Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania

25 Wrz 2017 07:01 1185 17
 • Poziom 6  
  Witam, potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania. Wymyśliłem taki schemat czy wszystko jest poprawnie przemyślane???Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania
 • Poziom 32  
  Nic nie jest dobrze poszukaj gotowych schematów i przystosuj do swoich potrzeb.
 • Poziom 6  
  Ktoś powie co jest nie tak i jak to poprawić?
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Pooglądaj, napisz co chcesz mieć i wybierz co Ci odpowiada. Dopiero później będziemy poprawiać. Na twoim rysunku jest wszystko źle. Pompa nie w tym miejscu, brak dodatkowych pomp, To mają być grzejniki, podłogówka. Określ się a na pewno ktoś Ci pomoże.
 • Poziom 6  
  więc tak mają być grzejniki podłączone do rozdzielaczy, rozdzielaczy ma być 2 pary i na każdy rozdzielacz będzie po 5 grzejników razem 10 grzejników bez podłogówek.
  Czy na każdy rozdzielacz musi być pompa ????
  Czy by dało rade podłączyć dwa grzejniki poza rozdzielaczami, jak by w lato rozpalił w piecu na ciepło wodę, to zęby te dwa grzejniki (grzejniki w garażu i piwnicy )odbierały ciepło a rozdzielacze by zakręcił zaworami zeby nie nie grzać mieszkania????
  Poprawiłem schemat możne teraz będzie lepiej.Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania

  Dodano po 10 [minuty]:

  podłogówek nie będzie wcale,
 • Poziom 32  
  Jedna pompa na dwa rozdzielacze wystarczy.Jeśli nie będzie grzało grawitacyjnie to obejście pompy jest nie potrzebne. Dołóż grzejniki za pompą od CWU( do bojlera), ale może być problem w zimie jak pompa się wyłączy. Może lepiej za pompą od CO ale wtedy muszą chodzić dwie pompy. Jak nie chcesz pompy w obiegu kotłowym to zawór 4d i obieg kotłowy takiej wielkości jak wyście z kotła.
  No widzisz, wystarczyło troszkę poszukać.
 • Poziom 6  
  wyjście z pieca to 2 cale a zawór 4d mam 5/4 cala czyli trzeba 3 pompę ??? tak jak na schemacie ???? a te dodatkowe grzejniki dobrze bym podłączył ?????Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania

  Dodano po 2 [minuty]:

  przepraszam 1 cal mam zawór 4 d.
 • Poziom 6  
  ok link nie dziala. Pompa tak jak teraz na schemacie ??? czy lepiej założyć zawór 4d na 2 cale i wszedzie dac rure 2 cale czyli od pieca do zaworu 4d i CWU i na powrotach od zaworu 4d i CWU, a na rozdzielacze od zaworu 4d i na powrót do zaworu 4d rure plastik 32 mm???

  Dodano po 3 [minuty]:

  ale pompa na powrocie chyba lepsza będzie niż wszędzie 2 cale dawac
 • Poziom 6  
  o tak by bylo dobrze ????

  Dodano po 1 [minuty]:

  Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania

  Dodano po 12 [minuty]:

  ten chyba będzie poprawny schemat???Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewaniaSchemat prawidłowy. Pamiętaj aby dać za obiema pompami zawory zwrotne a przed nimi zawory kulowe i filtry. Rura do naczynie zbiorczego ma iść prosto z kotła a nie z boku trojaka i ma być minimum 1" lub CU 28. Zawór 4d ma być jak najbliżej kotła aby obieg kotłowy był w miarę krótki.
 • Poziom 6  
  Ok wszystko jasne dzekuje serdecznie
 • Poziom 22  
  gersik napisał:
  to zawór 4d i obieg kotłowy takiej wielkości jak wyście z kotła.

  Budowałem już dziesiątki kotłowni z zaworem 4d, ale w żadnym przypadku nie stosowałem zaworu 4d o takiej samej średnicy jak wyjście z kotła. Tylko w 2 przypadkach zastosowałem zawór 5/4.
  Nigdy, ale to przenigdy nie stwierdziłem, że obieg kotłowy w układzie 4d nie działa grawitacyjnie z powodu zmniejszonej średnicy. Działa zawsze, bo swoją robotę prezentuję inwestorowi, aby namacalnie wiedział co się tam dzieje. Ponadto instaluje termometry za pompą oraz na rurze powrotu z 4d do kotła. Ba, kiedyś z powodu niskiego budżetu inwestora, zdarzyło mi się montować zwykłe zawory regulacyjne między zasilaniem a powrotem w obrębie kotła, które robiły za zawór 3d. Układ działa zgodnie z założeniem. A zatem stanowczo twierdzę, że można zastosować zawór 4d calowy.
 • Poziom 6  
  Witam pablowp1 to jak radzisz jakie średnice z pieca do zaworu 4 d na zasilenie i powrót ???? jakie średnice na CWU??? i na rozdzielacz jaka średnica żeby wszystko ładnie grzało???
 • Poziom 32  
  " manio" zanim zmienisz zdanie poczytaj o problemach ludzi z za małym zaworem 4d.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  manio04 napisał:
  Witam pablowp1 to jak radzisz jakie średnice z pieca do zaworu 4 d na zasilenie i powrót ???? jakie średnice na CWU??? i na rozdzielacz jaka średnica żeby wszystko ładnie grzało???

  Miedzy kotłem a zaworem 4d dawaj cal ,Cu28 , do pompy CO 28 potem trojak i rozszyj się na 22 do rozdzielaczy. Jeżeli chodzi o bojler CWU to ja już przestałem dawać grube rury do bojlerów, które nie działają w grawitacji. Jeżeli działa w grawitacji to daje 28 jeżeli nie, to daję 22 i to jeszcze odwrotnie podłączone, czyli zasilanie w dolną część powrót w górną część wężownicy. Od kiedy to stosuję nie mam problemów z uruchamianiem układów a inwestor zadowolony bo mu powietrze nie chlupie w wężownicy bo go tam nie ma! , a na przyszłość kiedy byłaby potrzeba spuścić wodę to laik sobie poradzi z uruchamianiem.
  Tak więc do rozdzielaczy 22 i do bojlera 22 a reszta to 28 i zawór 4d calowy lub jak masz to 5/4.
 • Poziom 6  
  Okej wszystko jasne, dzekuje wam panowie za pomoc :)