Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania

manio04 25 Wrz 2017 07:01 933 17
  • #1 25 Wrz 2017 07:01
    manio04
    Poziom 6  

Witam, potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania. Wymyśliłem taki schemat czy wszystko jest poprawnie przemyślane???Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania

0 17
  • #2 25 Wrz 2017 08:55
    gersik
    Poziom 31  

Nic nie jest dobrze poszukaj gotowych schematów i przystosuj do swoich potrzeb.

0
  • #3 25 Wrz 2017 09:59
    manio04
    Poziom 6  

Ktoś powie co jest nie tak i jak to poprawić?

0
  • Pomocny post
    #4 25 Wrz 2017 12:36
    gersik
    Poziom 31  

Pooglądaj, napisz co chcesz mieć i wybierz co Ci odpowiada. Dopiero później będziemy poprawiać. Na twoim rysunku jest wszystko źle. Pompa nie w tym miejscu, brak dodatkowych pomp, To mają być grzejniki, podłogówka. Określ się a na pewno ktoś Ci pomoże.

0
  • #5 25 Wrz 2017 14:00
    manio04
    Poziom 6  

więc tak mają być grzejniki podłączone do rozdzielaczy, rozdzielaczy ma być 2 pary i na każdy rozdzielacz będzie po 5 grzejników razem 10 grzejników bez podłogówek.
    Czy na każdy rozdzielacz musi być pompa ????
    Czy by dało rade podłączyć dwa grzejniki poza rozdzielaczami, jak by w lato rozpalił w piecu na ciepło wodę, to zęby te dwa grzejniki (grzejniki w garażu i piwnicy )odbierały ciepło a rozdzielacze by zakręcił zaworami zeby nie nie grzać mieszkania????
    Poprawiłem schemat możne teraz będzie lepiej.Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania

Dodano po 10 [minuty]:

podłogówek nie będzie wcale,

0
  • #6 25 Wrz 2017 14:09
    gersik
    Poziom 31  

Jedna pompa na dwa rozdzielacze wystarczy.Jeśli nie będzie grzało grawitacyjnie to obejście pompy jest nie potrzebne. Dołóż grzejniki za pompą od CWU( do bojlera), ale może być problem w zimie jak pompa się wyłączy. Może lepiej za pompą od CO ale wtedy muszą chodzić dwie pompy. Jak nie chcesz pompy w obiegu kotłowym to zawór 4d i obieg kotłowy takiej wielkości jak wyście z kotła.
    No widzisz, wystarczyło troszkę poszukać.

0
  • #7 25 Wrz 2017 14:33
    manio04
    Poziom 6  

wyjście z pieca to 2 cale a zawór 4d mam 5/4 cala czyli trzeba 3 pompę ??? tak jak na schemacie ???? a te dodatkowe grzejniki dobrze bym podłączył ?????Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania

Dodano po 2 [minuty]:

przepraszam 1 cal mam zawór 4 d.

0
  • #9 25 Wrz 2017 15:56
    manio04
    Poziom 6  

ok link nie dziala. Pompa tak jak teraz na schemacie ??? czy lepiej założyć zawór 4d na 2 cale i wszedzie dac rure 2 cale czyli od pieca do zaworu 4d i CWU i na powrotach od zaworu 4d i CWU, a na rozdzielacze od zaworu 4d i na powrót do zaworu 4d rure plastik 32 mm???

Dodano po 3 [minuty]:

ale pompa na powrocie chyba lepsza będzie niż wszędzie 2 cale dawac

0
  • #11 25 Wrz 2017 21:01
    manio04
    Poziom 6  

o tak by bylo dobrze ????

Dodano po 1 [minuty]:

Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania

Dodano po 12 [minuty]:

ten chyba będzie poprawny schemat???Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewania

0
  • Pomocny post
    #12 26 Wrz 2017 07:19
    gersik
    Poziom 31  

Potrzebuje pomocy przy wykonaniu projektu instalacji centralnego ogrzewaniaSchemat prawidłowy. Pamiętaj aby dać za obiema pompami zawory zwrotne a przed nimi zawory kulowe i filtry. Rura do naczynie zbiorczego ma iść prosto z kotła a nie z boku trojaka i ma być minimum 1" lub CU 28. Zawór 4d ma być jak najbliżej kotła aby obieg kotłowy był w miarę krótki.

0
  • #13 26 Wrz 2017 12:14
    manio04
    Poziom 6  

Ok wszystko jasne dzekuje serdecznie

0
  • #14 26 Wrz 2017 18:59
    pablowp1
    Poziom 22  

gersik napisał:
    to zawór 4d i obieg kotłowy takiej wielkości jak wyście z kotła.

Budowałem już dziesiątki kotłowni z zaworem 4d, ale w żadnym przypadku nie stosowałem zaworu 4d o takiej samej średnicy jak wyjście z kotła. Tylko w 2 przypadkach zastosowałem zawór 5/4.
    Nigdy, ale to przenigdy nie stwierdziłem, że obieg kotłowy w układzie 4d nie działa grawitacyjnie z powodu zmniejszonej średnicy. Działa zawsze, bo swoją robotę prezentuję inwestorowi, aby namacalnie wiedział co się tam dzieje. Ponadto instaluje termometry za pompą oraz na rurze powrotu z 4d do kotła. Ba, kiedyś z powodu niskiego budżetu inwestora, zdarzyło mi się montować zwykłe zawory regulacyjne między zasilaniem a powrotem w obrębie kotła, które robiły za zawór 3d. Układ działa zgodnie z założeniem. A zatem stanowczo twierdzę, że można zastosować zawór 4d calowy.

0
  • #15 26 Wrz 2017 20:59
    manio04
    Poziom 6  

Witam pablowp1 to jak radzisz jakie średnice z pieca do zaworu 4 d na zasilenie i powrót ???? jakie średnice na CWU??? i na rozdzielacz jaka średnica żeby wszystko ładnie grzało???

0
  • #16 27 Wrz 2017 08:22
    gersik
    Poziom 31  

" manio" zanim zmienisz zdanie poczytaj o problemach ludzi z za małym zaworem 4d.

0
  • Pomocny post
    #17 27 Wrz 2017 09:37
    pablowp1
    Poziom 22  

manio04 napisał:
    Witam pablowp1 to jak radzisz jakie średnice z pieca do zaworu 4 d na zasilenie i powrót ???? jakie średnice na CWU??? i na rozdzielacz jaka średnica żeby wszystko ładnie grzało???

Miedzy kotłem a zaworem 4d dawaj cal ,Cu28 , do pompy CO 28 potem trojak i rozszyj się na 22 do rozdzielaczy. Jeżeli chodzi o bojler CWU to ja już przestałem dawać grube rury do bojlerów, które nie działają w grawitacji. Jeżeli działa w grawitacji to daje 28 jeżeli nie, to daję 22 i to jeszcze odwrotnie podłączone, czyli zasilanie w dolną część powrót w górną część wężownicy. Od kiedy to stosuję nie mam problemów z uruchamianiem układów a inwestor zadowolony bo mu powietrze nie chlupie w wężownicy bo go tam nie ma! , a na przyszłość kiedy byłaby potrzeba spuścić wodę to laik sobie poradzi z uruchamianiem.
    Tak więc do rozdzielaczy 22 i do bojlera 22 a reszta to 28 i zawór 4d calowy lub jak masz to 5/4.

0
  • #18 27 Wrz 2017 21:02
    manio04
    Poziom 6  

Okej wszystko jasne, dzekuje wam panowie za pomoc :)

0
  Szukaj w 5mln produktów