Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 128-WRL przekaźnik działa niestabilnie na wyjściu niskoprądowym

krawietz 08 Lis 2017 14:17 615 18
  • #1 08 Lis 2017 14:17
    krawietz
    Poziom 8  

Mam ja w domu centralkę alarmową Integra 128-WRL gdzie do sterowania bramami i kilkoma lampami używam pilotów ABAX. Pare dni temu pojawiła się awaria sterowania jedną z bram. Trzeba było kilkukrotnie użyć pilota aby bramę otworzyć. Do sterowania bramą używam wyjścia niskoprądowego na płycie głównej do którego podpięty jest przekaźnik Pulsara PU1 AWZ510, 1sekundowy impuls z centrali steruje przez ten przekaźnik beznapięciowym wejściem w napędzie bramy.

Diagnostyka wykazała że jak brama nie chcę się otworzyć to nie słychać zadziałania przekaźnika a dioda sygnalizacyjna dziwnie pulsuje.
    Wyjście na centrali wyzwala się poprawnie, a kilkukrotne użycie pilota (używany pilot nie ma znaczenia - wszystkie działają poprawnie i komunikują się z centralą) powoduje że przekaźnik zaskoczy.
    Jak już zadziała to potem raz za razem wszystko jest ok, aż do dłuższej przerwy.
    Pierwsze co mi przyszło na myśl to że padł przekaźnik, wiec wymieniłem na nowy ale to nie rozwiązało problemu. Wygląda to tak jak by przekaźnik nie dostawał wystarczającej ilości prądu do zadziałania.
    Inne odbiorniki sterowane pilotami działają poprawnie chodź wyzwalane są z wyjść znajdujących się w ekspanderach. Zmieniłem wyjście na płycie sterujące bramą ale to nie pomogło. Centrala nie zgłasza żadnych awarii.

W akcie "desperacji" odłączyłem wczoraj na chwilę zasilanie centrali i akumulator co skończyło się "krzakami" na liście użytkowników. Wygląda to na padniętą baterię bo centrala działa od 5 lat. Na tą chwile mam zresetowana centralę do ustawień fabrycznych i będę próbował wgrać od nowa konfigurację przez DLOADX.

Jakieś pomysły co się mogło stać ? Płyta padła (zasilacz?)? Przewód? Na tym przewodzie podpięty mam manipulator z garażu (4 druty) a dwie wolne pary co zostały sterują przekaźnikiem wsadzonym do sterownika bramy.

Napięcia jakie pokazuje DLODX na poszczególnych modułach są 13,2 - 13,6V

Krawietz

0 18
  • #3 08 Lis 2017 16:02
    krawietz
    Poziom 8  

Akumulator nie był wymieniany od nowości. Ale centrala działa przy braku zasilania sieciowego.

Krawietz

0
  • #5 08 Lis 2017 18:41
    kosmos99
    Poziom 34  

Dobrze by było sprawdzić jakie jest napięcie na cewce przekaźnika w trakcie załączenia wyjścia.
    Albo spróbować jeśli jest wolne inne wyjście.

0
  • #6 08 Lis 2017 20:23
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

kosmos99 napisał:
    Dobrze by było sprawdzić jakie jest napięcie na cewce przekaźnika w trakcie załączenia wyjścia.

Jeszcze zmierzyć napięcie na wyjściu centrali i opór kabla centrala-przekaźnik, bo z opisy wynika, że trochę go jest.

0
  • #7 08 Lis 2017 20:41
    krawietz
    Poziom 8  

gkwiatkowski napisał:
    kosmos99 napisał:

Jeszcze zmierzyć napięcie na wyjściu centrali i opór kabla centrala-przekaźnik, bo z opisy wynika, że trochę go jest.

Taki mam zamiar po wymianie baterii na płycie głównej i w multimetrze bo okazało się że się wyczerpała. Nie byłbym zadowolony jak by się okazało że coś się złego stało z zatynkowanym w ścianie przewodem.

Krawiec

0
  • #8 08 Lis 2017 21:33
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

krawietz napisał:
    gkwiatkowski napisał:
    kosmos99 napisał:

Taki mam zamiar po wymianie baterii na płycie głównej i w multimetrze bo okazało się że się wyczerpała. Nie byłbym zadowolony jak by się okazało że coś się złego stało z zatynkowanym w ścianie przewodem.

Krawiec

Jeśli ten kabel idzie przez manipulator w garażu, to zobacz jaka jest kondycja tego połączenia.

0
  • #9 08 Lis 2017 21:41
    xury
    Poziom 38  

krawietz napisał:
    1sekundowy impuls z centrali steruje przez ten przekaźnik beznapięciowym wejściem w napędzie bramy.
    krawietz napisał:
    Na tym przewodzie podpięty mam manipulator z garażu (4 druty) a dwie wolne pary co zostały sterują przekaźnikiem wsadzonym do sterownika bramy.

Przekaźnik masz przy bramie? Daj go przy centrali. Zapewne przy połączeniu mas nie byłby nawet potrzebny.

0
  • #10 09 Lis 2017 07:56
    krawietz
    Poziom 8  

Cytat:
    Przekaźnik masz przy bramie? Daj go przy centrali. Zapewne przy połączeniu mas nie byłby nawet potrzebny.

W sumie to nie mam pojęcia jak to sterowanie napędem przez zwarcie dwóch zestyków jest realizowane więc wolałem to odseparować. Przewód fabryczny który idzie od napędu do skrzynki z trafo zasilającym ma 1mm2 wiec wolałem to odseparować przekaźnikiem przy bramie niż puszczać nie wiadomo jaki sygnał po cienkich kablach alarmowych. Zresztą całość działała bez problemu 5 lat.

Jutro spróbuje wymienić baterię, podmienić akumulator i pomierzyć wszystko.

Krawiec

0
  • #11 09 Lis 2017 08:19
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

Na czas testu/pomiarów przekaźniki podłączyć do płyty na krótko i ustawić sobie dłuższy czas działania wyjścia tak aby zdążyć na spokojnie pomierzyć. Sprawdzić na innym wyjściu zasilającym, usunąć z tego wyjścia wszystkie inne urządzenia ( kabelki). Zacząć od podmiany akumulatora.
    pozdrawiam

0
  • #12 10 Lis 2017 10:44
    krawietz
    Poziom 8  

Na tą chwilę wymieniłem baterię (miała 1,5V) i wgrałem dane do centrali z komputera. Nie mogę przenieść danych użytkowników z pliku konfiguracyjnego do centrali, ani danych pilotów ABAX. Czy to tak ma być? Czy może jest jakiś sposób na wgranie listy uzytkowników z pliku? Jak otwieram plik to użytkownicy są. Po połączeniu z centralą lista robi się pusta. DLOADX nie zgłasza różnice konfiguracyjne w schematach użytkowników ale wybranie opcji przepisz z komputera nie powoduje wgrania ich do centrali.

Krawiec

0
  • #14 10 Lis 2017 18:08
    reweriko

Poziom 25  

xury napisał:

To są wyjscia niskoprądowe jak sam napisałeś w #1 .
    Spadek napięcia przy sporej odległości może powodować takie objawy....
    Podstawa to jak piszą wszyscy - wymiana aku.
    Montaż przekażnika w centrali aby podobny problem nie pojawił się za pare lat.....

0
  • #15 11 Lis 2017 15:31
    krawietz
    Poziom 8  

No to tak:

Napięcie między wyjściem zasilającym a wyjściem sterującym przekaźnikiem zmierzone na zaciskach płyty 13,6V.
    Napięcie na cewce przekaźnika kiedy przekaźnik się nie załącza miedzy 6 a 7 V - w tym stanie na zaciskach płyty niezmiennie 13,6V.
    Napięcie na cewce przekaźnika kiedy przekaźnik jednak postanowi zadziałać 12,3 - 12,6V.
    Zmierzona rezystancja pary przewodów od przekaźnika do centrali (odpięte od centrali i zwarte) skacze miedzy 600 a 700 ohmów..
    Przeniesienie przekaźnika do obudowy centralki nie rozwiązało problemu. Brama nie reagowała. Nawet na fizyczne zwarcie przewodów.

Zastosowany przewód to zwykła skrętka telefoniczna 4 pary 0,5 mm2. Na tym przewodzie podpięty jest manipulator w garażu (4 żyły), kontrakton bramy garażowej (2 żyły) no i ten przekaźnik (2 żyły).
    Przewód do przekaźnika jest łączony w obudowie manipulatora więc na tą chwile obie żyły od centrali do manipulatora podłączyłem pod wyjście centrali a zasilanie do przekaźnika "pożyczyłem" z zacisku zasilającego manipulator. Zresztą z tego zacisku zasilane są czujki ruchu w garażu podpięte do wejść w manipulatorze.

Po tym zabiegu napięcie na zaciskach przekaźnika w momencie wyzwolenia wyjścia wynosi 13,3V. Przekaźnik oczywiście działa.

Na razie testuję, ale muszę poczekać parę godzin bo objawy były takie że jak już przekaźnik zadziałał to raz za razem nie było z nim problemu. Dopiero po dłuższej przerwie znów nie chciał działać.
    Wygląda że z jakiegoś powodu padła jedna żyła w zatynkowanym przewodzie.

Aha, aku podmieniony na nowy.

Krawiec

0
  • #16 11 Lis 2017 20:30
    xury
    Poziom 38  

krawietz napisał:
    Zmierzona rezystancja pary przewodów od przekaźnika do centrali (odpięte od centrali i zwarte) skacze miedzy 600 a 700 ohmów..

Masz przerwę na przewodzie, ale w jakiś warunkach ziemno wilgotnych i dlatego coś niecoś przewodzi i dlatego skacze. By namierzyć gdzie musiałbyś posiadać reflektometr.
    Nie wiem jak długi jest ten przewód ale rezystancja nie powinna być większa niż 50 Ohm (no chyba, że masz do bramy z kilometr)

0
  • #17 11 Lis 2017 20:52
    krawietz
    Poziom 8  

xury napisał:
    krawietz napisał:

Masz przerwę na przewodzie, ale w jakiś warunkach ziemno wilgotnych i dlatego coś niecoś przewodzi i dlatego skacze. By namierzyć gdzie musiałbyś posiadać reflektometr.
    Nie wiem jak długi jest ten przewód ale rezystancja nie powinna być większa niż 50 Ohm (no chyba, że masz do bramy z kilometr)

Przewód cały jest w budynku w tynku. Idzie z centrali do garażu . Nie ma go więcej jak 10m. Jedyne co mi przychodzi do głowy że tynkarze uszkodzili izolacje i "wylazło" po 6 latach.

Krawiec

0
  • #18 11 Lis 2017 21:45
    xury
    Poziom 38  

krawietz napisał:
    Na tym przewodzie podpięty mam manipulator z garażu (4 druty) a dwie wolne pary co zostały sterują przekaźnikiem wsadzonym do sterownika bramy.

Dwie wolne pary, czy dwie wolne żyły? Jeśli to drugie jak przypuszczam, to możesz jeszcze uratować się dzięki wspominanemu przeze mnie połączeniu GND i odszukaniu wśród tych dwóch sprawnej żyły i sterować bramą bez przekaźnika bezpośrednio z wyjścia Integry. O ile oczywiście przynajmniej jedna z tych żył ma ciągłość.

0
  • #19 12 Lis 2017 15:17
    krawietz
    Poziom 8  

xury napisał:
    krawietz napisał:

Dwie wolne pary, czy dwie wolne żyły? Jeśli to drugie jak przypuszczam, to możesz jeszcze uratować się dzięki wspominanemu przeze mnie połączeniu GND i odszukaniu wśród tych dwóch sprawnej żyły i sterować bramą bez przekaźnika bezpośrednio z wyjścia Integry. O ile oczywiście przynajmniej jedna z tych żył ma ciągłość.

Problem wydaje się być rozwiązany. Na ta chwile brama działa, przekaźnik został. W razie czego wygospodarowałem jeszcze jedną zapasową żyłę z tej wiązki.

Krawiec

0