Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Fiat Punto 2 (188) - Wentylator ch這dnicy

seitedo1 05 Maj 2017 10:17 2895 14
  • #1 05 Maj 2017 10:17
    seitedo1
    Poziom 9  

Witam . M鎩 problem polega na tym, 瞠 nie mam gdzie podpi望 wentylatora ch這dnicy. Tak w skr鏂ie: c鏎ka jest po 鈍ie穎 zdanym prawku, wi璚 aby wprawia豉 si w jazd kupi貫m auto Punto 2 (wersja 188, 3D) z 2003r., silnik 1.2 8V 60KM benzyna wtrysk z LPG. W pewnym momencie, przy zwi瘯szonym obci捫eniu silnika, zauwa篡貫m 瞠 zapali豉 si jej kontrolka temperatury silnika. Zatrzymali鄉y auto, podnosz mask aby sprawdzi prac wentylatora - nie obraca si, brak kabla od wentylatora. No to mysl, kupi nowy i po sprawie. B璠帷 na szocie, w rozbitym punto by wentylator podmieniony ju z poloneza (鄴速y) z kablem, wi璚 go kupi貫m i wymieni貫m ca這嗆. Chc go wpi望 do pr康u a tu zonk: nie ma gdzie. Pojecha貫m do warsztatu, ogladn瘭ismy z kana逝 ca陰 instalacj i klopot: 瘸dnej wtyczki gdzie mozna to wpia, nawet nie ma lu幡ych kabli, kt鏎e sugerowa造b 瞠 kto j wyci掖. Kompletnie nic. Spotka si kto z czym takim? Jak teraz wpi望 si z tym wentylatorem? Mo瞠 kto opisze na jakiej zasadzie w陰cza si wentyalor. Na obudowie ch這dnicy nie ma 瘸dnego czujnika. Z tego co widzia貫m to tylko czujnik za termostatem. Prosz o sugestie. Pozdrawiam.

0 14
  • Pomocny post
    #2 05 Maj 2017 10:52
    spinacz
    Poziom 38  

Je郵i nie ma klimatyzacji to jest jeden przeka幡ik i bezpiecznik od wentylatora, natomiast sterowanie przeka幡ikiem odbywa si z ECU wiec temperatura jest mierzona tym czujnikiem na termostacie i to komputer decyduje kiedy za陰czy wentylator.
    Przeka幡ik oznaczenie R6, bezpiecznik F6 30A.
    Trzeba szuka przewod闚.

0
  • #3 05 Maj 2017 11:05
    seitedo1
    Poziom 9  

Dzi瘯uj za szybk odpowied. Auto jest bez klimatyzacji. Rozumiem, 瞠 przeka幡ik i bezpiecznik szukamy w puszce w komorze silnika? Zasada dzia豉nia to sygna z czujnika idzie do przeka幡ika R6, kt鏎y kieruje go do komputera. Komputer decyduje 瞠 trzeba w陰czy wentylator. Sygna idzie przez bezpiecznik F6 30A do silnika wentylatora? Wi璚 przewody od silnika wentylatora id w stron bezpiecznika F6? Jak pisa貫m nie mam 瘸dnego wyj軼ia aby podpi望 si z kablem od wentylatora, tak jakby kto wyci庵n掖 przewody. Taki schemat 這patologicznie: wzrost temp.silnika-czujnik-sygna do ECU- z ECU sygna do bezpiecznika F6-uruchomienie wentylatora? Tak rozumuj帷 to w odwrotnej kolejnosci mam szuka wpi璚ie kostki do bezpiecznika?

0
  • Pomocny post
    #4 05 Maj 2017 11:22
    carrot
    Moderator Samochody

柝e my郵isz, przeka幡ikiem R6 steruje ecu. Bezpiecznik F6 jest pomi璠zy + akumulatora a stykiem przeka幡ika, drugi styk to wyj軼ie ze skrzynki na wentylator. Szukaj zatem miernikiem wolnego konektora od spodu skrzynki po陰czonego ze stykiem 87 przeka幡ika R6, tam pod陰cz +wentylatora, drugi kabel z niego wychodz帷y podepnij gdziekolwiek do masy

0
  • Pomocny post
    #5 05 Maj 2017 11:56
    spinacz
    Poziom 38  

Tu masz schemat

0
  • #6 05 Maj 2017 12:00
    seitedo1
    Poziom 9  

Dzi瘯uj za opis i schemat.Rozumiem 瞠 przeka幡ik jest w puszcze bezpecznikowej w komorze silnika? Dam zna jak mi posz這.. Jeszcze ma貫 pytanko. je瞠li podepne wszystko dobrze i potem zepn na kr鏒ko styki z czujnika temp. to wentylator powinien si uruchomi? Kt鏎y to przeka幡ik?

0
  • Pomocny post
    #7 05 Maj 2017 12:03
    spinacz
    Poziom 38  

Nie kombinuj z czujnikiem bo jeszcze uwalisz sobie ECU chod teoretycznie nie powinno nic si sta, jak chcesz sprawdzi sam wentylator to zewrzyj styki 30 i 87 przeka幡ika.

1
  • #8 05 Maj 2017 12:09
    seitedo1
    Poziom 9  

Wentylator sprawdzi貫m na kr鏒ko i dzia豉. Do poprzedniej wiadomo軼i doda貫m fotk skrzynki bezpiecznikowej z zapytaniem o przeka幡ik. Mozsze wskaza kt鏎y to R6?

0
  • #9 05 Maj 2017 12:27
    spinacz
    Poziom 38  

Kolego a odwr鵵 sobie pokrywk kt鏎 zdj掖e z tej skrzynki i zobacz czy tam nie ma opis闚, ja nie mam opisu do tego auta. Przew鏚 gruby koloru szarego-siwego to do wentylatora a cienki tego koloru do ECU i przeka幡ika jak na schemacie.

0
  • #10 05 Maj 2017 12:45
    seitedo1
    Poziom 9  

Dzi瘯uj.. :) Dam zna jak mi posz這.

1
  • Pomocny post
    #11 05 Maj 2017 16:02
    tzok
    Moderator Samochody

Poszukaj dobrze tego przewodu, musi by. Gdzie w okolicy g鏎nej belki pasa przedniego albo lampy. Bezpiecznik F6 to ten du篡 zielony 30A u g鏎y skrzynki, natomiast przeka幡ika R6 Ci brakuje, powinien by u do逝 w 鈔odkowym rz璠zie (czerwony, 30A) ale w/g opisu jaki ja znalaz貫m jest to przeka幡ik spr篹arki klimatyzacji, natomiast wentylatorem ch這dnicy steruje przeka幡ik R1, czyli pierwszy od g鏎y po lewej (ten masz).

0
  • #12 05 Maj 2017 16:03
    carrot
    Moderator Samochody

Szukaj gniazda na niebiesk wtyczk (u Ciebie b璠zie wykorzystany tylko jeden konektor) Link

0
  • #13 05 Maj 2017 17:48
    seitedo1
    Poziom 9  

Pr鏏owa貫m w/g opisu kolegi. Pod pin 85 wpi掖em si kabelkiem od wtyczki z silnika wentylatora, drugi kabelek do minusa na aku. Zagrza貫m silnik i wentylator nie ruszy. Wyci庵n掖em przeka幡ik w wsun掖em kabelek od wtyczki do gniazda pinu 85 a nast瘼nie zwar貫m pin 85 z 30. Wentylator ruszy. Wszystko robi貫m na przeka幡iku 鈔odkowym w prawym rz璠zie poniewa na obudowie skrzynki by narysowane 鄉ig這 wiatraka. Oznaczenie na pod przeka幡ikiem by這 T06 a nie R6. Tamta fotka by豉 pogl康owa, w skazanym przez nast瘼nego koleg miejscu jest przeka幡ik, ale czarny. Teraz troszeczk sie zamota貫m pod kt鏎y w豉軼iwie mam podpi望: pod ten w 鈔odkowym rz璠zie?

1
  • #14 05 Maj 2017 18:24
    spinacz
    Poziom 38  

Kolego masz ju wszystkie info, kolory przewod闚, zdj璚ie pogl康owe wi璚 w czym problem zlokalizowa gniazdo ?

0
  • #15 05 Maj 2017 18:53
    seitedo1
    Poziom 9  

Dzi瘯uj wszystkim z pomoc. Wpio貫m sie kabelkiem z wtyczki od wentylatora w pin 87 w R1, drugi do minusa na aku. Po wzro軼ie temp. w silniku wentylator si uruchomi, potem wy陰czy. Pr鏏owa貫m par razy na odpalonym silniku - dzia豉這 bez zastrze瞠. Temat do zamkni璚ia.

0
  Szukaj w 5mln produkt闚