Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja TT w domu jednorodzinnym

22 Lis 2017 00:00 4632 60
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich na forum po długiej przerwie. Ostatnio wszedłem w posiadanie miernika instalacji elektrycznych i postanowiłem przetestować gniazda w moim prywatnym 2-letnim domu. Okazało się ku mojemu zdziwieniu, że pętle zwarcia L-PE wychodzą rzędu 70 omów. Zasilanie do rozdzielnicy w domu jest doprowadzone z zestawy pomiarowego 4 żyłowym kablem - L1,L2,L3,N. Szyna PE jest podłączona do uziomu o rezystancji i nie jest połączona z N.
    Oryginalny projekt zakładał instalację w układzie TN-S z 5-cio żyłowym kablem zasilającym, ale wykonawca postanowił to zmienić z jakiegoś powodu. Z warunków przyłączenia wyczytałem, że sieć zasilająca pracuje w układzie TN.
    Nasuwa mi się pytania czy to wszystko jest poprawnie zrobione, a jeśli tak to jaki mógłbyć powód, tej zmiany dokonanej przez wykonawce. Z góry dziękuję .
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 41  
    boston napisał:
    Witam wszystkich na forum po długiej przerwie. Ostatnio wszedłem w posiadanie miernika instalacji elektrycznych i postanowiłem przetestować gniazda w moim prywatnym 2-letnim domu. Okazało się ku mojemu zdziwieniu, że pętle zwarcia L-PE wychodzą rzędu 70 omów. Nasuwa mi się pytania czy to wszystko jest poprawnie zrobione.
    Za mało informacji do takiej oceny.
    Kolego Boston !
    Zrób przegląd instalacji.
    Zatrudnij do tego fachowca (z papierami) niech zrobi pomiary, obejrzy wszystko i wystawi protokół dopuszczenia instalacji do eksploatacji.
    Taka jest prawidłowa droga.

Pomiar IPZ nie jest jedynym kryterium oceny czy instalacja jest niewadliwa.

.

• Poziom 32  
    Ale w tym przypadku wystarczającym na stwierdzenie, że nie jest nie wadliwa i należy to poprawić. Sieć TN, kabel 4 żyłowy (do sprawdzenia jaki) i odpowiedni rozdział PEN. A jakie wychodzą L-N?
    Pokaż zdjęcie połączeń WLZ, rozdzielnicy itp.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 41  
    Masz racje, to że laik twierdzi, że to TT niej jest pewne. Jest możliwe że sobie tak wykombinował.
  • Poziom 12  
    CYRUS2 napisał:

Kolego Boston !
    Zrób przegląd instalacji.
    Zatrudnij do tego fachowca (z papierami) niech zrobi pomiary, obejrzy wszystko i wystawi protokół dopuszczenia instalacji do eksploatacji.

Pomiar IPZ nie jest jedynym kryterium oceny czy instalacja jest niewadliwa.

.

Dzięki za szybką odpowiedź. Protokół dopuszczenia jest podpisany przez fachowca z uprawnieniami budowlanymi więc instalacja na pewno ok.
    Pozdrawiam
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    boston napisał:
    Protokół dopuszczenia jest podpisany przez fachowca z uprawnieniami budowlanymi więc instalacja na pewno ok.
    To w jakim celu kolega zwaraca głowę i zakłada temat ?
    Czy w protokóle są takie same wyniki IPZ ?
    15kVmaciej napisał:
    Powodem takiego wykonania może być brak przewodu o odpowiednim przekroju i uziemieniach.
    Żle myślisz.
    Napisal, że w warunkach ZE stwierdza układ TN.
    Skąd TT - wuyciągnął wniosek ze swojego pomiaru.
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    15kVmaciej napisał:
    Skoro stwierdzono TN, a nie TN-C ], to dobrze myślę.
    Źle myślisz,przeczytaj post #1.
    Zasilanie kabel 4-żyłowy.
    boston napisał:
    Z warunków przyłączenia wyczytałem, że sieć zasilająca pracuje w układzie TN.
  • Poziom 12  
    CYRUS2 napisał:
    To w jakim celu kolega zwaraca głowę i zakłada temat ?
    Czy w protokóle są takie same wyniki IPZ ?

Temat miał na celu raczej w pierwszej kolejności ocenienie roboty fachowców bo nie za bardzo chciałbym płacić znów za co niedawno zapłaciłem.
    Protokół odbiorczy zawiera tylko oświadczenie wykonawcy i powykonawczy schemat ideowy z zaznaczoną wartością uziomu 19omów. Pomiarów pętli zwarcia i izolacji brak.

Jeszcze raz o wykonanej instalacji:

1. Przyłącze do układu pomiarowego w ogrodzeniu wykonane kablem 4x 70mm2. Przewód PEN uziemiono - 29.3omów . - dane z protokołu odbiorczego przyłącza ZE. Tu jest wszystko jasne.
    2. Podłączenie do tablicy TG budynku wykonane kablem 4x10mm2 i podłączono do L1,L2,L3 i N.
    3. Szynę uziemiającą PE do której są podłączone wszystkie przewody ochronne podłączono do uziemienia tablicy TG budynku o rezystancji 70 omow.

Moje pytanie to czy nie było by lepszym rozwiązaniem byłoby rozdzielenie PEN w tablicy budynku TG a nie tylko podłączenie go do N.
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    boston napisał:
    Protokół odbiorczy zawiera tylko oświadczenie wykonawcy i powykonawczy schemat ideowy z zaznaczoną wartością uziomu 19omów. Pomiarów pętli zwarcia i izolacji brak.
    To nic nie masz.
    Można się w Polsce i po ludzku dogadać ?
    Kolego, nie pisz opowieści o tej instalacji tylko zrób to co napisałem w poście #2
    Cytat:
    ]Zrób przegląd instalacji.
    Innej drogi nie ma.

Trzeba zapłacić elektrykowi z papierami..
    1.Za przegląd i pomiary kontrole.
    2. Za doprowadzenie instalacji do stanu prawidłowego - przeróbki, poprawki.
    3. Po raz drugi za pomiary - końcowe.

Innej drogi nie ma.
  • Poziom 12  
    kozi966 napisał:
    Powiedz mi kolego co zostało zapisane w projekcie?

W projekcie napisano 'Cała instalacja od zestawy ZZP pracować będzie w układzie TN-S'

Dodano po 4 [minuty]:

15kVmaciej napisał:
    Ja jednak chciałbym się dowiedzieć, jakie zabezpieczenia są w rozdzielnicy. Poza tym bez pomiarów pętli zwarcia nie da się definitywnie ustalić, czy to jest TT czy TNC.

Zabezpieczenie przedlicznikowe C25,
    Wszystkie poszcególne obwody zabezpieczone przez wyłączniki różnicowo prądowe 30mA i wyłączniki instalacyjne S301.
  • Poziom 39  
    boston napisał:
    Moje pytanie to czy nie było by lepszym rozwiązaniem byłoby rozdzielenie PEN w tablicy budynku TG

Nie dość lepszym a koniecznym.

Kiedyś pisałem o identycznej sytuacji zastanej na budowie, do tego zasilanie odłączał rozłącznik 4P.
  • Poziom 12  
    CYRUS2 napisał:
    boston napisał:
    To nic nie masz.
    Można się w Polsce i po ludzku dogadać ?
    Kolego, nie pisz opowieści o tej instalacji tylko zrób to co napisałem w poście #2
    Cytat:
    ]Zrób przegląd instalacji.
    Innej drogi nie ma.

Trzeba zapłacić elektrykowi z papierami..
    1.Za przegląd i pomiary kontrole.
    2. Za doprowadzenie instalacji do stanu prawidłowego - przeróbki, poprawki.
    3. Po raz drugi za pomiary - końcowe.

Innej drogi nie ma.

To co mam było wystarczające dla ZE i Nadzoru Budowlanego bo budynek nie miał problemów z odbiorem i jest w eksploatacji. Elektryk z papierami wypisał wszelkie potrzebne dokumenty. Wynika z tego, że nic więcej nie jest wymagane więc dla inwestora sprawa powinna być zakończona. Ja wyraziłem tylko opisaną wątpliwość, ale z punktu widzenia odbiorcy nie mam podstaw do wzywania kogokolwiek bo instalacia jest nowa poparta wymaganymi przez prawo i ZE odbiorami i wszystko działa. Jeśli więc uważasz, że jest do tego jakaś podstawa techniczna lub prawna to ją przedstaw.
  • Moderator Elektrycy
    Podstawą jest projekt w którym widnieje TN-S. Jeżeli wykonawca zrobił TT to musiał mieć zgodę projektanta, czego nie uwzględniono w projekcie (więc fizycznie zgody nie miał).
    Jeżeli w warunkach przyłączeniowych widnieje układ sieci TN, to wykonawca prac wykonał swoje prace niezgodnie z projektem. Instalacja technicznie rzecz biorąc może spełniać wymagania co do bezpieczeństwa, ale to nie jest podstawą do stwierdzenia, że jest "ok".
    Jeżeli w warunkach widnieje układ TT to projektant popełnił błąd.

Z tego jednak co widzę, to wykonawca dokonał swoich przeróbek. Do niego należy się zgłosić z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, najlepiej przy uczestnictwie w tej dyskusji projektanta.
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    boston napisał:
    Jeśli więc uważasz, że jest do tego jakaś podstawa techniczna lub prawna to ją przedstaw.
    To kolega che się upewnić, że instalacja jest wykonana prawidłowo.
    Kolego Boston !
    Albo kolega zapłaci fachowcowi za sprawdzenie instalacji, albo będzie musiał kolega żyć ze swoimi wąptliwościami i ewentualnie niesprawną instalacją.

kozi966 napisał:
    Z tego jednak co widzę, to wykonawca dokonał swoich przeróbek.
    Nie podejrzewam, że ktoś na siłę chce robić TT, jak ZE daje przyłącze TN.
    Podejrzewam błędne wnioski autora tematu.
    To co pisze autor - kompletnie nielogiczne.
    TT - uziom 19Ω, IPZ 70Ω.

Wnioski autora mogą wynikać z błędów wykonania – tzw. „fuszerki”.
  • Moderator Elektrycy
    CYRUS2 napisał:
    TT - uziom 19Ω, IPZ 70Ω.

Dla TT:
    Bo pomiar uziomu składa się tylko... z uziomu obiektu i ziemi odniesienia.
    Natomiast IPZ to jeszcze jeden uziom, np. stacji.
  • Poziom 41  
    kozi966 napisał:
    Bo pomiar uziomu składa się tylko... z uziomu obiektu i ziemi odniesienia.
    Natomiast IPZ to jeszcze jeden uziom, np. stacji.
    Absolutnie nie.
    Mierzymy cały obwód L- PE –stacja.
    Mierzona rezystancja uziomu 19Ω to rezystancja wewnętrzna uziomu - wartość 19Ω obejmuje wszystko po drodze + uziom stacji.

Pomyśl logiczne , jeżeli rezystancja stacji wynosiłaby 51Ω (70-19= 51) to by nie było u żadnego odbiorcy rezystancji uziomu mniejszej od 51Ω.
  • Moderator Elektrycy
    CYRUS2 napisał:
    Mierzona rezystancja uziomu 19Ω to rezystancja wewnętrzna uziomu - wartość 19Ω obejmuje wszystko po drodze + uziom stacji.

Pomyliłeś pomiar uziomu z pomiarem IPZ.
  • Poziom 41  
    kozi966 napisał:
    Pomyliłeś pomiar uziomu z pomiarem IPZ.
    Jak się zamyka obwód przy pomiarze IPZ ?
    Proszę narysować schemat.
  • Moderator Elektrycy
    CYRUS2 napisał:
    Jak się zamyka obwód przy pomiarze IPZ ?

Nie rozumiem po co to pytanie.
    Twierdzisz, że pomiar uziomu nie składa się tylko z konkretnego uziomu. Gdzie pomiar uziomu, to tylko pomiar zamykający się pomiędzy sondą odniesienia a badanym uziomem.
    Twierdzisz, że pomiar IPZ dla układu TT nie składa się z przynajmniej dwóch uziomów. Gdzie pętla zamyka się pomiędzy przewodami czynnymi, dwoma uziomami i ziemią (pomiędzy nimi).
    Więc po co mam to rysować?
  • Poziom 12  
    CYRUS2 napisał:
    boston napisał:
    Jeśli więc uważasz, że jest do tego jakaś podstawa techniczna lub prawna to ją przedstaw.
    To kolega che się upewnić, że instalacja jest wykonana prawidłowo.
    Kolego Boston !
    Albo kolega zapłaci fachowcowi za sprawdzenie instalacji, albo będzie musiał kolega żyć ze swoimi wąptliwościami i ewentualnie niesprawną instalacją.

kozi966 napisał:
    Z tego jednak co widzę, to wykonawca dokonał swoich przeróbek.
    Nie podejrzewam, że ktoś na siłę chce robić TT, jak ZE daje przyłącze TN.
    Podejrzewam błędne wnioski autora tematu.
    To co pisze autor - kompletnie nielogiczne.
    TT - uziom 19Ω, IPZ 70Ω.

Wnioski autora mogą wynikać z błędów wykonania – tzw. „fuszerki”.

Proszę dokładnie czytać:
    Napasałem, że zmierzona wartość IPZ L-PE w gniadach wynosi ok. 70Ω.
    Wartość uziomu 19Ω pochodzi z protokołu powykonawczego i nie była przeze mnie weryfikowana. Jednakże zakładając, że wartość impedancji przewodów i uziomu stacji jest stosunkowo niska to biorąc pod uwagę zmierzoną wartość IPZ 70Ω to należałoby się spodziewać rzeczywistej rezystancji uziomu niewiele mniejszej jak 70Ω.
    I tu się po raz pierwszy zgodzę z kolegą, że wartość 19Ω może być wynikiem tzw. fuszeki tj. nigdy nie została poprawnie zmierzona albo wartość tak drastycznie zmieniła się w ciągu 2 lat.
    Czy teraz moje wnioski brzmią bardziej logicznie?

Dodano po 33 [minuty]:

kozi966 napisał:
    Podstawą jest projekt w którym widnieje TN-S. Jeżeli wykonawca zrobił TT to musiał mieć zgodę projektanta, czego nie uwzględniono w projekcie (więc fizycznie zgody nie miał).
    Jeżeli w warunkach przyłączeniowych widnieje układ sieci TN, to wykonawca prac wykonał swoje prace niezgodnie z projektem. Instalacja technicznie rzecz biorąc może spełniać wymagania co do bezpieczeństwa, ale to nie jest podstawą do stwierdzenia, że jest "ok".
    Jeżeli w warunkach widnieje układ TT to projektant popełnił błąd.

Z tego jednak co widzę, to wykonawca dokonał swoich przeróbek. Do niego należy się zgłosić z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, najlepiej przy uczestnictwie w tej dyskusji projektanta.

Muszę się z kolegą zgodzić. Zastanawia mnie jak to wogóle jest możliwe, że wykonawca dokonał swoich przeróbek i nikt tego nie zakwestionował na żadnym etapie i po co wykonawca wprowadzał poprawki mając gotowy projekt. Myślę, że muszę się pogodzić z tym że te pytania pozostaną bez odpowiedzi, bo nie sądzę żebym zainteresował tym tematem wykonawcę i projektanta bo już troche czasu minęło, a poza tym to dom jednorodzinny, a nie centrum handlowe:). Obawiam się, że w najlepszym wypadku otrzymał bym odpowiedź w stylu 'No przecież działa' :)
    Smutny wniosek z tego wszystkiego jest taki, że wykonawcy mogą robić co chcą bo tak na prawdę to nikogo to nie interesuje:(.
  • Poziom 41  
    boston napisał:
    Czy teraz moje wnioski brzmią bardziej logicznie ?.
    Logiczne jest jedno - od foum kolega oczekuje jasnowidzowej akceptacji, że wszyto jest o.k.
    Bo kolega skąpi kasy na elektryka.

Bez elektryka i przeglądu kolega nie stwierdzi czy nie "odwalono "fuszerki".
    Może kolega lekceważyć bezpieczeństwo swojej rodziny.
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    CYRUS2 napisał:
    boston napisał:
    Czy teraz moje wnioski brzmią bardziej logicznie ?.
    Logiczne jest jedno - od foum kolega oczekuje jasnowidzowej akceptacji, że wszyto jest o.k.
    Bo kolega skąpi kasy na elektryka.

Bez elektryka i przeglądu kolega nie stwierdzi czy nie "odwalono "fuszerki".
    Może kolega lekceważyć bezpieczeństwo swojej rodziny.

A kolega dalej swoje. Nie oczekuje, aby ktokolwiek zrobił mi przegląd instalacji on-line. Zapytałem tylko czy ktoś zna przesłanki dlaczego w budynku dołączonego do sieci TN zastosowano instalacje w układzie TT.
  • Poziom 32  
    boston napisał:
    Zapytałem tylko czy ktoś zna przesłanki dlaczego w budynku dołączonego do sieci TN zastosowano instalacje w układzie TT.

Szczerze?
    Bardzo wielu elektryków nie rozróżnia układów sieci i nie wie jak działa w nich ochrona przeciwporażeniowa.