Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz operacyjny lub odwracający: wspólny emiter vs wspólny kolektor

AR95 23 Nov 2017 01:11 636 3
 • #1
  AR95
  Level 1  
  Jestem początkujący w dziedzinie wzmacniaczy w postaci tranzystorów bipolarnych. Mam kilka pytań dotyczących teorii o tranzystorach bipolarnych.  1. Do czego służą kondensatory w układach wspólny emiter, wspólny kolektor, wspólna baza oznaczane najczęście jako C1, C2 i Ce?
  2. Dlaczego we wzmacniaczach WE, WB, WK są 4 rezystory? Od czego zależy liczba rezystorów w danym projekcie wzmacniacza?
  3. Od czego zależy ilu stopniowy jest wzmacniacz? Co określa również pojęcie stopniowość wzmacniacza?
  4. Co należy zrobić aby sygnał podany na wejściu odbierać wzmocniony ale z emitera o tej samej polaryzacji, a nie z kolektora o polaryzacji przeciwnej? Co należy zrobić aby to był wzmacniacz operacyjny a nie wtórnik emiterowy o tym samym napięciu? I należy go podać do emitera-bazy, kolektora-bazy czy gdzieś zupełnie indziej? Gdzie należy podać ten sygnał?
  5. Dlaczego napięcie emitera występuje często tam gdzie teoretycznie powinna być masa, czyli między jednym a drugim rezystorem na dole poniżej symbolu npn?
  6. Czy jeżeli plus wychodzi bezpośrednio z emitera, nie z kolektora, to w połączeniu z masą będzie to stanowić złącze o sygnale wzmocnionym o takiej samej polaryzacji jak napięcie wejściowe?
  7. Co oznaczają skróty na schematach takie jak Rg, Eg, Uz+, R0
  8. Jeżeli mamy prąd zmienny to czy masa płynie do przodu tak samo jak plus w odróżnieniu od prądu stałego gdzie plus płynie do przodu aż do w źródle minusa?  Będę bardzo wdzięczny za wszystkie odpowiedzi. Z góry dziękuję, witam i pozdrawiam.
 • #2
  JacekCz
  Level 39  
  dużo szczegółowych pytań, zwłaszcza odnoszących się do schematu, a schematu brak. Ty je widzisz gdzieś przez sobą my(ja) nie umiemy ich sobie przedstawić przed oczy.
  Czy skuteczne jest przełączanie się z zewnętrznego widzenia "wzmacniacz operacyjny" na konkretne elementy?
 • #3
  aaanteka
  Level 41  
  Generalnie masz wszystko podane i ogólnodostępne: - wystarczy trochę dobrych chęci i zaangażowania w szukaniu.
  Generalnie rezystory służą do określenia punktu pracy danego tranzystora.
  Poszczególne stopnie należy oddzielić od siebie ,tak aby przenosiły w zasadzie najbardziej nas interesujący sygnał zmienny - i dla tego stosujemy kondensatory wejściowe i wyjściowe. Ich wartości nie są bez znaczenia ograniczają nam pasmo przepustowe. To tak w wielkim skrócie . Więcej informacji masz w załącznikach.

  Dużo z twoich pytań jest nie precyzyjna ,a nawet absurdalna w treści . Korzystniej będzie jak podasz konkretny przykład w postaci schematu i do niego sprecyzujesz pytania .Wszyscy tak zaczynają od jednego schematu i praktycznego rozwiązania , następnie drugiego , trzeciego i tak po woli .
  Piszę tak ponieważ na zawarte w twoim pytaniu zagadnienia trzeba by napisać sporych rozmiarów książkę , których dość sporo jest dostępnych na rynku i w internecie .
 • #4
  pawel1148
  Level 23  
  Sztuka elektroniki- Horowitz Paul, Hill Winfield.
  Podstawy elektroniki. Część 2 - Pióro Barbara, Pióro Marek
  Tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Nikt Ci tego dokładnie nie wytłumaczy.
  1. C1, C2 służą do odfiltrowania napięcia stałego z poprzednich członów wzmacniacz. Ce do zwiększania wzmocnienia dla interesujących nas czestotliwości w układzie poprzez ,,zwieranie" Re dla tych czestotliwości(ograniczanie sprzężenia zwrotnego).
  2. Dziwnie brzmiące pytanie, równie dobrze może byc ich 5. Ich ilość zależy od tego co chcemy osiągnąć. Jest ich zwykle 4, bo 2 są do ustalania polaryzacji bazy(bramki), 1 do ,,wzmacniania napięciowego" tzn. przełożenia prądu tranzystora na napięcie, bo tranzystor polowy wzmacnia prąd a nie napięcie i zwykle jeden realizuje sprzężenie zwrotne- to służy do eliminacji większości nieliniowości układu.
  3. Od tego jakie chcemy uzyskać wzmocnienie. Wzmocnienia na jednym tranzystorze nie robimy zwykle ponad 100. Stopnie to kwestia powtarzalności funkcjonalności kolejnych stopni.
  4. Zastosować układ WK zamiast WE, który nie wzmacnia prąd a nie napiecie. Wzmacniacz operacyjny sklada się z wielu tranzystorów i kilku stopni wzmacniania różnicowego, nie da się go zrobic z pojedyńczego tranzystora... Jest to również element scalony tzn. nie robi się go z pojedynczych elementów.
  5. Nie wiem jakie tam masz 2 rezystory, ale pewnie chodzi Ci o napiecie na rezystorze emitera które odkłada się na rezystorze emitera w wyniku przepływu przezeń prądu ?? Nie bardzo wiadomo o co dokładnie Ci chodzi, ale internet nie jest najlepszym miejscem na szukanie informacji na temat elektroniki.
  6. Nie wiem o co chodzi z ,,plusem" domyślam się, że chodzi Ci o wyjście układu Wspólny Kolektor, które faktycznie nie daje na wyjście odwróconego sygnału. Przy czym to nie jest wzmacniacz napięciowy i w zwykłej wersji wprowadza zniekształcenie skrośne.
  7. Uz+ sądzę, że może to być miejsce do której dołączasz zasilanie(dodatnią końcówkę). Rg i Eg sądzę że chodzi o rezystancję i napiecie bramki przy unipolarnych. R0 zapomniałem co się tak oznaczało.
  8. W prądzie zmiennym nie masz plusa. Masz albo fazę i neutralny albo 2 fazy. Przy czym prąd płynie raz w jedną raz w drugą stronę. ale do zasilania układów elektronicznych nie używa się prądu zmiennego, no chyba że chodzi o przetwornicę/zasilacz ktory zasila układy elektroniczne.