Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podwójny wyłącznik oświetlenia

krzysiek3751 22 Paź 2017 16:52 336 10
  • #1 22 Paź 2017 16:52
    krzysiek3751
    Poziom 9  

Witam. Mam pewien problem z podłączeniem podwójnego włącznika oświetlenia. Postarałem się szybko narysować jak to wygląda, nie mam w żyrandorze przewodu ochronnego tylko dwa: Fazowy i neutralny (stara instalacja) i do drugiej lampy mam podobnie Fazowy i neutralny. Wyłącznik jaki posiadam zamieszczam poniżej. Podpinam według schematu - Neutralne razem z sobą a fazowe do przełącznika jak poniżej, jednak dzieją się różne cuda i już nie wiem od czego, otóż włączniki nie pracują niezależnie tzn - pierwszy włącznik włacza 1 lampe drugi włącznik włącza drugi, tylko występują problemy typu lampka numer 2 włącza sie tylko wtedy gdy świeci lampka nr 1.

Trochę pogmatwane i nie fachowo ale jestem początkującym i liczę na jakieś wskazówki czy może na tym włączniku nie da się zrobić tak jak ja chce?

• #3 22 Paź 2017 17:11
    krzysiek3751
    Poziom 9  

Łukasz-O napisał:
    Fazę podłącz pod L.

Próbowałem tak, na wiele sposobów i zawsze tak samo, podwójny nie reaguje samodzielnie

• #4 22 Paź 2017 17:23
    omnibus111
    Poziom 11  

Proszę właściwie podłączyć włącznik ;mamy jedno wejście i dwa wyjścia .Jeśli zamienimy wejście z wyjściem tak będzie. Podając napięcie na wyjście ,mamy możliwość załączenia lampy która jest podłączona na wejściu i jednocześnie łaskawie możemy (zasilić) załączyć drugą lampę ,bo mamy czym.Druga lampa samodzielnie ,,strajkuje''.

• #5 22 Paź 2017 17:24
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

krzysiek3751 napisał:
    Próbowałem tak, na wiele sposobów i zawsze tak samo, podwójny nie reaguje samodzielnie

Wrzuć nam zdjęcie tego podłączenia pod L. Bo mam wrażenie, że albo łącznik jest uszkodzony, albo Ty nie wiesz, gdzie podłączyć fazę zasilającą.

• #6 22 Paź 2017 17:28
    krzysiek3751
    Poziom 9  

Znalazłem takie zdjęcie w internecie, pod który numerek ma być podpięta Faza zasilająca

• #7 22 Paź 2017 17:37
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Nie wrzucaj nam zdjęć gdzieś z otchłani internetu.
    A to dlatego, że to zdjęcie jest źle opisane, gdyż numeracja na zdjęciu po lewej nie odpowiada numeracji na zdjęciu po prawej.
    Zrób zdjęcie Twoje łącznika, lub sprawdź go miernikiem.

• #8 22 Paź 2017 17:38
    piotrek22101
    Poziom 39  

Jeżeli instalacja dobra,to L jest tam gdzie jedna śrubka(na dole prawego zdjęcia) wyjście na lampy na górze,tam gdzie pozostałe śrubki.

• #10 22 Paź 2017 18:32
    mawerix123
    Poziom 35  

piotrek22101 napisał:
    L jest tam gdzie jedna śrubka(na dole prawego zdjęcia)

Raczej pod lewym górnym zaciskiem opisanym jako 6 5.

krzysiek3751 napisał:
    Fazowy i neutralny (stara instalacja)

Z fotki wynika że nie taka stara, na pierwszej fotce widać do gniazda jest komplet L,N,PE

• #11 22 Paź 2017 20:57
    krzychupar
    Poziom 39  

Podłączałeś w ten sposób- faza na 1,2, jedna lampa na 5,6 a druga na 9,10. Jeżeli tak nie będzie działać wtedy miernikiem sprawdzić, które wejścia są załączane. Pomiar wykonujemy przy odłączonym wyłączniku.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson