Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie przedłużacza i oświetlenia led na krótko do gniazdka.

GuucioCWKS 24 Sie 2017 12:23 1455 11
  • #1 24 Sie 2017 12:23
    GuucioCWKS
    Poziom 3  

Witam. Wczoraj robili mi kuchnie i zaproponowali abym przedłużacz podłączył bezpośrednio z gniazdkiem. Temat pewnie banalny ale proszę o odpowiedź czy wszystko w najlepszym porządku. od spodu z jednej strony idą przewody od obciętego przedłużacza (3 żyły) a obok idą przewody od oświetlenia led (2 żyły). Czarne są ze ściany

Faza ze sciany pod L
    Zero ze sciany pod zmostkowane zero w gniazdku
    1 i 2 pod zmostkowane zero w gniazdku
    3 pod zmostkowany bolec w gniazdku
    4 i 5 pod L

Czy zero ze ściany pod bolec bo czytałem że powinno się mostkować z bolca do Zera na gniazdku a nie z Zera do bolca.

Podłączenie przedłużacza i oświetlenia led na krótko do gniazdka.

0 11
  • EuroPro
  • #2 24 Sie 2017 13:11
    zbich70
    Specjalista elektryk

GuucioCWKS napisał:
    Wczoraj robili mi kuchnie

No tak. Kuchnia zrobiona na super-zjajefajnie, ale ze ściany wystaje badziewie pamiętające Gierka albo Gomułkę... :|

Najpierw trzeba zrobić to co pod spodem, a później to co na wierzchu i oko cieszy.
    Odwrotnie nie da się.

2
  • EuroPro
  • #3 24 Sie 2017 13:14
    GuucioCWKS
    Poziom 3  

Tak, mieszkam w starym bloku, i bardzo mi przykro ale już nie było mnie stać na prucie wszystkich ścian aby wymieniać elektrykę. Pytam tylko o sposób podłączenia przewodów :)

jak widac się da...

0
  • #4 24 Sie 2017 14:00
    Brivido

Poziom 28  

Wszystko się da. Żyć i mieć kuchnie jak do tej pory tak samo. Trzeba było pytać tamtych partaczy jak to się robi, nikt inny odpowiedzialności za to nie weźmie.

0
  • #5 24 Sie 2017 14:02
    GuucioCWKS
    Poziom 3  

Dobrze. Już wiem że wszyscy podczas remontu kuchni prują wszystkie ściany aby wymienić instalację. Podkreślam że nie było mnie stać na wymiane całej elektryki w domu. Więc może ktoś kto wie podpowie jak podłączyć te przewody?

Których partaczy? Tych co kładli instalację przy budowie bloku? Czy tych którzy kładli meble kuchenne a elektryki nie ruszali?

0
  • #6 24 Sie 2017 14:15
    Jawi_P
    Poziom 31  

GuucioCWKS napisał:
    Czy tych którzy kładli meble kuchenne a elektryki nie ruszali?

Szczerze mówiąc, to właśnie tych, że zaproponowali takie rozwiązanie. Ja bym u siebie pozostawił normalny przedłużacz z wtyczką. Po to są gniazdka i po to wtyczki, żeby do siebie pasowały ;) I wcale głupio nie wyglądają więc nie wiem po co to wpinać na "chama" w puszkę.

A ja źle doczytałem, nie zauważyłem, że tu o oświetlenie chodzi :)
    Przedłużacz głupie rozwiązanie i Twoje też...[/spoiler][/tr][/syntax]

0
  • #7 24 Sie 2017 14:17
    GuucioCWKS
    Poziom 3  

Tak, tylko że żona była sama gdy odbywał się montaż kuchni, a ja już zobaczyłem ucięty przedłużacz pod koniec montażu i propozycję podłączenia tego w puszce. Więc jak już jest taka sytuacja to chciałem się poprostu dowiedzieć jak mam to wszystko podłączyć. :)

0
  • #8 24 Sie 2017 14:40
    Turysta_
    Poziom 12  

Rozumiem, że wcześniej w mieszkaniu było stosowane zerowanie ?
    Wpierw chronimy, potem zasilamy. Przewód na "bolec", potem na "zero".

GuucioCWKS napisał:

Faza ze sciany pod L
    Zero ze sciany pod zmostkowane zero w gniazdku
    1 i 2 pod zmostkowane zero w gniazdku
    3 pod zmostkowany bolec w gniazdku
    4 i 5 pod L

Ten opis jest bardzo mylący. A sprawa jest prosta, dwa przewody.
    "Zero" na "bolec", z "bolca" mostek na "N". Faza na L.

PS. Nie wolno łączyć obwodów gniazd z oświetleniem.

0
  • #9 24 Sie 2017 14:48
    mawerix123
    Poziom 36  

Turysta_ napisał:
    Rozumiem, że wcześniej w mieszkaniu było stosowane zerowanie ?
    Wpierw chronimy, potem zasilamy.

PS. Nie wolno łączyć obwodów gniazd z oświetleniem.

Tak samo jak nie wolno łączyć miedzi z aluminium w ten sposób, nie wolno łączyć obcietych przewodów liniowych bez odpowiednio zarobionej końcówki.

Więcej opcji jest na NIE niż na TAK więc autor powinien zrezygnować z wykorzystywania rad stolarzy dawanych z zakresu elektryki.

0
  • #10 24 Sie 2017 14:48
    GuucioCWKS
    Poziom 3  

Jeśli zerowanie to mostkowanie zera z uziemieniem to tak. Z tym że Faza była do L na gniazdku a Zero było do N na gniazdku i mostek z zera do bolca.
    Tylko jak kable z przedłużacza?
    Zero z przedłużacza pod N na gniazdku a uziemienie pod bolec normalnie?

I czemu nie mozna oświetlenia na krótko pod gniazdko? Mam zrobić wtyczkę i pod kontakt?

I chyba ze sciany jak i z przedluzacza nie wystają kable aluminiowe ale miedziane :)

0
  • #11 24 Sie 2017 16:53
    GuucioCWKS
    Poziom 3  

No ja myślałem że te kable pójdą pod tynkiem :) żeby ich zupełnie nie było widac

0
  • #12 24 Sie 2017 22:16
    rtvserwisant
    Poziom 20  

Najpierw najważniejsze pytanie: Czy zerowanie wolno zrobić? Odpowiedź na to pytanie można uzyskać po sprawdzeniu jaki układ sieci energetycznej jest doprowadzony.

0