Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia balkonowa etapami

13 Wrz 2017 14:19 3039 11
  • Poziom 8  
    Witam

Czy opłaca się zrobić elektrownię balkonową i to robić etapami.
    Mam dwa balkony i chciałbym na nich umieścić panele w sumie było by na jednym 3 na drugim 5 paneli 260W.
    Ale chciałbym to robić etapami. Najpierw kupić 3 panele inwerter i wpiąć to już do sieci i potem przy nadwyżkach finansowych dokładać następne panele. Czy takiego coś można wpiąć do jednej fazy czy musi być jakoś rozłożone na 3. LIcznik obecnie mam 3fazowy.Elektrownia balkonowa etapamiElektrownia balkonowa etapami
  • Fabryka prądu
  • Poziom 23  
    Musisz kupić inwerter jedno fazowy o niski napięciu startowym od razu na 8 paneli ,czyli 2KW .
  • Poziom 32  
    romanha1 napisał:

Na balkonie można wszystko nawet zimą w nocy.
    Przy turbinie Φ 0.7m rekordowo było 300 W.
  • Fabryka prądu
  • Poziom 14  
    @JESIOTR1 ciekawy ten wiatraczek balkonowy :-) . Również mieszkam w bloku i miałem w zeszłym roku fazę na ozdobienie balustrady panelami (z modeli jakie gabarytowo dobrałem byłoby ~600Wp). Ekspozycja balkonu południowo-zachodnia. Niestety zarządca budynku w postaci spółdzielni nie podzielił mojego entuzjazmu... Mogłem to zrobić bez pytania kogokolwiek i zapewne nie byłoby żadnych problemów (niewiele osób skojarzyłoby że to użytkowe PV a nie np. ozdobne panele szklane). Ja za to chciałem być w porządku i pójść drogą formalną. W spółdzielni zrobiono wielkie oczy, kilka razy dopytywano co z czym i do czego (nie ma jak być pionierem). W końcu złożyłem oficjalne pismo i po miesiącu dostałem odpowiedź. Zażądano projektu mocowania potwierdzonego przez projektanta o bóg wie jakich uprawnieniach. Wykonanie również przez firmę z uprawnieniami budowlanymi. Temat sobie zwyczajnie odpuściłem bo skórka niewarta wyprawki. A co do wiatru to faktycznie między blokami wiatr bardzo się kumuluje (działa to bez mała jak soczewka w optyce). Mój blok 10 pięter sąsiaduje z identycznym i odstęp między nimi to jakieś 7-8m, tu już przy samej ziemi są duże ciągi a co dopiero tak od 6 piętra wzwyż. Myślę, że takie cichutkie VAWT 300-500W na balkonach miałyby tam co robić. Niestety statystyczna mentalność sąsiadów (zwłaszcza starszych wiekiem) jest jaka jest i wszelkie takie niestandardowe ozdoby balkonowe mogą oznaczać kłopoty...
  • Poziom 32  
    Też chciałem być w zgodzie z prawem.
    W spółdzielni zapytałem o możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na dachu.
    Pani magister od spraw technicznych zapytała : A czym one są napełnione ?
    To Mi wystarczyło by zrezygnować z dalszych starań.
    Jeżeli fachowiec, zawodowiec ma taki poziom wiedzy to co sobą reprezentują decydenci w Parlamencie którzy stanowią Prawa OZE.
    Jak się wiatr kumuluje to wiem - na ścianie balkonu i we wnęce bramiennej, przejście pomiędzy blokami jest ciśnienie które zwala z nóg.
  • Poziom 32  
    romanha1 napisał:
    Witam

Mam dwa balkony i chciałbym na nich umieścić panele w sumie było by na jednym 3 na drugim 5 paneli 260W.
    Ale chciałbym to robić etapami. Najpierw kupić 3 panele inwerter i wpiąć to już do sieci i potem przy nadwyżkach finansowych dokładać następne panele.

Podstawowym błędem jest założenie, że będą jakieś nadwyżki finansowe ;) Poza w/w wszystko jest jak najbardziej możliwe ale... Pionowe usytuowanie PV da duży uzysk zimą i bardzo mały latem, w sumie będzie o ok. 30% mniej energii niż przy montażu pod katem 30 stopni. Na jaka część świata wychodzą te balkony? Każda odchyłka od poludnia to dodatkowe straty. Czy przypadkiem nie pojawia się cień? Jeżeli tak to PV będzie pracowała na ok. 5% bo pionowy montaż utrudnia pozyskiwanie promieni rozproszonych. Podobnie będzie przy pelnym zachmurzeniu, o ile przy 30 stopniach uzyska się dajmy na to 7% mocy znamionowej to przy pionowym max 5%.

Gdy zsumuje się wszystkie w/w to może okazać się, że ze spodziewanych 1000 kWh z 1 kW mocy zainstalowanej będzie co najwyżej 500 kWh. W takim wypadku czas zwrotu może przekroczyć 20 lat więc o zyskach trudno mówić, to byłoby raczej hobby. Cakiem fajne i dające pewne korzyści ale jednak hobby.
  • Poziom 19  
    Niektórzy jednak montują :>

Pewnie jakbym nadal mieszkał w bloku to pewnego dnia też bym takie łamańce zaczął wyczyniać.
  • Poziom 2  
    Oczywiście, że montują.
  • Poziom 2  
    chcę na płyty balkonowe położyć panele słoneczne(zrobione pod wymiar płyty) by zrobić własną elektrownie na aku no i przed chwilą dzwonilem do spóldzielni w Jastrzębiu zdroju i technik mi powiedzial że musze miec zgode od prezesa na ich montaż ponieważ ingeruje w elewację(kolor) a balkony są jasne no i nie bardzo mi się widzi pisać do niego list z zapytaniem o zgodę na montaż tego na własnym balkonie..Macie jakieś z tym związane doświadczenia?
    ODPOWIEDZ
  • Poziom 32  
    Doświadczeń jest wiele - wszystkie jednakowe - musisz mieć zgodę Prezesa.Prezesa od czego?
    Powinno być prawo dla ludzi i na każdym balkonie czy dachu powinien być OBOWIĄZEK montażu paneli i turbin wiatrowych dla każdego użytkownika lokalu na zasadach (jak w ZE na podstawie umowy kompleksowej ) to tutaj - Zgłoszenie.
    W sklepie powinien czekać towar do wyboru - panel, turbina nawet na raty jak lodówka czy klimatyzacja.
    Bez tego prosument czy ustawa o OZE to tylko państwowa POZORACJA.
  • Poziom 2  
    Prezesa spółdzielni... I co ta ustawa Oze wniosła?
  • Poziom 35  
    We wspólnotach mieszkaniowych nie ma tego problemu. Nawet architekt miejski przyzwala ma montaż paneli, wkomponowanych w bryłę budynku.