Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie

Grathon 08 Apr 2017 11:34 1626 6
    Grathon
    Level 9  
    Witam,

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Kilka dni temu wróciłem do grania w Wiedźmina 3 (oryginał, STEAM). Zaniepokoiło mnie skakanie obrazu, ustawienia średnie, ok 56fps. Ale co chwilę taki mały freez, na 0,5s. Postanowiłem zaktualizować sterowniki. Po tym ruchu, zauważyłem że na ekranie pojawiły mi się skaczące, zielone kropki. Na całym obrazie, więc to nie spalone piksele. Wyłączyłem komputer i wyczyściłem w środku, grafikę i procesor (brudne nie było, ale trochę kurzu na łopatkach) Problem nie ustał. Następnie, zauważyłem te same objawy na obrazie pulpitu, w przeglądarkach. Fajnie to widać obok liter, migoczące kolorowe gwiazdeczki. Na ciemnym tle, zielone. Na filmie w Mediaplayer również są.
    Dziś zwróciłem uwagę, ze obraz na pulpicie skacze mi prawo/lewo o szerokość może 1 lub 2 piksele, pasek narzędzi mruga (po aktualizacji bios - ustało (a przynajmniej już tego nie widzę) W ramkach okien widoczne cienkie poprzeczne, pionowe, linie mieniące się kolorami. Są małe, ledwo widoczne. Wygląda jak by na monitor przykleił się cienki włos, lub była cienka kropla wody. Po przeczyszczeniu temperatury procesora spadły ok. 5'C. Komputer kupiony 01.2015.
    Aktualizacja sterowników GPU: ver.beta nie pomogło.
    Powrót do sterowników sprzed kilku miesięcy (takie miałem na dysku): nie pomogło
    Aktualizacja BIOS karty graficznej: nie pomogło.

Sprzęt:
    Procesor: Intel Core i5 4460
    RAM: Patriot 2x4GB z radiatorami (nie pamiętam modelu)
    Dysk: dla Systemu- Dysk Crucial M500 CT120M500SSD1 (2.5", 120GB, SATA/600)
    ogólny: Nie pamiętam, 1TB.
    Zasilacz: Thermaltake Smart Se 530W 80+ Bronze
    Karta Graficzna: MSI Radeon R9 270X OC Twin Frozr IV Gaming 2GB DDR5 PCI-E BOX ( nie kręcona)
    EDIT: Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H
    Obudowa: Zalman 3, pracują wszystkie wentylatory.

Co mogę jeszcze sprawdzić.

1 obraz: podczas gry, po 30 minutach
    2 obraz w pulpicie
    3/4 obraz zielone kropki na ciemnym tle (zdjęcie telefonem)
    Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie
  • Helpful post
    młody14
    Level 37  
    Jeśli uda Ci się to uchwycić na screenie - wina karty, jeśli nie - wina monitora :)

Ale co by mogło się zepsuć po aktualizacji sterowników? Możesz pobrać OCCT i zrobić tam test GPU.

Polecam też się sprawdzić pod innym monitorem.
    Grathon
    Level 9  
    Witam,

ok, zrobię test OCCT i screena wrzucę na laptopa. Zobaczymy. Ale to jutro. Właśnie zrobiłem 140km na rowerze, a jutro wyścig. Więc idę wcinać węgle i spać :)
  • Helpful post
    310artur
    Level 43  
    Ja zacząłbym od podmiany kabla sygnałowego monitora. Wyjąć i ponownie osadzić kartę graficzną w slocie. Zresetować dla pewności ustawienia monitora (tak w sterowniku karty jak w menu monitora).
    Grathon
    Level 9  
    Witam,
    Zrobiłem 30 minutowy test GPU. Wyniki w plikach. Największa temperatura to 62'C. Zrobiłem również screena, i sprawdziłem na TV. Na telewizorze, nie widać kropek. Dodałem plik screena, można zobaczyć.
    Zresetowałem ustawienia monitora. bez zmian. Monitor to Iiyama PLE2202WS-B2, i ma około 10 lat.

I chyba się wyjaśniło (ale już posta mam napisanego, to dodam w całości) Odsunąłem monitor aby przeczytać model, dosunąłem z powrotem, i patrzę, kropek nie ma. No to wsadziłem rękę za monitor, i ruszam wtyczką DVI (jest przykręcona). I w pewnym położeniu (minimalnie, lekko go tykam) kropki się pojawiają. Spekuluję że, w monitorze w gnieździe są dziurki (jak one się nazywają?) na piny i są po tylu latach już wyrobione, i nie mają dobrego styku. Teraz nie ruszając kablem, pojawiają się przy lekkim dotknięciu monitora. A wcześniej po odłączeniu kabla i podłączeniu nie zauważyłem tego zniknięcia.
    Podłączyłem inny kabel, i to samo. Lekkie dotknięcie kabla - pojawiają się kropki. Więc raczej jestem pewny ze to wina gniazda DVI.
    Spoiler:
    Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie
    Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie Radeon R9270X - Zielone kropki, skaczący obraz w poziomie
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Monitor jak i komputer podłączone są do gniazdka z poprawnie podłączonym bolcem ochronnym? Nie tyle gniazdo może być problemem - nastąpiły by zapewne zaniki obrazu, a powodem mogą być zakłócenia. Jeżeli możesz sprawdzić na solidniejszym przewodzie DVI to sprawdź.
    Grathon
    Level 9  
    Witam,

Tak, gniazdo z bolcem jest podłączone i wykonane prawidłowo. Załatwiłem "lepsiejszy" kabel. I to samo. Lekkie ruchy kablem przy wtyczce DVI, powoduje pokazanie się kropek. Na czarnym tle pulpitu, widać, jak są symetrycznie rozłożone. W równych odstępach. Mocniejsze ruszanie wtyczką, powoduje pokazywanie się poziomych pasów o wysokości od kilku pikseli do zakrycia zielonym pasem całej wysokości paska zadań.
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Temat można uznać za rozwiązany.