Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirpool AWT2284 - Zepsuta regulacja obrotów wirowania

x0x 07 Wrz 2017 18:54 1173 10
  • #1 07 Wrz 2017 18:54
    x0x
    Poziom 6  

Dzień dobry

Mam pralkę Whirpool AWT2284 (tabliczka znamionowa rys.1). Pralka jest już stara, ~15 lat. Jakiś czas temu pojawił się problemy, początkowo działała jedynie po ustawieniu obrotów na max, czyli 800, po jakimś czasie w ogóle nie startowała, czyli ustawiałem program, pralka chodziła, program przechodził, ale pralka ani nie kręciła ani nie wirowała.

Po otwarciu pralki i wyczyszczeniu pojemniczka hydrostatu pralka znów działała prawidłowo. Prała normalnie na każdym programie do momentu gdy przekręciłem pokrętło odpowiedzialne za regulacje prędkości wirowania.

Niestety przy okazji czyszczenia hydrostatu sprawdziłem też pokrętło regulujące obroty (Rys. 2)

Po otwarciu tego, metalowa łapka która była w środku wyleciała, po zamontowaniu od razu się przemieszczała lekko w środku, z próby przyklejenie jej w środku też nic nie wyszło i skończyło się zgięciem jednej z nóżek (Rys.3).

Na tą chwile, pralka po uruchomieniu programu, nabiera wodę, dalej ją grzeje i koniec, zero kręcenia, program przechodzi normalnie ale bęben się nie kręci itd., dopiero gdy dochodzi do momentu spuszczenia wody zaczyna działać. ale wiruje na minimalnych obrotach.

Na ogólnym programie który sie nazywa (R), po uruchomieniu pobiera wodę, po chwili powinna parę razy przekręcić bębnem i znów dobrać, ale drugi raz już nie dobiera. Jeśli po pierwszy pobraniu, wyłączę pralkę ręcznie, kilka razy pokręcę bębnem ręcznie, usłyszę pyknięcie w pralce i po uruchomieniu wodę sobie sama dobierze, ale dalej nie nic się nie dzieje.

W związku z tym, że nie uruchamia się ten pierwszy etap prania, prawdopodobnie część regulująca prędkość wirowania ma także wpływ na działanie całego programu prania (?).

Na Rys.4 jest zdjęcie płytki która jest odpowiedzialna za ustawienie obrotów wirowania.

Na dobra sprawę wystarczyło by mi żeby pralka działała chociaż na 350 lub 800 prędkość wirowania, czy ktoś wie w jaki sposób przykleić te nóżki z Rys.3 aby można było uruchomi pralkę z obrotami wirowania na 350 lub 800?

Na rys. 5 jest zdjęcie wtyczki do której podłącza się część odpowiedzialną za obroty, wychodzą z niej dwa kabelki.

Na rys. 6 przedstawiono gałkę regulacji obrotów.

W związku z tym, że po wyczyszczeniu hydrostatu pralka chodziła normalnie to zakładam, że to pokrętło regulacji obrotów i jego nie stykające poprawnie nóżki są problemem. Które pola na tej płytce musza się stykać nóżkami aby pralka wirowała na 800 i kręciła bębnem, czy faktycznie część z rys.4 ma wpływ na to, że bęben się nie kręci?
    Pralka Whirpool AWT2284 - Zepsuta regulacja obrotów wirowania Pralka Whirpool AWT2284 - Zepsuta regulacja obrotów wirowania Pralka Whirpool AWT2284 - Zepsuta regulacja obrotów wirowania

Rys.1, Rys.2, Rys. 3
    Pralka Whirpool AWT2284 - Zepsuta regulacja obrotów wirowania Pralka Whirpool AWT2284 - Zepsuta regulacja obrotów wirowania Pralka Whirpool AWT2284 - Zepsuta regulacja obrotów wirowania
    Rys. 4, Rys. 5, Rys. 6

0 10
  • Pomocny post
    #2 07 Wrz 2017 19:05
    Zbych034
    Poziom 36  

Masz siedem ustawień, sześć z nich to zwarcie pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego, siódma to pierścień wewnętrzny + zewnętrzny + środkowy. Co
    odpowiadało jakiej prędkości musisz popatrzeć po ustawieniu. Najlepiej poszukać gdzieś używki. jakieś panele się walają ale nie wiem czy ten model.

0
  • #3 07 Wrz 2017 21:19
    x0x
    Poziom 6  

Dzięki
    Spróbuje poszukać w necie działającej części, bo pytałem w hurtowni naziemnej jakiegoś serwisu to cena ~80 zł. Musze się najpierw upewnić, że to faktycznie jedynie regulator obrotów się popsuł.

Obejrzałem to dokładnie i wygląda na to, że:
    Pierścienie Wirowanie
    5-8 100
    8-4 350
    8-2-3 400
    8-2 500
    8-1 600
    8-7 700
    8-6 800
    Czy jeśli wezmę zwykły kabelek miedziany z jakiegoś starego auta zabawki i przy pomocy taśmy izolacyjnej przykleję go pomiędzy 8-6 to powinno zadziałać?
    Rys. 7

0
  • #5 08 Wrz 2017 06:40
    Zbych034
    Poziom 36  

Podegnij styki tak aby mimo uszkodzenia uzyskać ustawienie jakiejś szybkości i testuj pralkę.

0
  • #6 08 Wrz 2017 19:57
    x0x
    Poziom 6  

Testowałem na różnych ustawieniach obrotów i niestety pralka dalej nie chce działać i wynika z tego, że musiało się zepsuć coś więcej. Hydrostat ponownie przeczyszczony, a po uruchomieniu pralki program leci. Jednak bęben nie chce się kręcić, w końcowej fazie prania spuszcza wodę. Przy czym albo nie wiruje wcale albo na minimalnych obrotach kręci bębnem. Blokada pralki i zamek działają normalnie, a grzałka też grzeje.

Czy ktoś ma jakieś pomysły co w takim przypadku można jeszcze sprawdzić?

0
  • #7 08 Wrz 2017 20:01
    Zbych034
    Poziom 36  

Sprawdź miernikiem przejścia hydrostatu.

0
  • Pomocny post
    #8 09 Wrz 2017 00:10
    zhudomel
    Specjalista AGD

A szczotki w silniku sprawdzone?

0
  • #9 05 Paź 2017 20:04
    x0x
    Poziom 6  

Szczotki wyglądają tak jak na (rys. 8). Czy możliwe żeby przez taką długość szczotki pralka w ogóle nie kręciła bębnem? Długość szczotki to ~20mm.

Z boku jest widoczny napis 94MF czyli jest to pewnie L94MF7, tylko teraz kod L94MF7 jest na obu dostępnych rozmiarach 5 x 13,5x 34 mm i 5x13,6x40 mm. Pierwsze dwa to szer i grubość, ostatnia to długość, tylko do czego odnosi się przedostatnia wartość?

Na jednej z internetowych hurtowni jest szczotka niby do tego modelu ale z parametrami 13.5/31/5mm. Nigdzie na szczotce nie widzę kodu producenta, a to by wyjaśniło sprawę odnośnie tego którą długość wybrać.

Rys.8

0
  • #11 05 Paź 2017 21:50
    x0x
    Poziom 6  

Sytuacja wygląda tak.

Regulator obrotów wymieniony, szczotki wymienione, hydrostat przeczyszczony. Nadal silnik nie chce ruszyć. Cała reszta działa, program przechodzi, grzeje wodę, nalewa, wypuszcza, tylko bęben się nie kręci. Czy jest coś jeszcze co można sprawdzić?

Gdy miesiąc temu rozkręciłem pralkę to w środku leżało coś takiego (Rys. 9). Czy ktoś wie co to może być? Raczej kawałek plastiku nie ma wpływu na pracę silnika?

Rys.9

0