Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Płyta PCB z przekaźnikami + sloty na mikrokontroler

xblack21 22 Mar 2017 16:17 1839 17
  • #1 22 Mar 2017 16:17
    xblack21
    Poziom 5  

Witam,

Chciałem zlecić wykonanie schematu oraz zaprojektowaniu płyty PCB lub wykonanie gotowego podzespołu.

[Zlecę] Płyta PCB z przekaźnikami + sloty na mikrokontroler

Ogólne założenia: płyta będzie zamocowana w skrzyni pod tynkowej gdzie są wyprowadzone kable 230V. Moduł ten ma służyć do sterowania różnymi urządzeniami w domu, zaczynając od światła w pokoju a kończąc na roletach. Ważne by płyta mogła przetworzyć napięcie z 12V na 5V. Cała płyta ma mieć wymiar 280mm x 180mm (+/- 20 mm).

Opis pól

Zielone pola to porty na przekaźnik + z brzegu złącze śrubowe by podłączyć 220V. Przekaźniki mają być sterowane napięciem nie większym niż 12V. Ilość Przekaźników na płycie powinien być od 30 do 32. Co do samych przekaźników myślałem, że można by było zamontować coś na wzór samochodowego przekaźnika. Chciałbym by te przekaźniki były wyciągane z jednego powodu – by, gdy jeden przekaźnik się przepali zewrze czy co kol wiek innego miałoby się z nim stać – by można było go w łatwy sposób wymienić bez konieczności demontażu całości. Gdybyś miał jakiś inny pomysł, w jaki sposób można było by coś takiego osiągnąć jestem otwarty na propozycje.

Jasno niebieskie pola to zworki, które miały by służyć do przełączania „trybu” przekaźnika. Gdy zworka jest w środku(lub w pozycji 1) - dwa przekaźniki działają na przemian, tzn., jeżeli 1 przekaźnik jest wł. I z jakiegoś powodu podałbym sygnał by 2 przekaźnik się wł. to sama elektronika to zablokuje i nie dopuści by 1 i 2 przekaźnik były zwarte w jednym momencie. Natomiast, gdy zworka jest usunięta (lub w pozycji 2) dwa przekaźniki, dla których ona jest działają niezależnie od siebie.

Żółte pole to złącze śrubowe z taką samą ilość niezależnych „portów” ile będzie przekaźników. Jest ono po to bym mógł wkręcić tam żyły (np. z kabla CAT-5) na których będą „wisieć” różne czujniki, z których będę odczytywał stany logiczne.
    Ciemno niebieskie pole to również złącze śrubowe, tym razem podwójne. Ważne jest bym mógł tam wkręcić 2 żyły po 2,5fi, czyli musiałoby być troszkę większe od tego żółtego. Złącze te będzie mi potrzebne by zasilić napięciem 5V inne podzespoły.

Brązowe pole to tak, że złącze śrubowe, również to większe na żyłę 2,5fi. W odróżnieniu od poprzedniego ma służyć, jako wejście na napięcie 12V, z którego ma być zasilana cała płyta oraz pozostałe podzespoły.

Różowe pola to męskie złącza na taśmę IDC 18x2. Dwa pierwsze pola brzegowe po lewej stronie to wyjście 5V, a dwa pola brzegowe po prawej stronie to masa. Mają one służyć by w tym wypadku w łatwy sposób podłączyć Mikrokontroler (Arduino Mega wraz z zasilaniem). Pierwszy port od góry miał by być podłączony bezpośrednio z żółtym złączem śrubowym a drugi port ma być podłączony z przekaźnikami uwzględniając zworki oraz to że przekaźniki mają być sterowane wysokim napięciem.

Szare pola to miejsce na mikrokontrolery (Arduino Mega).

Czerwone pola to otwory na wylot w płycie. Te otwory z brzegu będą służyć by zamontować całą płytę np. w skrzyni czy tam na ścianie a te wewnątrz by zamontować mikrokontrolery na płycie za pomocą plastikowych dystansów

BUDŻET

oczywiście im taniej tym lepiej ale jestem w stanie odpowiednio wynagrodzić umiejętności fachowca. Pieniądze lub zaliczkę mogę przelać zaraz po dogadaniu szczegółów.

KONTAKT

Gdyby ktoś z was podają się tego projektu, był bym bardzo wdzięczny za krótką informacje na mojego maila damian(malpa)telenetik.pl lub po przez forum, w celu wyjaśnienia ewentualnych niejasności

Pozdrawiam Damian

@EDIT:

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe oferty, postaram się jeszcze tutaj odpowiedzieć na najczęstsze pytania które pojawiają się w wiadomościach do mnie.

1. Jaki prąd będzie płyną przez przekaźniki
    Do przekaźników będą podłączone takie elementy jak żarówki ,rolety myślę że pobór mocy nie będzie większy niż 100-150W i przekaźnik do 10A powinien bez problemu wystarczyć - aczkolwiek wy się na tym lepiej znacie od mnie.

2. Jaką obciążalność prądową ma mieć wyjście 5V?
    Płyta będzie zasilana z zasilacza buforowego (Akumulator + "Prostownik") gdzie do dyspozycji będę miał około 3-3.5A (12V), z tego zasilania będzie trzeba zasilić Mikro-kontrolery poprzez taśmę oraz przekaźniki.

3. Po co te zworki?
    Jeszcze raz tłumaczę - chce mieć dodatkowe zabezpieczenie bym mógł z spokojem ducha podłączyć rolety i by zminimalizować ryzyko że mikro-kontroler wysłał sygnał by zewrzeć 2 przekaźniki jednocześnie. Gdy do 1 przekaźnika będzie podłączona żyła która "otwiera" roletę a do 2 przekaźnika żyła która "zamyka" roletę mogło by się zdarzyć iż spalę silnik, co finansowo bardziej mnie obciąży. Każda zworka odpowiada za 2 przekaźniki, chcę tym sposobem również osiągnąć uniwersalność w zastosowaniu całej płyty - podłączam rolety, wkładam zworkę i mam dodatkowe zabezpieczenie - podłączam żarówkę, lampę, TV, wyciągam zworkę wszytko działa niezależnie.

4. Czy przekaźniki mają być biegun jednobiegunowe czy dwubiegunowe?
    Na swoje potrzeby potrzebuję tylko jednobiegunowe, aczkolwiek sam nie znalazłem tańszych jednobiegunowych w odniesieniu do 2 biegunowych, więc to zostawiam wam jeżeli w projekcie użyjecie 2-biegunowych to tez nie będzie jakiś problem

5. Czy rozmieszczenie otworów montażowych (zaznaczone na czerwono) ma być konkretnych miejscach?
    Otwory na środku płyty muszą odpowiadać otworom na Mikro-kontrolerze Arduino MEGA2560, otwory bliżej zewnętrznej krawędzi płyty mogą być w dowolnym miejscu.

6. Czy złącza zaznaczone na różowo mają być rozmieszczone w konkretnych miejscach?
    Tak i nie. W nie chce wpiąć taśmę przez którą będę przekazywać sygnały z Arduino do płyty - na pewno ładne by wyglądało gdyby były one bezpośrednio nad miejscem przygotowanym po Mikrokontorler, ale gdyby zawadzały można je też przesunąć w inne miejsce wtedy użyje po prostu dłuższej taśmy.

7. Czy złącza śrubowe powinny być rozłączane czy najprostsze, jednoczęściowe ?
    Tutaj nie mam specjalnych wymagań jeżeli będą spełniać swoje zadanie, użyj co uważasz za słuszne.

8. Jaki jest termin realizacji projektu?
    Termin realizacji projektu im szybciej tym lepiej, ale z drugiej strony wiem że przy takich rzeczach nie powinno się spieszyć by uniknąć niepotrzebnych błędów- w każdym bądź razie taki ostateczny Deadline to 30 Kwietnia

@EDIT2:
    Dołączyłem jeszcze schemat w EAGLE'u dla Arduin MEGA2560 - dla tych którzy go nie posiadają w swojej bibliotece a chcą się podjąć wykonania projektu. Z tego schematu można łatwo odczytać rozmieszczenie otworów.

Masz problem z Arduino? Zadaj u nas pytanie. Odwiedź nasze forum Arduino. Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • Deimic Smart Home
  • Deimic Smart Home
  • #3 22 Mar 2017 22:21
    xblack21
    Poziom 5  

Przez to maja być one wymienne bez konieczności demontażu całości :-) co do prądu max 100-150W i to też nie cały czas

• #4 22 Mar 2017 22:27
    zster

Poziom 28  

dasej napisał:
    Witam.

Czyste "samobójstwo" 32 przekaźniki tak gęsto upakowane.
    Jaki będzie płynął prąd przez to urządzenie?

Czemu samobójstwo? Upakowanie niezbyt gęste...
    Biorąc pod uwagę styki beznapięciowe, jakie ma to znaczenie?

• #5 23 Mar 2017 06:29
    dasej
    Poziom 29  

@zster
    Zaciski są u samej góry.
    Po środku 2 Arduino.
    Jak to objechać 32*4 ścieżki = 128 ścieżek .
    Chyba że dany ścieżki w rozmiar 10 mil. To są upakujemy.
    Ale wtedy prąd 10 mA dla 5V.

Chyba że źle to sobie wyobrażam.

• #6 23 Mar 2017 08:17
    2P
    Poziom 19  

dasej napisał:
    Chyba że dany ścieżki w rozmiar 10 mil. To są upakujemy.
    Ale wtedy prąd 10 mA dla 5V.

Policzyłeś to jakoś? Bo mi przy ostrożnym założeniu wzrostu temperatury o 10 st wychodzi ponad 400 mA dla takiej ścieżki na najcieńszym laminacie 35 um.
    Jakie znaczenie ma napięcie dla grubości ścieżki? Odstępy owszem, ale grubość samej ścieżki? Dlaczego nie można puścić 230 po 10 milsach?

Masz jakieś doświadczenie w PCB czy tak piszesz aby się wypowiedzieć?
    Edukacyjnie zachęcam do poznania tej strony: http://circuitcalculator.com/wordpress/2006/01/31/pcb-trace-width-calculator/
    I masa innych kalkulatorów tutaj z dokładnym objaśnieniem co, jak i skąd się bierze.

• #7 23 Mar 2017 09:01
    zster

Poziom 28  

dasej napisał:
    @zster
    Zaciski są u samej góry.
    Po środku 2 Arduino.
    Jak to objechać 32*4 ścieżki = 128 ścieżek .

Panowie, czytamy co autor zlecenia napisał :

Cytat:
    Zielone pola to porty na przekaźnik + z brzegu złącze śrubowe by podłączyć 220V

Cytat:
    Żółte pole to złącze śrubowe z taką samą ilość niezależnych „portów” ile będzie przekaźników. Jest ono po to bym mógł wkręcić tam żyły (np. z kabla CAT-5) na których będą „wisieć” różne czujniki, z których będę odczytywał stany logiczne.

Czyli przy każdym przekaźniku, na brzegu płyty złącze śrubowe.
    Złącza zaznaczone u góry na żółto mają być portami wejść dla Arduino.

• #8 23 Mar 2017 10:10
    xblack21
    Poziom 5  

ODPOWIEDZI NA NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe oferty, postaram się jeszcze tutaj odpowiedzieć na najczęstsze pytania które pojawiają się w wiadomościach do mnie.

Do przekaźników będą podłączone takie elementy jak żarówki ,rolety myślę że pobór mocy nie będzie większy niż 100-150W i przekaźnik do 10A powinien bez problemu wystarczyć - aczkolwiek wy się na tym lepiej znacie od mnie.

2. Jaką obciążalność prądową ma mieć wyjście 5V?
    Płyta będzie zasilana z zasilacza buforowego (Akumulator + "Prostownik") gdzie do dyspozycji będę miał około 3-3.5A (12V), z tego zasilania będzie trzeba zasilić Mikro-kontrolery poprzez taśmę oraz przekaźniki.

3. Po co te zworki?
    Jeszcze raz tłumaczę - chce mieć dodatkowe zabezpieczenie bym mógł z spokojem ducha podłączyć rolety i by zminimalizować ryzyko że mikro-kontroler wysłał sygnał by zewrzeć 2 przekaźniki jednocześnie. Gdy do 1 przekaźnika będzie podłączona żyła która "otwiera" roletę a do 2 przekaźnika żyła która "zamyka" roletę mogło by się zdarzyć iż spalę silnik, co finansowo bardziej mnie obciąży. Każda zworka odpowiada za 2 przekaźniki, chcę tym sposobem również osiągnąć uniwersalność w zastosowaniu całej płyty - podłączam rolety, wkładam zworkę i mam dodatkowe zabezpieczenie - podłączam żarówkę, lampę, TV, wyciągam zworkę wszytko działa niezależnie.

4. Czy przekaźniki mają być biegun jednobiegunowe czy dwubiegunowe?
    Na swoje potrzeby potrzebuję tylko jednobiegunowe, aczkolwiek sam nie znalazłem tańszych jednobiegunowych w odniesieniu do 2 biegunowych, więc to zostawiam wam jeżeli w projekcie użyjecie 2-biegunowych to tez nie będzie jakiś problem

5. Czy rozmieszczenie otworów montażowych (zaznaczone na czerwono) ma być konkretnych miejscach?
    Otwory na środku płyty muszą odpowiadać otworom na Mikro-kontrolerze Arduino MEGA2560, otwory bliżej zewnętrznej krawędzi płyty mogą być w dowolnym miejscu.

6. Czy złącza zaznaczone na różowo mają być rozmieszczone w konkretnych miejscach?
    Tak i nie. W nie chce wpiąć taśmę przez którą będę przekazywać sygnały z Arduino do płyty - na pewno ładne by wyglądało gdyby były one bezpośrednio nad miejscem przygotowanym po Mikrokontorler, ale gdyby zawadzały można je też przesunąć w inne miejsce wtedy użyje po prostu dłuższej taśmy.

7. Czy złącza śrubowe powinny być rozłączane czy najprostsze, jednoczęściowe ?
    Tutaj nie mam specjalnych wymagań jeżeli będą spełniać swoje zadanie, użyj co uważasz za słuszne.

8. Jaki jest termin realizacji projektu?
    Termin realizacji projektu im szybciej tym lepiej, ale z drugiej strony wiem że przy takich rzeczach nie powinno się spieszyć by uniknąć niepotrzebnych błędów- w każdym bądź razie taki ostateczny Deadline to 30 Kwietnia

• #9 23 Mar 2017 10:59
    atom1477
    Poziom 43  

To ja mam pytanie nr 9.
    Dlaczego nie odpowiadasz na oferty?

• #10 23 Mar 2017 13:21
    xblack21
    Poziom 5  

atom1477 napisał:
    To ja mam pytanie nr 9.
    Dlaczego nie odpowiadasz na oferty?

Oj chyba 1 maila przeoczyłem, już odpowiadam :)

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

W pierwszym poście dołączyłem jeszcze schemat w EAGLE'u dla Arduin MEGA2560 - dla tych którzy go nie posiadają w swojej bibliotece a chcą się podjąć wykonania projektu. Z tego schematu można łatwo odczytać rozmieszczenie otworów.

• #11 24 Mar 2017 13:20
    danthe
    Poziom 29  

Witam.
    Wiem że to nie miejsce na krytykę, tylko ogłoszenia, ale czy nie lepiej dać 32x optotriak + triak? - zalety niski pobór prądu przy 3,3 - 5 V (max 5mA / MOC3043), załączanie w zerze sieci, brak styków i iskrzenia, brak przepięć i zakłóceń mogących wystąpić w cewkach przekaźników.
    Czy mamy rozumieć że 2 sztuki arduino są z powodu niewystarczającej liczby wyjść? To może lepiej dodać jakiś ekspander np. 2 x MCP23s17 i poganiać je przez SPI z jednego arduino?

• #12 24 Mar 2017 15:03
    SparrowFAT
    Poziom 4  

tylko Triakiem ciężko przełącza się prąd stały, czy urządzenia zasilane napięciem stałym co ogranicza zakres stosowania tegoż urządzenia. Ponad to, z mojego doświadczenia jeśli zasilamy takimi modułami wykonawczymi silnik rolety (dla przykładu) to w skrajnych przypadkach silnik który nominalnie pobiera 100 do 150 W z 230V, potrafi w chwili startu czy stopu w impulsie wziąć całkiem sporo prądu (nawet i 20A), co potrafi uszkodzić takiego triaka czy skleić przekaźnik. Dlatego są na rynku specjalne przekaźniki z układami gasikowymi już w środku. Reasumując, ja bym wolał przekaźnik bo nie ogranicza pola zastosowań.

• #13 24 Mar 2017 15:28
    atom1477
    Poziom 43  

A co ma wspólnego układ gasikowy z udarem prądowym przy starcie?

• #14 24 Mar 2017 18:39
    dasej
    Poziom 29  

xblack21 napisał:

Powtórzę swoje pytanie.
    Wychodzi na to że prąd załączający wszystkie urządzenia ma płynąć przez tą płytę.
    Przez zaciski na górze.

Czyli jedno wejście 230V i 32 wyjścia 230V. Tak to wynika z Twojego rysunku.
    Przy przekaźnikach niema oddzielnych podłączeń przewodów dla każdego urządzenia.

32 * 150W = 4800W max. Przewód zasilający musi być w tym przypadku 4mm2 i powinno być zabezpieczony bezpiecznikiem minimum 32A.
    4800W / 230V = 20.8A Taki prąd może maksymalnie popłynąć przez tą płytę.
    Jak gruba musi być ścieżka na druku by to wytrzymać.

Jeżeli źle myślę to proszę o dokładniejsze wyjaśnienie tej kwestii.

• #15 24 Mar 2017 20:22
    zster

Poziom 28  

dasej napisał:

Powtórzę swoje pytanie.
    Wychodzi na to że prąd załączający wszystkie urządzenia ma płynąć przez tą płytę.
    Przez zaciski na górze.

Wszystko zostało wyjaśnione w pierwszy poście autora. Proszę czytać. Wypunktowałem to w poście #7.

• #17 24 Mar 2017 21:37
    zster

Poziom 28  

Ale ja nie widzę żadnego problemu. A już na pewno nie ma tu problemu, którego Kolega próbuje się doszukiwać nie czytając uważnie opisu zlecenia.

• #18 25 Mar 2017 11:18
    xblack21
    Poziom 5  

Witam,

Dziękuje za takie zainteresowanie tematem i wydaje mi się że można go zamknąć - postaram się do końca dnia odpowiedzieć na wszystkie oferty.