Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kospel ekcoln2 i auraton 2025 rth

20 Lis 2017 09:58 660 4
  • Poziom 2  
    Witam , z góry uprzedzę ,że jestem totalnie zielona w temacie ogrzewania, przeglądałam forum lecz nie zanalazłam nic co mogłoby mi w jakiś sposób pomóc.
    Posiadam piec elektryczny Kospel Ekco_ln2 15 kw ( zakupiłam go wraz z domem) oraz regulator pokojowy Auraton 2025 rth . Regulator ma zaprogramowane dwa stałe programy dzienny 19,21,19,21stC oraz nocny 19 . Mój problem polega na tym ,że gdy piec nagrzeje pokój do danej tempreatury ustawionej na regulatorze wyłącza się , lecz gdy temperatura spadanie nie potrafi się włączyć. Wysadza zawór bezpieczeństwa i trzeba go włączać ręcznie. Gdy chodzi w sposób ciągły nie ma żandego problemu . Nie wiem czy to istotne ale spada ciśnienie w instalacji z 1,5-1,8 do >1 ba. Poprzedni właściciele zakupili ten piec , ale wydaje mi się ,że zbyt dużą mocą 15 kw ogrzewa 70m2. Nie wiem gdzie jest problem złe podłączenie regulatora ? Coś z pomopą ?
    Kontakotwałam się z serwisem , w mojej okolicy jest jeden "autoryzowany " serwis , który po rozmowie stweirdził ,ze raz w życiu ten piec obsługiwał i nie pomoże. W tej chwili nie mam możliwości wymiany pieca , chciałabym dowiedzieć się jak rozwiązać ten problem.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Takie skoki ciśnienia mogą świadczyć o braku powietrza w naczyniu przeponowym lub o zbyt małym naczyniu dla tej instalacji lub też o jego uszkodzeniu.

Aby to sprawdzić i dopompować trzeba dysponować w pompką (ręczną, nożną lub elektryczną) do pompowania kół samochodowych/rowerowych) lub kompresorem z pistoletem do pompowania kół oraz manometrem do mierzenia ciśnienia w kołach.

Jeżeli wiesz gdzie jest to naczynie i dysponujesz ww urządzeniami to możemy dalej doradzać. Jeżeli nie masz takich urządzeń i technika Cię przeraża to zaproś jakiegoś hydraulika, aby sprawdził naczynie przeponowe.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    model LN2 ma wbudowane naczynie przeponowe o pojemności 6l, czyli dostęp do niego będzie po zdjęciu obudowy kotła.
    Jeśli chcesz coś robić samodzielnie to tylko po wcześniejszym odcięciu zasilania 400V od kotła.
    Uzupełnienie ciśnienia w naczyniu przeponowym wymaga spuszczenia wody z kotła, więc trzeba mieć dryg do czynności manualnych i spraw technicznych, aby sobie chaty nie zalać itp.
    Później po napełnieniu kotła istotne jest odpowietrzenie kotła przed jego włączeniem, aby nie uszkodzić grzałek. Dlatego warto przeczytać szczegółowo instrukcję instalacji dla tego kotła, bo może znajdziesz tam wskazówki, które normalnie można by przeoczyć.
  • Poziom 2  
    ok ,dziękuję za podpowiedź . instrukcje przeczytane już z 10 razy dlatego wolałam się dopytać
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Momipt napisał:
    Wysadza zawór bezpieczeństwa i trzeba go włączać ręcznie. Gdy chodzi w sposób ciągły nie ma żandego problemu . Nie wiem czy to istotne ale spada ciśnienie w instalacji z 1,5-1,8 do >1 ba.

W typowej instalacji c.o. stosuje się zawory bezpieczeństwa 3 bary i przyjmuje się rezerwę 0,5 bara.
    W teorii zawór bezpieczeństwa strzeli jeśli ciśnienie w instalacji przekroczy 3 bary ale z racji tolerancji może ciut wcześniej ale na pewno nie przy 1,8 bara.
    Jak dla mnie to poniżej 2,5 bar sprawny zawór nie ma prawa strzelić

W pierwszej kolejności sprawdź ciśnienie w naczyniu przeponowym (po uprzednim spuszczeniu wody z kotła i na otwartym zaworze spustowym) i ewentualnie je uzupełnij. Zwykle w kotłach gazowych fabrycznie piszą o ciśnieniu 0,75 ale ja dobijam w naczyniu powietrze do 1,0 bar i napełniam instalację wodą do 1,4 bar, jak woda podgrzeje się to ciśnienie i tak nie przekracza 1,6 bar. U Ciebie jest kocioł elektryczny ale instalacja w zasadzie ta sama, więc jak dla mnie można stosować te same reguły względem ciśnienia powietrza w naczyniu przeponowym.
    Jeśli naczynie jest sprawne, a problem będzie nadal występował to może zawór bezpieczeństwa jest zużyty i strzela przy mniejszym ciśnieniu, wtedy trzeba go wymienić na nowy, sprawny.

Generalnie jeśli problemem jest tylko strzelający zawór bezpieczeństwa to nie ma sensu wymieniać kotła, a tylko trzeba znaleźć przyczynę i ją usunąć.