Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele słoneczne 6V 1W + przetwornica step-down. Brak napięcia.

pepelito 14 Apr 2017 08:43 705 2
 • #1
  pepelito
  Level 14  
  Witam!

  Postanowiłem sobie zbudować prostą ładowarkę słoneczną na czarną godzinę. Zakupiłem sobie kilkanaście paneli słonecznych 6V 1W z Ali.

  Połączyłem 4szt szeregowo na próbę. Na końcu napięcie się waha od 15V do 20V. Chciałem podłączyć przetwornice dc-dc, aby obniżyć napięcie do 5V. Użyłem opartej na LM2596 HV. Po przylutowaniu napięcie spadło prawie do zera we wejściu i do 0 na wyjściu.
  Później spróbowałem użyć innej, 3A mini, nie wiem dokładnie na czym opartej, ale one są po 5zł. Ta zadziałała, na wyjściu 5V.

  Użyłem odbiornika, starego telefonu i nie zadziałało. Odłączyłem i napięcie spadło znowu do ok 2-3V na wejściu, po odlutowaniu wróciło do normy.

  Czy to oznacza że nie da się użyć takich przetwornic? Trzeba zrobić stabilizator na Lm7805? Czy może użyłem zbyt mało paneli i dawały zbyt mały prąd? Tylko czy w tym drugim przypadku napięcie spada do zera po podłączeniu step-down'a, bez odbiornika? Widziałem w google, że ludzie lutują bez stabilizatorów i nawet to działa. :)

  Dzięki za pomoc!
 • Helpful post
  #2
  bambus94
  Level 30  
  Za mała wydajność prądówa. Podłącz do tych paneli reżystó 100R 5W i zobacz jakie masz napięcie. To jest największe obciążenie jakie teoretycznie możesz podpiąć.
  Jeszcze pytanie, czy panele były wystawione na słońce czy gdzieś pod lampką sprawdzałeś?
 • #3
  pepelito
  Level 14  
  Też mi się tak wydawało, dlatego tak przysiadało napięcie. Przetwornica nie ma ograniczenia, a telefon chciał pewnie w okolicy 1A. Testowałem na słońcu, ale takim wieczornym, przymulonym. Sprawdzę dziś na rezystorze, mam w domu 150R 5W, przy okazji sprawdzę prąd

  A co powiesz na zastosowanie ładowarki od zapalniczki 12/24V, takiej lepszej z ograniczeniem 0,5A?
  Panele teoretycznie mają max. 200mA, czyli w praktyce pewnie koło 150mA. Spróbuje z tą ładowarką i większą ilością paneli np 6.


  Przy 4 panelach i rezystorze 5W 150R napięcie wynosiło około 1V. Więc dałem 9 paneli w połączeniu 3S3P i podłączyłem rezystor, napięcie wynosiło tylko 3,5V :cry: