Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BD911 BD912 w AT9100 parowanie, zamienniki

jaro_21 07 Sie 2005 13:30 12063 14
  • #1 07 Sie 2005 13:30
    jaro_21
    Poziom 21  

Wymieniłem tranzystory w końcówce mocy tego wzmacniacza na takie jak na schemacie w załączniku

pomierzyłem napięcia ze schematu,były ok, wzmacniacz odpalił, podłączyłem pod kolumny(8Ω), pograł sobie przez jakieś 10 minut, poczym go wyłączyłem zakręciłem obudowe i przy ponownej próbie włączenia poszło na prawy kanał napięcie zasilania ! (głośniki przeżyły)

sprawdziłem tranzystory i okazało się że padł tylko jeden BD912 drugi z pary BD911 sprawny

czy macie pomysł co było przyczyną uszkodzenia ? czy mogło to być spowodowane tym że nie dobrałem tych tranzystorów pod względem ich podobnego wzmocnienia (β)?, czy za duży prąd spoczynkowy mógł się do tego przyczynić ?

ps tranzystory sprawdzałem na testerze diod przykładając jedną końcówke miernika do bazy, a drugą kolejno do kolektora i emitera miernik powinien wskazywać około 700 ?

chce poznać przyczynę tego uszkodzenia żeby nie zbankrutować na tranzystorach

pps na schemacie na zielono zaznaczyłem tranzystory jakie są w tym AT teraz, a na czerwono inne jakie też można włożyć (przynajmniej tak wyczytałem z postów w archiwum)

ppps umieściłem na schemacie jeszcze inne zamienniki do tego AT9100 może się komuś przyda przy naprawie

1 14
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #2 07 Sie 2005 22:10
    irek2
    Poziom 40  

Prawdopodobnie nie ustawiles pradu spoczynkowego ktory dla tych tranzystorow mogl byc bardzo duzy. Mogles tez nie dokrecic jednego tranzystora do radiatora albo dales jakas kiepska podkladke.
    Te zamienniki tranzystorow na schemacie sa nieco na wyrost. 2SA1216 i 2SC2922 to poterzne tranzystory stosowane we wzmakach o mocy 200W. W tym ukladzie sa nieco na wyrost. Jesli chcesz juz mocniejsze tranzystory to proponuje wymienic tylko koncowe na BD249/250 (tip35/36). Zamiast sterujacego BD139 (bf457) nie ryzykowalbym tego mje. To musi byc szybki tranzystor a nieduzej mocy bo plynie przez niego kilkanascie mA. Zastosowanie duzego tranzystora mocy tylko pogorszy sprawe.

0
  • Pomocny post
    #3 07 Sie 2005 22:15
    Bogwie
    Poziom 19  

Parowanie tranzystorów ma bardziej na celu minimalizację zniekształceń przez stopień mocy. Przyczyną uszkodzenia może być wadliwy tranzystor - wszak wiele się mówi na tym forum o podróbach, które nie wytrzymują normalnych warunków eksploatacj.
    Pozdrawiam

0
  • #4 07 Sie 2005 22:22
    jaro_21
    Poziom 21  

dzięki za odpowiedź
    jutro założe te BD249/250 ustawie 26mV jak na schemacie i zobacze co powie
    przed podłączeniem sprawdzałem czy nie ma przejścia na radiator to raczej podkładki są dobre

0
  • #5 07 Sie 2005 22:51
    andy_o
    Poziom 21  

Właściwy prąd spoczynkowy ustaw po ok. 10-15 min. wygrzewania, bez podłączonych kolumn i bez wysterowania.

andy_o

0
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #6 08 Sie 2005 13:21
    h jaworski
    Specjalista AGD

po 1 po włączeniu zaraz sprawdż prąd i ustaw nie czekaj na wygrzanie bo przy zadużym prądzie możesz nie doczekać końcówka padnie
    po2 dobrze sprawdz czy nie ma innego uszkodzenia które mogło by powodować uszkodzenie tranzystorów mocy

0
  • #7 08 Sie 2005 20:07
    jaro_21
    Poziom 21  

na wstępie dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem

Wymieniłem te BD911/912 co prawda nie na BD249/50, bo te kosztowały u mnie 8 zł za sztukę,
    wsadziłem BD243/44 były po 2,5 zł prąd jest na poziomie 26 [mA] na kolektorze i emiterze bc547(t104) jest kolejno +1,2V i -1,2V czyli tak jak schemat nakazuje

podpiołem wszystko no i narazie gra i bucy w pozytynym tego słowa znaczeniu :)

ale zastanawia mnie jedna żecz
    zmierzyłem napięcie stałe na wyjściu końcówki i na prawym kanale jest jakieś [3mV] (chyba ujdzie w tłumie) natomiast na lewym około 25[mV]. Czy może to być spowodowane starymi kondensatorami i jak to wpłynie na kondycje wzmacniacza ? ( chodzi mi głównie oto czy się nie zjara coś jak już oddam kumplowi bo by mi było z deczka łyso :|)

0
  • #8 08 Sie 2005 22:58
    irek2
    Poziom 40  

Te BD243/244 to zdecydowanie za slabe tranzystory takie byly stosowane we wzmakach o mocy do 25W. Przy ostroznym uzytkowaniu troche pograja ale to zawsze ryzyko.
    Napiecie stale na wyjsciu jesli nie prze\kracza 100mV jest w pozadku. Akurat trafio Ci sie ze w jednym kanale jest tylko 3mV. Te napiecie i tak sie zmienia wraz z rozgrzewaniem wzmaka. A jego wartosc jest od wielu czynnikow uzalezniona dlatego takie rozrzuty.

0
  • #9 09 Sie 2005 22:28
    jaro_21
    Poziom 21  

ten wzmak ma 2x 27W jak narazie działa, nawet sie nie grzeje zbytnio przy wiekszym wysterowaniu, chyba zostane przy tych tranzystorach i jeszcze go troche pomęcze zobacze co powie

w każdym bądź razie dzięki wszystkim za pomoc
    temat można zamknąć

0
  • #10 25 Cze 2007 13:02
    salida
    Poziom 13  

Witam
    Skoro umiesz wymienić tranzystory mocy w AT9100, to napewno masz zdolności do rozkręcania sprzętu, bo w AT9100 wcale nie jest łatwo. Szkoda jednak, że swoich zdolności nie skierowałeś na staranny przegląd stanu rezystorów w naprawianym wzmacniaczu.

Końcówka mocy pali się, bo napewno masz spalone rezystory 68Ω i wcale nie wykluczone, że jeszcze inne rezystory są też do wymiany. Jeśli tego nie widzisz gołym okiem, to użyj szkła powiększającego, albo lupy zegarmistrzowskiej. W tym wzmacniaczu każdy rezystor, który jest nawet lekko przydymiony powinien być natychmiast wymieniony.

Dodano po 7 [minuty]:

Na początek sprawdź R114 , R115, R125 i R113.
    Wstaw też nowe T107 / BD139 /
    oraz T108 / BD140 /

Z wymienionych rezystorów napewno masz coś spalone. Natomiast tranzystory, chociaż mogą być sprawne / teoretycznie na miernik / to pod napięciem mogą zmieniać swoje wartości prądowe. Koszt naprawy - to tylko 15 złotych.

1
  • #11 21 Lis 2016 11:09
    zygi49
    Poziom 14  

Witam. Temat stary, ale nadal aktualny.Chcę się podzielić moimi spostrzeżeniami na temat podrabianych masowo BD911 i BD912. Miałem kilka spalonych 911 i 912 i postanowiłem je porozbijać aby sie przekonać który jest podróbą , a który oryginalny. I co się okazuje -na osiem dwa miały strukturę krzemu o wymiarach ok.3x3mm, natomiast sześć 1x1mm. Porównywałem obudowy, napisy ,kształty i wielkość radiatorów- nie było żadnej różnicy. Jedyna i to moim zdaniem bardzo ważna różnica to pocynowane wyprowadzenia po samą obudowę w tych o wiekszej strukturze, natomiast te o małych strukturach miały zwykłe niepobielone blaszki wyprowadzeń. Dodam że te oryginalne , jak i te podrabiane były różnych firm. Sprawdziłem też innego typu oryginalne tranzystory i wszystkie mają pobielone końcówki..........ot takie moje spostrzeżenie. :D Pozdrawiam!

0
  • #12 22 Lis 2016 22:14
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Pomocne by było abyś do swoich spostrzeżeń zdjęcia tych tranzystorów-malowanek załączył dla potomnych.
    Czy w zestawie malowanek miałeś coś co się podszywało pod firmę ST?

0
  • #13 23 Lis 2016 11:07
    zygi49
    Poziom 14  

Tak , spośród malowanek były z logo ST- co ciekawe w zupełnie innych obudowach co widać na fotkach. Proszę porównać pierwszą malowankę z tymi dwoma ST-kami-nie ma żadnej zewnętrznej różnicy, z wyjątkiem tych nóżek. BD911 BD912 w AT9100 parowanie, zamienniki BD911 BD912 w AT9100 parowanie, zamienniki BD911 BD912 w AT9100 parowanie, zamienniki BD911 BD912 w AT9100 parowanie, zamienniki BD911 BD912 w AT9100 parowanie, zamienniki
    Ostatnio walczyłem ze wzmacniaczem diorowskim WS 432 i zamówiłem ze znanego portalu po 5 szt. BD911 i BD912 -są to te dwa , BD911 firmy ST i BD912 F ( nie wiem co to za firma) Dopiero po założeniu ich i odpaleniu wzmacniacza na żarówce w miejsce bezpiecznika sieciowego okazało się że jest jakieś zwarcie . Myślałem że końcówki poleciały, ale po sprawdzeniu miernikiem okazały się być dobre, ale co śmieszniejsze obydwa są polaryzacji NPN. Obydwa wyglądają na podróbę, ale ten BD912 przekracza wszelkie granice. Dzwoniłem do tego sklepu to najpierw zakwestionowali moją podstawową wiedzę na temat tych dwóch tranzystorów, ale jak sprawdzili miernikiem 912 to się zdziwili i przeprosili. Podczymuję moje przypuszczenia ,że oryginały (albo chociaż dobrze podrobione) mają wyprowadzenia pobielone cyną albo niklem po samą obudowę.

1
  • #14 23 Lis 2016 11:28
    TOMI
    Serwisant

Hmm, to by znaczyło że dzisiaj są same podróbki, bo nowe kupione w pewnych źródłach też mają strukturę nieco większą od jednego milimetra. Ja bym jednak wziął pod uwagę postęp technologiczny który spowodował utrzymanie tych samych parametrów przy mniejszej strukturze półprzewodnikowej co przy setkach tysięcy sztuk są olbrzymie oszczędności. Natomiast, na rosyjskich stronach można znaleźć podróbki, ale tamte ewidentnie są przyciągane przez magnes, więc mają stalowy korpus. Rozbicie struktury dzisiaj nie gwarantuje podważenia oryginalności tranzystora, chyba że widać po wyglądzie zewnętrznym.

0
  • #15 23 Lis 2016 12:08
    zygi49
    Poziom 14  

Z tą tezą o postępie technologicznym może i zgoda pełna, tylko dlaczego te o strukturze 1mm na przykładzie wzmacniaczy diorowskich przy dobrze ustawionym prądzie spoczynkowym wytrzymują połowę obciążenia( potrafią grać dosyć długo na 1/3 głośności, a dając trochę poza połowę padają) a te z większą strukturą wytrzymują, chyba że się zrobi zwarcie .

0