Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niechciany chwilowy, początkowy skok napięcia.

Gwynbleidd232 12 Paź 2017 12:22 186 1
  • #1 12 Paź 2017 12:22
    Gwynbleidd232
    Poziom 8  

Witam,
    po podłączeniu poniższego schematu (schemat podłączenia tranzystora, który też wykonałem - umieściłem za górną przetwornicą, gdzie według idei naciskamy przycisk i dajemy upust prądowi i tym samym tracąc napięcie na bramce tranzystor się zamyka i robi przerwę w GND).

To ma być mój reset..według idei (jeden z was już mi tłumaczył, że akurat na GND nie powinno się tego wykonywać). Ale wystąpił mi tam malutki problem.. Otóż po moim resetowaniu zawsze napięcie ciut skakało po wartościach zanim się ustabilizowało. Problem w tym, że przetwornica moja step-down jest ustawiona na 5V..a napięcie było w stanie mi podskoczyć mi do 7,5 V co obawiam się, że może uszkodzić moje odbiorniki.
    Kiedy się tak jeszcze działo? Jak zasilałem tylko górną przetwornicę zasilaczem laboratoryjnym, w momencie włączania. Później sądząc, że to mój Mosfet, zastosowałem przycisk (docelowo NC) bistabilny i czy to na baterii czy na zasilaczu działo się to samo...
    Wciąż napięcie skakało mi do ok. 7,5 V.
    Co robić by to zniwelować? użyć kondensatora, diode zenera, stabilizatora napięć?

Niechciany chwilowy, początkowy skok napięcia.Niechciany chwilowy, początkowy skok napięcia.

Proszę o pomoc, i pozdrawiam.

• #2 12 Paź 2017 12:33
    Marian B
    Poziom 34  

Wprowadzić opóżnienie w działaniu. Bramkę tranzystora zblokować kondensatorem do masy, w szereg z przyciskiem też dać rezystor. Będzie opóżnienie zarówno przy włączaniu jak i przy wyłączaniu. Kondensator wyeliminuje też efekt "drgania styków" przycisku.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME