Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vitodens 200 - pogodówka.

Joker77pl 01 Oct 2017 17:58 4560 15
 • #1
  Joker77pl
  Level 12  
  Dzień dobry.

  Moje pytanie dotyczy możliwości wyłączenia pogodówki z poziomu kodowania sterownika. Który bit należy przełączyć aby ją wyłączyć tak aby system pracował na stałej temperaturze? Czy wymaga to jakichś dodatkowych zabiegów? Mój układ grzewczy posiada 2 obiegi - kaloryfery i podłogówka (mieszacz z siłownikiem i pompą) oraz 100 litrowy zasobnik c.w.u.
  Chcę sprawdzić jak będziesz zachowywał się kocioł, jak często będzie się załączał oraz jak zmieni się zużycie gazu.
  Dziękuję za wszelkie sugestie.
  Tomek
 • #2
  dejure
  Level 11  
  Nie ma możliwości wyłączenia regulacji pogodowej.
 • #3
  Joker77pl
  Level 12  
  Ale te kotły przecież są również konfigurowane bez pogodówki, pracują na zadanej temperaturze. Czy to wymaga innych modułów czy odłączenia czegoś od sterownika? Musi być jakiś sposób.
 • Helpful post
  #4
  dejure
  Level 11  
  Wymaga to wymiany modułu obsługowego w kotle na moduł stało-temperaturowy Vitotronic 100.
  Niestety kocioł w tej konfiguracji nie obsłuży dwóch obiegów grzewczych ,grzejników i podłogówki. Będzie można sterować tylko ciepłą wodą użytkową ( tylko temp.) oraz grzejnikami.
  Nie ma możliwości ustawiania żadnych czasów grzania z temp. normalną i obniżoną. Regulacja jest stała tzn ustawia się temperaturę kotła i taką kocioł będzie utrzymywał oczywiście z histerezą +5K / -8K
 • #5
  Joker77pl
  Level 12  
  Dziękuję za szybką odpowiedź.
  W związku z tym czy istnieje możliwość ustawienia kotła tak żeby non-stop nie pracowała wewnętrzna pompa obiegowa, żeby włączała się tylko kiedy jest to potrzebne. Nawet gdy temperatura w pomieszczeniach jest na zadanym poziomie to pompa pracuje, mimo zamkniętych głowic na grzejnikach. Podłogówkę "gania" osobna pompa więc zbędna wydaje się praca obu. Poza tym może to powoduje szybsze wychładzanie czynnika i częstsze starty palnika (u mnie w ciągu roku po przeliczeniu wychodzi start co około 8 minut) a wtedy kocioł wchodzi na wyższą temperaturę i nie następuje kondensacja. Spalanie też może uległo by zmianie chociaż i tak jest na bardzo dobrym poziomie. Jednak ciągła praca pompy i częste starty irytują. Może ktoś zwalczył takie "niedogodności". Dziękuję.
 • #6
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Jaki to jest model? Jeżeli odlączysz fizycznie pogodowke, nie będzie się przypadkiem zachowywał jak przy krzywej dla 0 stopni?
 • #7
  minimaxi
  Level 15  
  Mam to samo i nie potrafię ustawić tego kotła "na rękę", czyli np. na pracę z mocą minimalną lub konkretnie zadaną... Może ktoś z Was podpowie?

  Mam podpięty tylko czujnik temp. zewn. natomiast w pomieszczeniu jakby na stałe system widzi 18 st. i dlatego wyłącza się i nie grzeje. Ew. gdzie zasymulować niższą temp. wewn?

  Test przekaźników daje możliwość popracowania pieca na miniumum ale w ogr. czasie do ok. 30min.
 • #8
  kasprzyk
  Electrician specialist
  "Czym" system widzi temp wew. masz jakiś termostat pokojowy ?
  Jeżeli podniesiesz temp. ma max - także nie podbija temp. powyżej 18 stopni , pogodówka po właściwej stronie?, czujnik ma właściwą rezystancje ?
 • #9
  minimaxi
  Level 15  
  kasprzyk -dzięki za odzew! Tylko temp. zewn. podpięta po str. północnej i ją widzi. Drugi kabelek dla temp. wewn. jeszcze nie podpięty i nie mogę doprosić się instalatora.
  Jak podniosłem zadaną temp. z 18 na 22 stopnie to zaczął pracować, ale b. często się wyłącza. Obniżyłem mu temp. max na 35st oraz moc max na 40% i jest ciut lepiej. Specjalnie wziąłem ten nowy Vitodens 200 z min. mocą 1.9 kW, ale co z tego, skoro nie idzie ustawić go na minimum :(-zadzwonię jutro do pomocy technicznej -zobaczymy co powiedzą. Pozdrawiam
 • #10
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Na kaloryferach masz termostaty ? Jak wszystkie otwarte sa na full nie ma poprawy ? Kocioł startuje z pełna mocą, po chwili moduluje, jak nie ma dobrego przepływu zdąży się wyłączyć.
 • #12
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Sorry przeczytałem pierwszy post, nie zwróciłem uwagi, że to nie ten sam autor. Jeżeli przepływy na podłogówce masz prawidłowe, nic nie blokuje obiegu grzewczego, to możesz mieć problem, żeby wyeliminować taktowanie kotła.
  Masz mieszacz na tym obiegu?
 • #13
  minimaxi
  Level 15  
  Tak mam mieszacz ale jeszcze nieaktywny.
  Ja uporałem się w ten sposób, może to pomoże innym:
  1. obniżyłem max moc kotła na 50%
  2. min/max temp. na zasilaniu 25/45 st

  Generalnie musiałem zwiększyć max temp. do 45 st. bo szybko była uzyskiwana i kocioł wyłączany, Zastanawiam się jeszcze, czy nie ustawić mocy max na 25% minimalnej na 20st..?
  To powyżej spowodowało, że w ogóle ruszyłem, natomiast w okresie temp. zewn. 5-10st dod. ustawiam godzinowy okres pracy kotła...

  Gdzie można szczegółowo dostać opis ustawień kotła? Bo w instrukcji nie ma wyjaśnień.
 • #14
  s-max
  Level 9  
  Witam,
  Dom 180m2(poddasze użytkowe) ściana 3 warstwowa, dobrze ocieplony, okna drewniane, ogrzewany duży garaż. Kocioł viessman Vitodens 200w 1,9-13 kw (19 kw cwu ) programator stało temperaturowy vitotronic 100 - jeden obieg grzejny kaloryfery(duża pojemność wodna). Kocioł ustawiony programowo na max moc 10, temperatura na wyjściu 33-34 st, powrót 25-26, kondensat leje się non stop ( temperatury na zewnątrz ok 1-5st.C). Temperatura w domu oscyluje ok 21-22 st. Zużycie gazu zmierzone na h-0,248m3 dobowe bez cwu ok.6m3. Kocioł pracuje 24 godziny non stop palnik chodzi całą dobę bez wyłączeń, grzejniki cały czas grzeją w domu akceptowalna temperatura. Montaż i pierwsze uruchomienie serwis viessman. Piec dostałem praktycznie za grosze w ramach projektu gminy ,,wymiana stary na nowy''. Stary 12 letni kocioł też pracował w trybie stało temperaturowym ale modulował od 6,6 kw i bardzo mocno taktował, zużywał przy podobnych temperaturach ok 9m3 na dobę.
  Przechodząc do meritum:
  Wg instalatora viessmana, kupowanie za grube tysiące programatorów pogodowych i ,,męczenie'' się z nimi to totalna pomyłka a oszczędności gazu czysto marketingowe (reklamowe).
 • #15
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Co to są "programatory pogodowe" i kosztują grube tysiące?? 🤔
 • #16
  s-max
  Level 9  
  Wg cennika Viessman z dnia 01.08.2017 cena kotła wiszącego vitodens 200w 1,9-13kw :
  z regulatorem stało temperaturowym 7729 zł Brutto
  z REGULATOREM pogodowym 9627 zł Brutto
  różnica w cenie 1898 zł Brutto
  W moim przypadku taki regulator mogłem zakupić za 75% ceny katalogowej ale zrezygnowałem za namową instalatora i jestem bardzo zadowolony iż nie dałem się namówić na tą zabawkę z kolorowym wyświetlaczem.