Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana pompy obiegowej c.o

09 Paź 2017 12:38 1662 4
  • Poziom 8  
    Witam.W swojej instalacji c.o starego typu(grube rury bez zaworów termostatycznych) zainstalowaną mam mam pompę obiegową LFP z trójstopniowa skalą regulacji 1-3 z poborem 30-75wat.Chciałbym wymienić tą pompę na bardziej oszczędną ,elektroniczną aby zmniejszyć pobór energii. Z informacji dostępnych w sieci wynika, że pompy takie stają się ekonomiczne przy zastosowaniu w instalacji zaworów termostatycznych.W zawiązku z tym mam pytanie czy jest możliwość zainstalowania w takim układzie pompy elektronicznej, która może zmniejszyć pobór energii. Jaka to by mogla być pompa? Jakiej marki. Najlepszą według mojej oceny mogła by być pompa która jak ta stara ma możliwość ustalenia stałego przepływu, oczywiście przy mniejszym zużyciu energii. Przeglądałem oferty, ale myślę, że rada doświadczonej osoby, była by dużo bardziej pomocna przy wyborze niż suche fakty i wykresy podawane przez producentów.Z góry dziękuję za informacje.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    W zasadzie każdy liczący się producent ma takie pompy w ofercie. Polecam wilo albo grundfos.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Zastanów się czy jest to opłacalne, ciągły pobór 75W przez cały sezon grzewczy to około 160zł. Wymień na nową pompę dopiero gdy stara padnie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Na starej instalacji nie wiele zyskasz, pompa Leszno kosztuje 240-280 zł, a markowa "elektroniczna" autoadapt 500 w górę. Z reguły jesoszczedniejsza , ale mniej wydajna . I bedzie wrażliwa na przepięcia wahania nap w sieci.
    Chcesz oszczędnie - wyłącz pompę , niech woda chodzi grawitacyjnie, skoro masz grube rury.
  • Poziom 8  
    Dzięki za sugestie.Tak racja jest w tym , że chyba nie warto wymieniać starej pompy dopóki działa,bo oszczędności faktycznie wyjdą niewielkie. Trzeba założyć , że przy tej instalacji nowa pompa nie będzie pewnie pobierać 5w, a sporo więcej. Tak, że macie rację że skutek może być mierny albo żaden. Nie mogę całkowicie odłączyć pompy ponieważ ma taki jeden kaloryfer który,który bez pompy słabo grzeje tak , że w ten sposób nie da się oszczędzić, choć to faktycznie najtańsze rozwiązanie.Dzięki za rady pozdrawiam.