wtedy można ją zasilać choćby jednym ogniwem 1.5V i prąd nie zmieni się, dopóki bateria będzie w stanie dać wystarczającą moc. Schemat takiej przetwornicy pojawił się w temacie dotyczącym "Joule Thief" (ale sam układ "Joule Thief" to przetwornica bez stabilizacji).

  Stosowanie diody Zenera nie ma sensu - ona działa jako stabilizator równoległy (shunt), co oznacza, że zabiera niepotrzebnie spory prąd z baterii.

  A jeśli bateria na skutek zużycia zmniejsza wydajność prądową na tyle, że nie daje wystarczające mocy, to żaden układ nie sprawi, by LED świecił z pełną jasnością.