Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydrofor-sondy-poduszka powietrzna

23 Kwi 2017 13:54 906 8
  • Poziom 9  
    Witam chciałbym rozwiązać nurtujący problem w hydroforni, niebawem hydrofornia mojego zakładu przechodzi gruntowny remont i chciałbym
    zastosować automatyczne uzupełnianie poduszki powietrznej. Logika jest prosta kiedy sonda pomiarowa przekaźnika poziomu cieczy MIN jest zanurzona wraz z sondą MAX otwiera się zawór V11 który podaje powietrze do hydroforu lecz przy wartości ciśnienia np.: 4bar w stosunku do max. np.: 6bar. Sprężarka podaję powietrze do momentu gdy sondy MIN i MAX nie są zanurzone w wodzie, dodatkowo kontrolowane jest ciśnienie max hydroforu i poziom min wody w hydroforze. W układzie chciałbym wykorzystać min trzy sondy pomiarowe, sterowaniem układu zajmie się PLC S7-1200.

Moje pytanie czy ktoś wykonywał podobny układ lub widział takie rozwiązanie, chciałbym poznać wasze opinie ewentualnie zapytać jak inaczej można to rozwiązać ?
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista Automatyk
    Projekt bardzo łatwy do zrobienia.
    Sygnały z czujników poziomu + przetwornik ciśnienia do kontroli i ewentualnej korekty.
    Ostatnio robiłem coś podobnego, ale ja kontrolowałem ciśnienie wody w sieci za zbiornikiem jak i poziom w samym zbiorniku.
  • Warunkowo odblokowany
    Witam.
    Zbiornik o jakiej pojemności? Jaka pompa?
    Narysuj schemat swojego rozwiązania obecnego oraz po przeróbce gdyż nie bardzo idzie zrozumieć co, gdzie, jak ;-)
    Nie lepszym rozwiązaniem było by zastosować napowietrzacz?
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 9  
    Zbiornik ok. 20 tyś litrów pompa jeszcze w zamówieniu czekam na parametry :( napowietrzacz jest przewidziany lecz fabryka zużywa niezliczone ilości wody co powoduje ubywanie poduszki problemu by nie było gdyby nie to że zakład dodatkowo zaopatruje część osiedla w wodę.

Dodano po 24 [minuty]:

Generalnie to nie mam przekonania do sond chodzi mi o osady takie jak kamień za parę lat mogą świrować
  • Warunkowo odblokowany
    Technik.elektryk napisał:
    Generalnie to nie mam przekonania do sond chodzi mi o osady takie jak kamień za parę lat mogą świrować
    \
    To się je będzie czyścić, nie widziałem w polsce hydroforni która 10 lat przepracowała bez awarii. Logiczne jest, że albo pompa wysiądzie, albo wyłącznik ciśnieniowy, albo silnik albo jakieś duperelki dlatego sprzęt trzeba konserwować i naprawiać a sondy czyścić.
    Technik.elektryk napisał:
    Zbiornik ok. 20 tyś litrów pompa jeszcze w zamówieniu czekam na parametry

Pompa to będzie głębinowa, wirnikowa wolnostojąca czy jaka?
    Co to za zakład??
  • Poziom 9  
    Mniej więcej tak to widzę

Hydrofor-sondy-poduszka powietrzna

Dodano po 3 [minuty]:

wiadomo awarie występują :) tylko nie spotkałem się z tym nigdzie w zasadzie sam wpadłem na ten pomysł i nie do końca jestem przekonany co do sond

Dodano po 5 [minuty]:

widziałem kontaktrony i wziernik z kulką w której był magnez ale obrosła osadem i nie ruszała się w wzierniku więc pomyślałem o sondach
  • Poziom 43  
    Stosuje się w górnej ściance zbiornika czujnik ultradźwiekowy mierzący odległość od lustra wody i elektrozawór dla powietrza. Jeżeli masz sporej wielkości ,,luk kontrolny" w 2/3 zbiornika, to możesz zastosować rozwiązanie czysto mechaniczne - zawór pływakowy podobny jak w spłuczce, tyle że o odwrotnym działaniu, są takie, który będzie dodawał sprężone powietrze.
  • Specjalista Automatyk
    Mam kilka takich zbiorników pod sobą.
    W tych których muszę kontrolować poduszkę jak i poziom stosuje do tego albo PLC , albo regulatory SIMEX.
  • Poziom 9  
    Ok. dziękuję wszystkim za dyskusję pozdrawiam.