Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Denon AVR-2308 - wyłącza się do st-by, końcówka mocy (chyba) sprawna

03 Sie 2017 15:41 1761 14
  • Poziom 28  
    Witam Kolegów. Chciałbym zasięgnąć opinii/rady nt w/w problemu: mam w naprawie amplituner do kina domowego Denon AVR-2308, urządzenie się włącza, natomiast po kilku sekundach przechodzi do STANDBY i miga szybko czerwona dioda. Jest do model z 2009r i wszystkie urządzenia z tego okresu produkcji Denona które miałem w naprawie z tym objawem, miały uszkodzenia zasilacza, gdzieś brakowało np +15V. W tej sytuacji jest inaczej, ale zauważyłem, że jak odłączę zasilanie końcówki mocy, urządzenie się załączy, ale kwestia 3-4 minuty i przechodzi do STANDBY. Myślałem, że to może wyschnięte kondensatory są przyczyną, ale skoro jest brak zasilania końcówki mocy a tym samym na kondensatorach, to raczej kondensator nie jest przyczyną. Wszystkie tranzystory we stopniu mocy sprawdzone, sprawne. Co może być przyczyną, że po kilku minutach urządzenie samo wyłącza? Kondensator w zasilaniu?
  • Relpol
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Działa zabezpieczenie. Nie ma któregoś z napięć pomocniczych (u mnie nie było -12V) lub jest napięcie stałe na wyjściu. Nie mam schematu ale na jedno z wyprowadzeń przez diodę jest podawane napięcie +5V jeśli ono znika to można załączyć ampli. Można ta diodę wylutować wtedy ampli się załączy a ty spokojnie wszystko pomierzysz.

Amplituner Denon AVR-2308 - wyłącza się do st-by, końcówka mocy (chyba) sprawna

To twój układ zabezpieczeń ale nie chce mi się analizować całego schematu. Jest bardziej rozbudowany niż te co miałem z nimi do czynienia.
  • Poziom 28  
    Diodę to chyba należałoby wylutować jak już, po drugie schemat jest, po trzecie właśnie tej diody nie mogę na schemacie zlokalizować i zrobić tak jak radziłeś.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Jasne, że wylutować ale jest więcej zabezpieczeń. Musisz dojść od czego są i odłączać od procesora.
  • Poziom 28  
    Dzięki, spróbuję dojść do jakiegoś sensownego rozwiązania, każde inne sugestie mile widziane. OK, protection się załącza, ale jak wytłumaczyć, że po wypięciu zasilania od stopnia mocy, urządzenie się załącza i po 3-4 min uruchamia się protect?
    Sprawdziłem kondensatory i diody oraz całą płytkę z której wychodzą napięcia pomocnicze, niestety nic nie było uszkodzone. Gdzie szukać dalej?
    Kolejny postęp : zlokalizowałem stabilizatory który być może są przyczyną uszkodzenia (w miejscu gdzie pada światło latarki), ale dojście do nich jest co najmniej straszne, bez rozkręcenia połowy urządzenia chyba się nie obejdzie, ale wówczas nie pomierzę napięć, bo kilka płytek będzie odłączonych. Jakaś rada?
  • Relpol
  • Poziom 9  
    Może któryś z tych stabilizatorów się przegrzewa i działa zabezpieczenie termiczne z opóźnieniem.
  • Poziom 28  
    Amplituner startuje i zanim procesor załączy przekaźniki wyjść głośników wszystko musi się zgadzać. Jeśli nie to przechodzi w tryb awaryjny. Nie załączy się. Trwa to 3-5 sec. Próbowałeś twardego resetu?
  • Poziom 28  
    Tak, resetowałem go do ustawień fabrycznych, niestety nie przyniosło to efektu. Być może napięcie na którymś ze stabilizatorów siada, ale nie mam za bardzo pola manewru żeby to zmierzyć, nie wsadzę tak przewodu pomiarowego, o ręce nie wspominając. Najprościej byłoby wyciąc kawałek blachy od strony ścieżek na obudowie i pomierzyć tak, ale tak zdesperowany nie jestem.
  • Poziom 28  
    Miałem kiedyś taki przypadek chyba z Pioneerem. Wyłączał się po około 2 minutach czy grał czy nie. Pomiary wszystkich napięć były ok. Kiedy zablokowałem zabezpieczenia i mierząc po owych dwóch minutach okazało się że nie mam -12V. Zdziwienie. Wylutowałem stabilizator i podłączyłem na warsztacie. Po prostu przez dwie minuty było ok a potem napięcie zaczęło spadać do zera. Wlutowałem nowy i działał. Musisz odłączyć zabezpieczenia żeby spokojnie pomierzyć bo jak ci wyłączy zasilanie to lipa. Jeszcze jakieś zabezpieczenia widziałem w bloku zasilaczy.
  • Poziom 28  
    No tak, ale nawet jak odłącze zabezpieczenie, nie mam dojścia do stabilizatorów.
  • Poziom 28  
    Dobra, udało mi się jakimś cudem dostać do stabilizatorów, wychodzi na to, że wszystkie stabilizatory z wyjątkiem IC703 KIA7812 są sprawne, w/w zamiast dawać 12V, na wyjściu daje 5V. Czy on może mieć wpływ na załączanie protecta? Na jego wejściu jest eleganckie 20V.
  • Poziom 9  
    Musisz zobaczyć czy to wina samego stabilizatora czy czegoś po drodze na jego wyjściu - może coś blokuje linię wyjściową 12V.
  • Poziom 28  
    Wymiana układu KIA7812 (IC703) na nowy poskutkowała poprawną pracą urządzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    leonsocio napisał:
    Wymiana układu KIA7812 (IC703) na nowy poskutkowała poprawną pracą uszkodzenia.
    :) :) Przeczytaj co napisałeś - Uszkodzenie poprawnie pracuje? Czyli nadal jest źle... :)
  • Poziom 28  
    Poprawione - dzięki za czujność :)