Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie rolet bez możliwości ich odłączania od sieci

21 Wrz 2017 09:01 1902 16
  • Poziom 6  
    Witam,

Mam dosyć nietypowy problem - posiadam w domu 11 rolet z silnikami elektrycznymi sterowanymi radiowymi - 8 na parterze, 3 na piętrze.

Problem polega na tym, iż rolety są już dawno zamontowane, kasety w nadprożu od strony zew., wewnątrz żadnej puszki, wszystkie (parter i piętro) połączone szeregowo na jeden bezpiecznik. Niestety dopiero teraz, po fakcie, zostałem przez sprzedawcę rolet poinformowany, że rolety programuje się na pilocie jak jest stan surowy, bo trzeba je jedna po drugiej podpinać do przedłużacza i programować.

Na tę chwilę wszystkie rolety są wpięte do sieci, a jedyne rozwiązanie zasugerowane przez producenta i sprzedawcę to przecinanie kabli w skrzynce zew., programowanie, i liczenie, że wystarczy kabla aby związać to z powrotem (nie mówiąc o pomyśle kucia ścian od środka).

Takie rozwiązanie oczywiście mnie nie interesuje i dlatego zwracam się do Was, jak do bardziej obytych w kwestiach elektronicznych, jaki mielibyście pomysł aby zaprogramować te rolety?

Co mi przyszło do głowy to owinięcie silników rolet (tam są antenki do zbierania sygnału z pilota) folią aluminiową aby zablokować sygnał i wtedy programować je jedna po drugiej. Inna opcja to wsadzenie pilota w jakąś tubę owiniętą folią aluminiową aby zrobić z niego pilot działający kierunkowo - nie wiem tylko czy takie rozwiązania są w ogóle logiczne i wykonalne?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 37  
    drcs napisał:
    ... wszystkie (parter i piętro) połączone szeregowo ...

Równolegle - choć nie ma to większego znaczenia.
    drcs napisał:
    ... rozwiązanie zasugerowane przez producenta i sprzedawcę to przecinanie kabli w skrzynce zew., ...

W jakiej skrzynce zewnętrznej i dlaczego trzeba "przecinać" a nie odłączać ?

Co zrobisz w przypadku awarii jednej z rolet i konieczności wymiany silnika (elektroniki) ? Jakoś musisz się tam dostać by "naprawić". Tak samo zrób teraz.
  • Poziom 43  
    Silniczki mają krótkie przewody tam rozłącz i podłącz na przedłużaczy i nastaw ograniczniki. Bo pewnie o to się rozchodzi.
  • Poziom 6  
    Erbit napisał:
    W jakiej skrzynce zewnętrznej i dlaczego trzeba "przecinać" a nie odłączać ?

Kabel wychodzi prosto z silnika - bez możliwości odłączenia, wchodzi bezpośrednio do ściany. Producent powiedział że w miejscu w którym wystaje za roletę i wchodzi do ściany (jest to kilka cm) można obciąć - fizycznej możliwości odłączenia nie ma.

Erbit napisał:
    Co zrobisz w przypadku awarii jednej z rolet i konieczności wymiany silnika (elektroniki) ? Jakoś musisz się tam dostać by "naprawić". Tak samo zrób teraz.

O to samo zapytałem sprzedawcę i producenta - obcinają kabel z silnika, wyjmują roletę z silnikiem, przywożą nowy silnik z roletą z dłuższym kabelkiem i łączą z tym obciętym.

kkknc napisał:
    Silniczki mają krótkie przewody tam rozłącz i podłącz na przedłużaczy i nastaw ograniczniki. Bo pewnie o to się rozchodzi.

Zgodnie z informacją od producenta nie da się nic odłączyć. Rolety mają automatyczne ograniczniki - chodzi tylko o zaprogramowanie każdej rolety osobno na pilocie bezprzewodowym (pilot łapie wszystkie na raz, dlatego programuje się je po kolei wpinając je do sieci).
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 6  
    kkknc napisał:
    Więc odegnij później na WAGO i gotowe.

Ale to wiąże się z obcinaniem kabli? A tego chciałem uniknąć.
  • Poziom 43  
    To nie odcinaj. I zostaw tak jak jest. Bo na razie to masło maślane się robi. Chcę ale nie chcę.
  • Poziom 6  
    kkknc napisał:
    To nie odcinaj. I zostaw tak jak jest. Bo na razie to masło maślane się robi. Chcę ale nie chcę.

Dlatego zapytałem o inne rozwiązania z ew. ograniczeniem zasięgu odbierania przez rolety / nadawania przez pilot. Bo rozwiązanie z obcinaniem kabli znałem już wcześniej.
  • Poziom 37  
    To już chyba wiesz ale odważę się: według mnie to co zrobili (monterzy) to partactwo.
    Przepraszam ale monter wziął kasę to powinien usługę wykonać rzetelnie. Według mnie nierzetelnie to zrobił bo... uniemożliwił normalne funkcjonowanie urządzenia (uniemożliwił programowanie). Niech teraz przyjedzie i to "naprawi".

Co do problemu - nie wydaje mnie się aby osłona anten czy to w pilocie czy w 10 pozostałych roletach cokolwiek dała. Jeśli nawet osłabisz sygnał to nie ma pewności czy we wszystkich pozostałych 10 na tyle wystarczająca by któraś z nich nie "załapała" w trakcie programowania.

Ja bym ciął kable i zakładał kostki (Wago lub inne) lub lutował. Jeśli zasilanie jest 230V to lutowanie nie jest konieczne. Kostka (Wago) rozwiąże też problem "na przyszłość". Jak użyjesz kostki to nie bałbym się tego, że "zabraknie przewodu". Przy złączkach typu "wago" taki problem może zaistnieć.

Ciąć kable - najlepiej gdyby to zrobili "fachowcy", którzy to "spierniczyli" (oczywiście na własny koszt).
  • Poziom 6  
    Erbit napisał:
    To już chyba wiesz ale odważę się: według mnie to co zrobili (monterzy) to partactwo.
    Przepraszam ale monter wziął kasę to powinien usługę wykonać rzetelnie. Według mnie nierzetelnie to zrobił bo... uniemożliwił normalne funkcjonowanie urządzenia (uniemożliwił programowanie). Niech teraz przyjedzie i to "naprawi".

Z pewnością tak to będzie wyglądało - chciałem jedynie unikać na start ingerencji mechanicznej i zrobić to jak najszybciej samemu, bo znając takich fachowców to cały proces otwierania zanitowanych kaset, cięcia kabli, ustawiania rolet, łączenia kostką Wago, to pewnie do końca roku się nie wyrobią...

Jakie Wago kupić? Producent w instrukcji zamieścił taki rysnek - rozumiem że z silnika wychodzą 3 kable po 0,75mm2?

Programowanie rolet bez możliwości ich odłączania od sieci
  • Poziom 37  
    drcs napisał:
    ... Producent w instrukcji zamieścił taki rysnek ...

Na którym wyraźnie jest kostka (!) więc montaż został wykonany niezgodnie z instrukcją.

drcs napisał:
    ...rozumiem że z silnika wychodzą 3 kable po 0,75mm2...

Tak.

[edyta]
    Wybacz... to gdzie znajduje się to łączenie przewodów silnika z instalacją i jak ono zostało wykonane ? Może "na skrętkę" ?
  • Poziom 6  
    Erbit napisał:

Wybacz... to gdzie znajduje się to łączenie przewodów silnika z instalacją i jak ono zostało wykonane ? Może "na skrętkę" ?

Z tego co się dowiedziałem to ta kostka znajduje się po wew stronie domu, po przepuszczeniu kabla przez ścianę.
  • Poziom 37  
    drcs napisał:
    ... kostka znajduje się po wew stronie domu....

Zamurowana, bez dostępu do niej ;)

Aż trudno się powstrzymać od komentarza.
  • Specjalista elektryk
    Erbit napisał:
    Przepraszam ale monter wziął kasę to powinien usługę wykonać rzetelnie.

Ale trzeba przyznać, że w tym partactwie uczestniczy też sprzedawca systemu - jeśli doradza taki montaż.

Trudno coś tak na szybko doradzić. Jedno rozwiązanie to silne stłumienie sygnału pilota. Ja, biorąc pod uwagę, że trochę zajmuję się kompatybilnością elektromagnetyczną, mam trochę różnych materiałów włókienniczych o różnych stopniach tłumienia EM. W takim przypadku niemalże "od ręki" można dobrać właściwe tłumienie. (np. 1000x)
    Amator nie posiadający takich materiałów może wykorzystać rzeczy odbijające fale EM np. folie metalowe, ale w tym przypadku trudniej stabilne warunki tłumienia.

Musiałby kolega pokombinować, aby uzyskać zasięg pilota nie przekraczający 0,5m - wtedy będzie można uruchamiać roletę w najbliższej odległości.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 6  
    Wróciłem do was z drobną aktualizacją tematu:

Wykonałem "futerał" z folii aluminiowej (4 lub 5 warstw folii) - otwarty od góry - sygnał łapany jest jedynie przez roletę, w której pobliżu się znajduję, i w której stronę skierowany jest otwór futerału.
  • Poziom 37  
    Czyli się myliłem.

Gratuluję pomysłu i rozwiązania łamigłówki.

[edyta]
    Od monterów zażądaj zwrotu kosztów wykonania usługi, producentowi zaś sprzedaj patent za grube pieniądze ;)
  • Poziom 6  
    Dowiedziałem się, że monter chciał właśnie z takim futerałem "fabrycznym" przyjechać - korzystają z niego na produkcji jak testują rolety (aby nie łapały przypadkiem różne rolety) :)