Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica chłodziarko zamrażarka - Lodówka nie przestaje pracować

mikew99 06 Lip 2017 23:32 954 8
  • #1 06 Lip 2017 23:32
    mikew99
    Poziom 9  

Witam.

Po pierwsze sprawa dotyczy starej lodówki na której brak jest tabliczki znamionowej....z drugiej ręki.. Dlatego przepraszam ale nie jestem w stanie podać modelu.

Lodówka po podłączeniu chłodzi zarówno w komorze zamrażalnika (-20 stopniC) jak i w lodówce (-4 stopnie C).

Problem polega na tym że agregat nie przestaje pracować. Podejrzewałem uszkodzony termostat, dlatego też dokonałem wymiany.

To jednak nie pomogło.... Termostat nie wyłącza lodówki nawet po karkołomnym umieszczeniu kapilary w zamrażalniku który osiąga temperaturę -20 C.

Sprawdzałem styk termostatu sterujący agregatem w innej zamrażarce i pracuje on prawidłowo....

Zamontowany w naprawianej lodówce nie wyłącza agregatu... Ale tu ciekawostka... Gdy lodówka pochodzi i osiągnie temperatury ujemne.. powiedzmy 30 minut... agregat pracuje i osiąga temperatury rzędu 70 stopni... wyłączam lodówkę z gniazdka na chwilę a następnie podłączam.
    I o dziwo agregat nie załącza się... dopiero gdy lodówka postoi i się "ogrzeje" to następuje załączenie agregatu... Tylko problem z wyłączeniem pozostaje. Tak jakby był problem z rozłączeniem styku pod obciążeniem.

Termostat lodówki to : ATEA A13 wposażony w 3 śrubki... których jeszcze nie ruszałem, a ciekaw jestem do czego która służy. Czy jest dostępna do niego gdzieś instrukcja? Trzeba coś tam pokręcic? :D
    Amica chłodziarko zamrażarka - Lodówka nie przestaje pracować

Jestem zielony w tej kwestii więc prosiłbym o ewentualne rady i wskazanie błędu w moim rozumowaniu.
    Termostat niby działa.. lodówka chłodzi... dlaczego więc zachowuje się w opisany powyżej sposób i nie wyłącza się?

Pozdrawiam i dziękuje za ewentualne odpowiedzi.

1 8
  • #2 07 Lip 2017 00:12
    nares
    Specjalista AGD

mikew99 napisał:
    wyłączam lodówkę z gniazdka na chwilę a następnie podłączam.
    I o dziwo agregat nie załącza się

No i jesteś następnym zabójcą sprężarki. Nie wolno w ten sposób bawić się, bo uszkodzisz ją bezpowrotnie. Trzeba odczekać minimum 5 minut, od wyłączenia, do ponownego włączenia. Było opisywane setki razy na forum.
    mikew99 napisał:
    Po pierwsze sprawa dotyczy starej lodówki na której brak jest tabliczki znamionowej....z drugiej ręki.. Dlatego przepraszam ale nie jestem w stanie podać modelu.

To się robi foto, aby cokolwiek przybliżyć.

0
  • #3 07 Lip 2017 08:59
    mikew99
    Poziom 9  

Cytat:
    No i jesteś następnym zabójcą sprężarki.

Wyłączam lodówkę z gniazdka na chwilę a następnie podłączam. Może i faktycznie 5 minut nie zawsze było bo miałem jej już dość. Ale sam fakt jest mi znany.

Z racji małej wartości lodówki spróbowałem w barbarzyński sposób wskrzesić lodówkę umieszczając rurkę termostatu (kapilarę?) w zamrażarce gdzie temperatura spada do -20 stopni... Mimo nowego termostatu nie następuje wyłączanie agregatu.

Ktoś coś poradzi?

Poniżej zdjęcia:
    Amica chłodziarko zamrażarka - Lodówka nie przestaje pracować Amica chłodziarko zamrażarka - Lodówka nie przestaje pracować Amica chłodziarko zamrażarka - Lodówka nie przestaje pracować Amica chłodziarko zamrażarka - Lodówka nie przestaje pracować Amica chłodziarko zamrażarka - Lodówka nie przestaje pracować Amica chłodziarko zamrażarka - Lodówka nie przestaje pracować Amica chłodziarko zamrażarka - Lodówka nie przestaje pracować

0
  • #5 07 Lip 2017 14:13
    mikew99
    Poziom 9  

A można prosić o uzasadnienie dlaczego ten który jest się nie nadaje? Termostat to zwykły bimetal z tego co wiem...

0
  • Pomocny post
    #6 07 Lip 2017 17:21
    nares
    Specjalista AGD

mikew99 napisał:
    dlaczego ten który jest się nie nadaje? Termostat to zwykły bimetal z tego co wiem...

Nie nadaje się, bo ma za krótką kapilarę, która nie dochodzi do końca. To nie jest termostat bimetaliczny :D

0
  • #7 07 Lip 2017 19:41
    mikew99
    Poziom 9  

Ok sprawa się wyjaśniła...
    Lodówka działa.

Okazało się że nowy termostat zakupiłem... rozregulowany... poleci negatyw na allegro.

Dla potomnych opiszę moje zmagania...
    Rozebrałem stary termostat by zobaczyć jak jest zbudowany i nabrałem jako takiego pojęcia jak działa.
    W kapilarze jest jakiś gaz, który dochodzi do takiej "harmonijki" która działa wg. mnie analogicznie jak bimetal-składa się i rozkłąda.
    U góry są dwie śrubki regulacyjne oraz wychodzi blaszka od styku.Blaszkę można ręcznie przestawić by ocenić opór jaki stawiają sprężynki zamontowane na śrubkach co przekłada się na ustawioną temperaturę. W otrzymanym prze zemnie egzemplarzu jedna ze śrubek była skręcona maksymalnie przez co termostat nie chciał w ogóle pracować... Trzeba tylko uważać by nie przekręcić śrubek za dlatego, gdyż sprężynki mogą "spaść" z gwintu i wtedy termostat do wymiany .

Co do porad Nares to dziękuje za zainteresowanie tematem.
    Ale pisanie o za krótkiej kapilarze gdy termostat nie działał prawidłowo w zamrażalniku jest mało logiczne..

0
  • #8 07 Lip 2017 20:11
    nares
    Specjalista AGD

mikew99 napisał:
    Ale pisanie o za krótkiej kapilarze gdy termostat nie działał prawidłowo w zamrażalniku jest mało logiczne..

Mało wiesz i podważasz moje kompetencje, ale i tak postaram się być grzeczny i po prostu przemilczę... Następnym razem pytaj na pudelku.
    mikew99 napisał:
    Okazało się że nowy termostat zakupiłem... rozregulowany... poleci negatyw na allegro.

Termostat jest na pewno sprawny, a ty przez swoją indolencję, chcesz wystawić negatywa, paranoja...

0
  • #9 08 Lip 2017 15:13
    skryn
    Admin grupy AGD

mikew99 napisał:
    Termostat lodówki to : ATEA A13 wposażony w 3 śrubki... których jeszcze nie ruszałem, a ciekaw jestem do czego która służy. Czy jest dostępna do niego gdzieś instrukcja?

Instrukcja nie istnieje. Termostat jest regulowany fabrycznie.

mikew99 napisał:
    Jestem zielony w tej kwestii więc prosiłbym o ewentualne rady i wskazanie błędu w moim rozumowaniu.
    Termostat niby działa.. lodówka chłodzi... dlaczego więc zachowuje się w opisany powyżej sposób i nie wyłącza się?

Zardzewiał sobie. Ten typ tak ma.
    Należy zakupić sobie termostat K59 - 1761

mikew99 napisał:

Weź nie żartuj, bo wszyscy serwisanci na taką wiadomość, dostaną zajadów.
    Innymi słowy, nie ośmieszaj się. I zajmij się pieczeniem herbatników.
    A zlecenie naprawy lodówki, zleć fachowcom.

0