Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec akumulacyjny - garaż

Blanco1 23 Oct 2017 09:21 894 10
 • #1
  Blanco1
  Level 2  
  Witam
  Mam nietypowy problem. Poszukuję pieca akumulacyjnego do garażu. Garaż ma powierzchnię 64m2 i wysokość od 2,8 do 4,8 (skośny dach). Ściany murowane, dach blacha plus ocieplenie, brama blacha. Generalnie chodzi mi o to, aby temperatura w garażu nie spadała poniżej 5-7 stopni. Jakiej mocy piec powinienem zastosować?
 • #2
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Odradzam stosowanie pieca akumulacyjnego w garażu, ponieważ ewentualne opary benzyny + rozżarzony element grzejny to ... pożar. Jedyne dopuszczalne ogrzewanie w garażu to kaloryfery (ale kocioł POZA garażem). Może olejak elektryczny byłby bezpieczny, gdyż element grzejny jest zanurzony w oleju.
 • #3
  Blanco1
  Level 2  
  Tylko w tym garażu nie będzie przechowywany samochód ani żadne inne urządzenia spalinowe. Garaż de facto robi za magazynek, w którym po prostu nie może być ujemnej temperatury.
 • #4
  Mati 87
  Level 16  
  Polecam ogrzewanie nadmuchowe, na przykład nagrzewnicą na olej napędowy, z odprowadzaniem spalin na zewnątrz, popularne niegdyś sirokko, czy webasto.
 • #5
  wnoto
  Level 34  
  Chyba nie czytać jaki problem ma autor.

  Ma duży garaż, dosyć wysoki jak na garaż. Potrzebuje grzać akumulacyjnie ze względu na ... koszty zapewne.

  Musisz wyliczyć zapotrzebowanie cieplne.
  Albo wstawić tam farelkę (lub 2) i grzać przez 24h zobaczyć jaka temp się ustali na tej podstawie oraz temperatury na zewnątrz spróbować ustalić zapotrzebowanie na ciepło.

  Tylko prad wchodzi w grę ?
  Podłoga jaka ? Ocieplana ?
  Jak było poprzedniej zimy do ilu temp. spadała ?
 • #6
  Blanco1
  Level 2  
  Garaż na tyle stary, że nikt nic nie wie, ale na 99% bez żadnego ocieplenia. Co do temperatury to też ciężko cokolwiek powiedzieć, ponieważ od kilku lat były w nim zamknięte pewne elementy i było nie odwiedzane.
  Prąd raczej rozwiązaniem pożądanym ze względu na prostotę. To jest garaż, który znajduje się w szeregu garaży i nie ma pomieszczenia na zorganizowanie kotłowni.
 • #7
  marqqv
  Level 32  
  Piec na przepalony olej jak masz wentylację i komin lub możesz zrobić . Kolega ma w dużym garażu i jest ciepło nawet za ciepło :D
 • #8
  Blanco1
  Level 2  
  W innym przypadku pomysł byłby niezły, ale niestety tutaj ani komina ani wentylacji nie ma. Inną sprawą, że z uwagi na sprzęt, który ma być przechowywany w tych pomieszczeniach zależy mi na ogrzewaniu "czystym".
 • #9
  wnoto
  Level 34  
  A Ty tam możesz mieć taryfę G12 ?
 • #10
  Zbych034
  Level 38  
  Jak możesz to ociepl nawet od środka. Znacznie ograniczysz koszty ogrzewania. Wstaw na początek i zobacz jak będzie za zimno to dołożysz nastepny.
 • #11
  gaz4
  Level 33  
  A rozważałeś kable grzejne w podłodze? Są specjalne typy do rozmrażania podjazdów i te byłyby doskonałe w tym zastosowaniu. Oczywiście część ciepła ucieknie do ziemi ale w tym wypadku to nie problem, straty na każdym ogrzewaniu w nieocieplonym garażu będą zbliżone. W dopdatku rzeczy które nie mogą zamarznąć można przykryć jakąś plandeką więc kable w podłodze ogrzewając mniejszą kubaturę będą oszczędniejsze.

  Odpowiedź na pytanie o moc jest trudne. Mam budynek gospodarczy o podobnej powierzchni i kubaturze też sąsiadujący z innymi. W czasie zimy tak do ok. -10 stopni na zewnątrz temp. wewnątrz nie spada poniżej zera, w czasie największych mrozów kilka stopni na minusie. Ciepło ciągle "idzie z ziemi" więc wystarczyło małe zagłębienie w podłodze by bezpiecznie przechowywać ziemniaki. Jeżeli ten grunt dodatkowo podgrzejemy to nawet niewielka moc może utrzymać wymagane kilka stopni, zwłaszcza jak gdzieniegdzie się go dociepli.