Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miedź + stal czyli trwałe połączenie z dobrą przewodnością cieplną

20 Paź 2017 16:54 921 8
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Na co dzień zajmuję się chłodnictwem, budową i serwisem maszyn, ostatnio pracuje nad nietypowym zamówieniem od klienta.
    Zwracam się do was z prośbą o udzielenie fachowej porady w temacie połączenia blachy stalowej z miedzianą wężownicą.
    W projektowanym parowniku (zdjęcie poglądowe w załączniku) muszę połączyć trwale wężownice (rurka miedź 1/2") i płaszcz parownika ( blacha stalowa 2mm).
    Wytrzymałość mechaniczna jest bez większego znaczenia, w tym przypadku kryterium to jak najlepsza przewodność cieplna.
    Po skutecznym połączeniu całość będzie ocynkowana lub kadmowana w celu zabezpieczenia stali przed korozją. (jeszcze nie wybrałem metody, wasze uwagi tej materii również będą bardzo cenne)
    Myślałem o lutowaniu miękkim ponieważ nie będę musiał wypełniać rurek gazem obojętnym podczas tego procesu co ułatwi trochę całą sprawę. I tu pojawia się moje pytanie, czy lut miękki będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli tak to bardzo proszę o poradę jakiego spoiwa i topnika użyć aby uzyskać jak najlepsze wyniki.
    Jeżeli macie pomysł jak zrobić to w inny sposób będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi. Nie wybrałem jeszcze rodzaju stali, ponieważ moja wiedza w tej materii jest nikła, czy ktoś może mi również doradzić w tej kwestii.

Z góry dziękuje i pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Jak to będzie cynkowanie? Galwaniczne? Jeśli tak to uzgodnić trzeba z galwanizerem materiały. Jeśli ogniowo to zostaje lut twardy, gaz obojętny jest jakimś tam problemem, ale pokonywalnym.
    BTW - stał sama w sobie ma słabą przewodność cieplną, zastanów się nad wyborem tego materiału...
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Jak to będzie cynkowanie? Galwaniczne?

Oczywiście powinienem dopisać że ocynk będzie galwaniczny.

Cytat:
    zastanów się nad wyborem tego materiału...

Zasiałeś w mojej głowie pomysł, a może spróbuje z miedzianą blachą o grubości 2-3 mm. Może i to było by najprostsze rozwiązanie. Muszę obadać ceny arkuszy.

EDIT: cena 1 arkusza 500x1000x2 to ~600PLN

Chyba będę musiał zostać przy stali.... :cry:
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Tylko lutowanie, lepszą przewodność cieplną uzyskasz lutem twardym niż cyną.
    Weź też pod uwagę ze wysoka temp. lutowania mosiądzem może spowodować (a raczej na pewno spowoduje) pokrzywienie cienkiej blachy.
    Jeśli to będzie blacha Cu i rurki Cu - pokrycie ocynk/kadm na dobrą sprawę jest zbędne jako przeciwdziałanie korozji, chyba że chodzi o estetykę.
  • Poziom 9  
    trymer01 napisał:
    pokrzywienie cienkiej blachy.

W projekcie założyłem grubość stali na płyty 2mm, więc nie powinno być z tym problemu.
    Dzięki za zwrócenie na to uwagi.
  • Poziom 9  
    Cały problem w tym że powierzchnia ma być płaska jak stół...
    Dlatego cały czas myślę nad lutem miękkim, i chyba pójdę w tym kierunku.
    Tylko jakiego rodzaju lut użyć i jaki topnik ?

Dodano po 5 [minuty]:

A może użyć jakiegoś kleju o dobrych właściwościach termoprzewodzących?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    lunakk napisał:
    Cały problem w tym że powierzchnia ma być płaska jak stół...

Jak ma być płaska jak stół to blacha 2mm odpada. Musi być grubsza...

lunakk napisał:
    Tylko jakiego rodzaju lut użyć

A to ma być jakaś spożywka czy do jakiego zastosowania to ma być użyte?

lunakk napisał:
    i jaki topnik ?

Od strony stali po oczyszczeniu (piaskowanie) to chlorek cynku. Miedź lutuje sie dobrze, tu starczy pasta do lutowania rurek miedzianych uzywana przez hydraulików.
  • Poziom 9  
    jdubowski napisał:
    do jakiego zastosowania to ma być użyte?

Całość ma być czymś w rodzaju stołu chłodniczego do kierunkowego mrożenia polimerów.
    Ale proszę nie pytaj o szczegóły, wiem że chodzi o testy wytrzymałościowe.