Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa przekładni sprężystej

06 Cze 2017 10:21 1737 8
  • Poziom 9  
    Witam,

Muszę zrobić przekładnię ze sprężystym przekazaniem momentu do podnośnika wysięgowego. Najpierw wpadłem na pomysł zrobienia tego przez przeniesienie mocy za pomocą przekładni z gwintem i nakrętką połączoną ze sprężyną, ale ten pomysł nie do końca pasuje w tym miejscu. Raczej powinna być przekładnia ze sprężystością umieszczoną w obrotowej przekładni.

Macie pomysły jak można zrobić takie sprężyste przekazanie mocy?

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Bardziej tutaj chodzi o sprzęgło sprężyste, które będzie odpowiedzialne za tłumienia a nie sama przekładnia. Co do sprzęgło to może być typowo mechaniczne np. na sprężynach lub nawet hydrauliczne, pneumatyczne lub gumowe (zależnie od wymaganego tłumienia drgań).
  • Moderator Robotyka
    Może coś na wzór koła dwumasowego z samochodów?

Ewentualnie sprzęgło elastyczne z wkładką elastomerową.

Budowa przekładni sprężystej

Grafika z http://www.sprzegla.net.pl

Właściwie to zasada działania i funkcja jest prawie ta sama dla obu przypadków.

Niestety nie wiemy jakie masz fundusze i możliwości techniczne. Nie wiadomo też, co dokładnie chcesz zrobić. Trochę mało informacji. Jakie siły, momenty, prędkości...
  • Poziom 42  
    Taką niby sprężystość można częściowo zapewnić falownikiem. A jeszcze enkoder dołączyć i baja. I żadnych elastycznych elementów mechanicznych.
  • Poziom 9  
    kortyleski napisał:
    Taką niby sprężystość można częściowo zapewnić falownikiem. A jeszcze enkoder dołączyć i baja. I żadnych elastycznych elementów mechanicznych.
    Jeśli zadziała siła od udaru to raczej falownik nie zdąży zareagować.

Też myślałem o sprężynach w sprzęgle (pomysł najprostszy i najtańszy), ale chwilowo nie mogę sobie tego wyobrazić w jaki sposób umieścić te sprężyny.

PS: Fundusze raczej niewielkie.
  • Poziom 42  
    Albo zaadaptować konwerter z dowolnego automatu. Nie znamy zastosowania, w wielu przypadkach wystarczy najzwyklejsza przekładnia pasowa.
  • Poziom 9  
    Chcę to zastosować w podnośniku wysięgowym w którym chcę również mierzyć przeciążenie. Dlatego wpadłem na pomysł aby na przekładni w sprzęgle zamontować sprężyny i nimi mierzyć przeciążenie przez pomiar zmiany ich długości.
    Tylko jak to senownie zrobić, żeby za bardzo nie skomplikować konstrukcji?
  • Moderator Robotyka
    Odpada. Sprężyny zmieniają swoją długość w trakcie pracy. Ściskają się, odkształcają czy rozciągają.
    Będzie to fałszować wyniki.

Jeśli chcesz mierzyć ciężar działający na wysięgnik, to można użyć tensometrów.
    Tensometr podłożony pod punkt podparcia ciężaru, poda ci dokładny wynik obciążenia.