Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ricoh Aficio MP2510/MP3010 - Skanowanie do folderu poprzez SMB - Windows 10

18 Sie 2017 09:42 2952 7
  • Poziom 11  
    Mam problem ze skanowaniem do folderu poprzez SMB na Windows 10. Hasła wyłączone. Dostęp do SMB jest z innych komputerów bezproblemowy.
    Skanowanie na Windows 7 działa bez problemu.

Firmware kserokopiarki podniesiony do "Network Support v.5.19".

Czy któryś z forumowiczów miał może taki problem? Albo może jest jeszcze nowsza wersja firmware?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    rozumiem, że kopiarka jest widzialna pod win10 i normanie funkcjonuje w sensie drukowania? jedynie z SMB są problemy? antywirus? zapora nie blokuje?
  • Poziom 17  
    Niestety MP2510 nie bedzie skanowało na 10 po SMB pozostaje mail lub ftp
  • Poziom 17  
    Jest lista maszyn którą Ricoh udostepnia, a w niej są wymienione maszyny które nie będą skanować na WIN 10 i jest na niej MP2510, takze powtórze sie w tym wypadku pozostaje ustawic prosty serwer ftp na danym stanowisku lub skanowac do maila.
  • Poziom 11  
    Tak, drukowanie działa prawidłowo z Windows 7/10.
    Komputer z Win10 nie ma antywirusa. Zapory nie sprawdziłem, ale przy domyślnych ustawieniach nigdy nie miałem z tym problemu.

Zwykle upgrade maszyny pomagał, ale firmware był wtedy z roku 2013.
    Tu niestety v.5.19 jest z 30.08.2010 r.

Na stronie https://superuser.com/questions/816560/ricoh-aficio-mp171spf-scan-to-folder-not-working znalazłem informację że od Windows 8 używany jest SMB3, a wcześniej było SMB2. To by wyjaśniało dlaczego firmware z 2013 roku naprawiał błąd - ponieważ Windows 8 został wydany w roku 2012.

Są tam także proponowane dwa rozwiązania.

Pierwsze to w PowerShell'u włączyć SMB1 i wyłączyć SMB2/3:
    Code:
    Set-SmbServerConfiguration -EnableSMB2Protocol $false

Set-SmbServerConfiguration -EnableSMB1Protocol $true

Drugie to zmienić port SMB ze 139 na 445 przy użyciu telnetu:
    Code:
    Go to cmd,

Edit telnet ip address of the machine,
    Enter machine login name and password,
    Enter smb client port445 enter smb client auth.1,
    Enter log off enter,
    Type yes to save settings.

Jak będę miał dostęp do maszyny to sprawdzę czy powyższe działa. Ewentualnie pozostaje postawienie serwera FTP na komputerze i skanowanie po FTP.

A może ktoś posiada firmware do tej kserokopiarki w nowszej wersji niż v.5.19?
  • Poziom 17  
    Network Support NCS GEN ( all ) D3105384F Ver.5.19 2010/08/31 2,725 KB Download - oficjalnie nie zostało wydane nic nowszego

Dokładnie tak jest win 8 i w góre ma własnie SMB3 i dlatego trzeba było upgradowac firmware w kazdej maszynie przed tym okresem.
    Gdy musze ustawic skanowanie w tej konfiguracji to uzywam Cerberus FTP, narazie najbardziej stabilnie mi działał.
  • Poziom 11  
    Ostatecznie tylko serwer FTP rozwiązał sprawę. Użyłem darmowego FileZilla.

Wadą takiego rozwiązania jest że komputer z serwerem FTP musi mieć stały adres IP, gdzie przy SMB można było podawać nazwę komputera.

Dziękuję wszystkim za pomoc.