Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głośników 2x8'' na jeden 10 lub 12'' w akustycznym wzmacniaczu.

Kosmoma 12 Sie 2017 17:04 834 8
  • #1 12 Sie 2017 17:04
    Kosmoma
    Poziom 6  

Witam. Dane:
    - Marshall AS50D (wzmacniacz akustyczny)
    - modyfikacja dotychczasowa: wyjęta ściana tylna (open back) dla lepszego rozchodzenia się dźwięku wokół oraz dla zlikwidowania dudnienia.

Co chcę zrobić:
    - wymienić głośniki 2x8", po 8ohm każdy, na 1x10 lub 1x12" 4 ohm 50-70wat RMS (50wat rms jest na wyjściu). Po drobnych modyfikacjach 1x12 wejdzie (1x10 bez modyfikacji). Odłączyć tweeter (nawet teraz bez wymiany głośników).

Czy to ma sens? Chcę zrobić z niego bardziej gitarowe combo, parametry samego wzmacniacza mi odpowiadają (jednocześnie grające dwa kanały z osobna korekcją i inne), tylko cały układ jest dla mnie zbyt.. Hi-Fi. Ma to obsługiwać skrzypce elektryczne a do tego wysokie tony są bardzo nie na miejscu.
    Polećcie jakiś głośnik 10-12" 4ohm 50-70wat, najlepiej tak pod 70 bardziej, Celestion, Eminence, Jensen, coś na czyste brzmienie, nisko i średnio tonowego, na pewno nie do przesterowywania bo to nie lampa i od tego mam kostki w pedalboardzie, im mniejsza waga tym lepiej, takie "brytyjskie" to ma być bardziej i lekkie (jak taki 1x10 będzie ważyć mniej niz moje 2x8 to super). Mało tego jest na rynku z 4ohm.

• #3 12 Sie 2017 19:11
    DjMapet
    Poziom 42  

To piec typowo akustyczny i trudno będzie ukręcić na nim jakieś bardziej agresywne brzmienie, więc myślę, iż nie warto ingerować w jego konstrukcję, bo może to nie przynieść pożądanego efektu.
    Można by spróbować z zewnętrznym, wielopasmowym korektorem barwy, jakimś procesorem gitarowym, lub udać się do większego dystrybutora i przetestować kilka pieców gitarowych.
    Tweter możesz odłączyć, nic się nie stanie.
    1x10" nie ma sensu a odpowiedni 12" przetwornik, może okazać się nieopłacalny. :(
    Przypuszczam iż to czego oczekujesz, wydobędziesz z pieca na minimum 2x12". :-)

Zmienisz co chwilę temat wątku, tak że nie wiadomo na co odpowiadać? :-)

Pozdrawiam.

• #4 16 Sie 2017 20:53
    Kosmoma
    Poziom 6  

Panowie a jak to jest w końcu, można podpiąć 4ohm wzmacniacz do 8ohm głośnika? Bo chciałbym sprawdzić w sklepie, zrobić sobie wyjście na paczkę z mojego wzmacniacza i podłączyć do jakiejś kolumny 1x12 8ohm. Podpiąłbym do 4ohm ale takich nie ma. Tzn ogólnie oczywiście są ale nie u nas w sklepie.

• #5 22 Sie 2017 18:34
    DjMapet
    Poziom 42  

Kosmoma napisał:
    można podpiąć 4ohm wzmacniacz do 8ohm głośnika?

Można.
    A właściwie to: do wzmacniacza pracującego z obciążeniem 4 om, można podłączyć kolumnę (lub głośnik) o impedancji 8 om a nawet 16 om.
    Jak podłączysz do tego wzmacniacza kolumnę 2x12", to zagra i lepiej i głośniej. :-)
    Najlepiej jak będzie to kolumna typowo gitarowa, bo na byle szerokopasmówce różnie może to brzmieć.

Pozdrawiam.

• #6 25 Sie 2017 23:46
    Kosmoma
    Poziom 6  

To skomplikuję troche.
    W Marshałku są 2x8" po 8ohm 25wat, połączone równolegle co daje 50wat 4ohm. Wzmacniacz 50wat 4ohm.
    Mam osobną kolumnę 1×12" 90wat 8ohm. Jak ją podłączam jako jedyny odbiornik to gada to super (mimo różnicy w ohmach), ale chcę więcej opcji.
    Pierwsza to wpinam 1×12 pakę, zamiast jednego 8". Co zyskuję? Mało, na pewno ohmy są dobrane do wzmacniacza bo wynik to 4ohm, bo zamiast 8" 25wat 8ohm, wpinam 12" 90wat 8ohm. Ale wzmacniacz przy równoległym rozdzieli po równo czyli 2×25 czyli jak w oryginale ale jedna 12" da mi więcej dołu (tego brakuje).

Druga opcja, to już schody. Połączenie trzech głośników 2×8" + 1×12". Nie mogę dać 2×8" równolegle bo wyjdzie 4ohm i do tego 1×12" 8ohm to mi wyjdzie poniżej 4ohm czyli wzmacniacz tego nie wytrzyma. Jak dam 2×8 szeregowo to robi się 16ohm, jak do tego dołączę 1×12 równolegle to wyjdzie 8ohm ale moc 2×8 się nie zdubluje. Jak dam 2×8 równolegle to jest 4ohm, do tego szeregowo 1×12 8ohm to ile wyjdzie, 12ohm? A moc?
    Pytanie - czy w tym układzie jest sens kombinować skoro wzmacniacz i tak da tylko 50wat w sumie? Bo gdyby np był wzmacniacz ze 100wat to możnaby kombinować 50wat oa parę 2×8 i drugie 50wat na 1×12. Dobrze myślę?
    A kombinuję tylko dla tego żeby zobaczyć jak gada układ z głośnikiem gitarowym + para głośników szerokopasmowych.

• #7 26 Sie 2017 12:09
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kombinujesz jak koń pod górkę z tą drugą opcją.
    No i źle liczysz:

Kosmoma napisał:
    dam 2×8 szeregowo to robi się 16ohm, jak do tego dołączę 1×12 równolegle to wyjdzie 8ohm ale moc 2×8 się nie zdubluje.
    Co znaczy pierwsza część i w jaki sposób wyszło Ci 8 omów? "Moc 2x8 się nie zdubluje" - Wybacz, nie rozumiem.
    Jeżeli pasuje Ci pierwsza opcja - pozostań przy niej.

• #8 26 Sie 2017 12:51
    Kosmoma
    Poziom 6  

Racja. Zacząłem liczyć tą drugą opcję to jakieś bzdury zaczęły mi wychodzić. Chodziło o to, żeby zrobić układ z 2×8" 50wat + 1×12" 50wat, ale wzmacniacz i tak rozdzieli po 25wat na głośnik, dla tego zostaje opcja 1. tymbardziej, że już ją ograłem i jest wyśmienicie, basy się nie dławią jak przy 2×8".
    Teraz mam jeszcze jedno do obmyślenia: zrobić panel z tyłu z jednym gniazdem jack, do którego podpinam paczkę 1×12" i żeby to jednocześnie odłączało jeden głośnik 8". Gdy nic nie wpięte w ten panel to oba 8" są podpięte jak w oryginale. Jest na to sposób?

• Pomocny post
    #9 26 Sie 2017 14:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kosmoma napisał:
    Jest na to sposób?
    Gniazda jack są wykonywane również ze stykami rozrywnymi (rozłączalnymi). Poszukaj takich które będą odpowiednie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME