Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwód wejściowy Oscyloskopu Metrix OX734

31 Lip 2017 02:17 672 2
 • Poziom 2  
  Witam.
  Chcę podjąć próbę zbudowania prostego oscyloskopu cyfrowego na posiadanym PIC32MX360F512L, bardziej w celach edukacyjnych niż żeby ścigać się o osiągi i wystarczy mi jego wbudowany przetwornik ADC. Napisanie prostego programu, który próbki z ADC wysyła do komputera po RS232 wydaje mi się raczej prostym zadaniem i nie o to pytam.
  Interesuje mnie część analogowa. Przeglądałem w internecie podobne projekty, żeby się zorientować jak to robią inni i mam odnotowanych kilka ciekawych rozwiązań układowych dla obwodów wejściowych. Posiadam oscyloskop analogowy Metrix OX734 zakupiony na znanym portalu aukcyjnym. Mam do niego schemat i również postanowiłem podejrzeć, jak obwody wejściowe są zrealizowane w "prawdziwym" oscyloskopie. I tu zaskoczenie. Z tego co znalazłem na schemacie to mierzony sygnał przechodzi przez dzielnik napięcia i jest podawany na wzmacniacz zbudowany na układzie CA3140AE, którego parametr Gain-Bandwidth Product według karty katalogowej wynosi 4.5 MHz.
  I moje pytanie brzmi: jak to jest, że w oscyloskopie o paśmie 2x50 MHz zastosowano wzmacniacz o tak niskim paśmie przenoszenia?
  Zdaję sobie sprawę z mojego niskiego poziomu rozumienia jeszcze wielu aspektów związanych z wzmacniaczami operacyjnymi, możliwe, że nie rozumiem czegoś w parametrze Gain-Bandwidth Product i jestem ciekaw, czy któryś z kolegów byłby w stanie mi wyjaśnić jak takim wzmacniaczem można mierzyć sygnały o częstotliwości na poziomie 50MHz. Z tego co się zorientowałem to w amatorskich konstrukcjach oscyloskopów cyfrowych przodują wzmacniacze o paśmie nawet setek MHz takie jak np ADA4857, czy OPA659 w projekcie na tej stronie
  https://github.com/vladniculescu/High-perform...SB-Oscilloscope/blob/master/Documentation.pdf
  znacznie większym niż deklarowane pasmo mierzonych sygnałów. A tu w fabrycznym urządzeniu taki smaczek.
  Załączam schemat Metrixa
  Obwód wejściowy Oscyloskopu Metrix OX734
  Pozdrawiam
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cytat:
  ...przechodzi przez dzielnik napięcia i jest podawany na wzmacniacz zbudowany na układzie CA3140AE, którego parametr Gain-Bandwidth Product według karty katalogowej wynosi 4.5 MHz.
  A że dodali kondensator zewnętrznej kompensacji to w praktyce jeszcze mniej.


  Cytat:
  I moje pytanie brzmi: jak to jest, że w oscyloskopie o paśmie 2x50 MHz zastosowano wzmacniacz o tak niskim paśmie przenoszenia?
  Bufor typowy dla oscyloskopów, złożony z dwóch torów, jeden bardzo szybki, i b. dużej impedancji wejściowej, ale niezbyt dokładny dla DC. Wzmacniacz operacyjny tylko zeruje offset szybkiego wtórnika.

  Cytat:
  A tu w fabrycznym urządzeniu taki smaczek.
  Dosyć popularne rozwiązanie, 50MHz to pasmo całego toru Y w oscyloskopie, ten wtórnik ma pasmo znacznie szersze.
 • Poziom 2  
  Dziękuję jarek_lnx za odpowiedź.
  Potrzebowałem trochę czasu, żeby dotarło do mnie co napisałeś i teraz już wydaje mi się, że rozumiem jak ten układ działa. Dzięki i pozdrawiam :)