logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Asus P5KPL-C - Płyta główna nie uruchamia się po burzy, zielona dioda świeci

dance251 05 Gru 2017 00:40 843 9
REKLAMA
  • #1 16868882
    dance251
    Poziom 31  
    Posty: 1444
    Pomógł: 171
    Ocena: 157
    Witam

    Nie wiem, czy to dobry dział ale mam prośbę, a mianowicie:

    Robiąc przedświąteczne porządki, znalazłem w/w płytę główną i pomyślałem sobie by ją odpalić. Problem w tym, że ona nie chce odpalić, świeci się zielona dioda, wizualnie płyta bez zastrzeżeń, kondensatory nie są spuchnięte, zasilacz sprawny na 100 % (ProComp 400W). Znajomy kiedyś mi ją u mnie zostawił i powiedział, że po burzy już nie chciała odpalić, aha i temu znajomemu spaliło zasilacz Feel 400W tak, że nie można odczytać paru elementów i jednocześnie "poszła płyta". Kurcze, chyba poszło coś w którejś przetwornicy, może jakiś tranzystor MOSFET ? Teraz podstawiłem zasilacz ProComp 400W I też lipa. Zwierałem zielony kabel z masą - też nic, zwierałem piny na płycie -to samo :cry: .

    I tu mam właśnie prośbę: Czy ktoś naprawia płyty PC ? Wiem, wątków na ten temat przewinęło się już bez liku ale nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi poza tym, że "płyta do wymiany". Chipset i BIOS bym wykluczył bo przecież jakieś tam zabezpieczenia w końcu są i płyta do końca sprawowała się bez zarzutów.
    Aha, znajomy mówił, że miał dodatkowo UPS-a i też mu spaliło - dziwne prawda ? Coś za dużo tych "spaleń" lub "podpaleń" :wink:

    Płyty PC są teraz o wiele tańsze i lepsze od tego leciwego modelu, wiem o tym ale chciałbym dzieciakom do pokoju dać komputer żeby pograli w mało wymagające gierki. Mam wszystko oprócz właśnie płyty.

    Czy mógłby ktoś kto ma większe doświadczenie w płytach PC doradzić mi jak zacząć ją badać, w laptopach radzę sobie na ogół bez problemu a w PC jeszcze nie naprawiałem płyt, poza ich wymianą na nowe. Trochę szkoda mi jej wyrzucać, być może to jakaś mała rzecz do naprawienia.

    Czy mógłbym na niej również zrobić np. próbę zwarciową jak w laptopach ? Czy nic nie uszkodzę ? Zakładając, że mam jakąś tam wiedzę z elektroniki ale zasilacz podaje tam 12V, 5V, 3,3V. Gdzie ewentualnie mógłbym wpiąć się zasilaczem serwisowym żeby nie narobić fajerwerków (do Sylwestra jeszcze trochę czasu :) ), to może mógłbym namierzyć grzejący się element. Ile voltów i amperów miałbym ustawić ? Schematu nigdzie nie mogę znaleźć :not: Bardzo byłbym wdzięczny kolegom za jakąkolwiek małą podpowiedź, mam sentyment do tej płyty.
    Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane :). Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 16868953
    sylweksylwina
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 13216
    Pomógł: 1882
    Ocena: 2355
    Jak zasilacz nie startuje nawet po zawarciu zielonego z czarnym to musi być gdzieś zwarcie. Pomierz rezystancje wszystkich linii zasilających do masy, nie zapomnij o zasilaniu CPU.
  • Pomocny post
    #3 16869314
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39992
    Pomógł: 6352
    Ocena: 6883
    Cytat:
    powiedział, że po burzy już nie chciała odpalić, aha i temu znajomemu spaliło zasilacz Feel 400W

    Po burzy to zacznij od układu odpowiadającego za LAN
    * Attansic L1 PCI-E Gigabit LAN ( P5KPL-VM ma chipset G33 z grafiką))
    * lub Realtek RTL8102EL 10/100 LAN ( P5KPL-C (RTL))/P5KPL-AM
    -może i chipset?

    Asus P5KPL-C - Płyta główna nie uruchamia się po burzy, zielona dioda świeciAsus P5KPL-C - Płyta główna nie uruchamia się po burzy, zielona dioda świeci
  • REKLAMA
  • #4 16869462
    dance251
    Poziom 31  
    Posty: 1444
    Pomógł: 171
    Ocena: 157
    Dzięki, pomierzę

    Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

    Mieliście rację, ten układ Attansic L1 parzy jak diabli, że palec oparzyłem :). Że też wcześniej tego nie zauważyłem. W życiu bym na to nie wpadł. Pewnie jak by na dłużej zostawić to by się skopcił, wtedy szybciej bym doszedł. Jesteście Wielcy ! Poszukam zaraz datasheet tego układu i zamówię. Delikatnie Hotair załatwi sprawę. Mam nadzieję, że układ nie będzie za drogi :). Przy okazji czy 2 kondensatory 330uF/6,3V też mam wymienić bo też parzą (objawów spuchnięć nie widać) (jeszcze :) ), czy jak wymienię układ to im minie ? Tymczasem pozdrawiam, poinformuję o wynikach.

    Dodano po 57 [minuty]:

    No i klops :cry: ,nigdzie nie ma takiego układu 0743 AAG/B67899C i żadnego datasheet tym bardziej. Znalazłem tylko to ale o całkiem innym oznaczeniu https://www.kocham-basie.pl/axp221-p-982.html
    poza tym cena niemała.
  • Pomocny post
    #5 16870960
    310artur
    Poziom 43  
    Posty: 9002
    Pomógł: 980
    Ocena: 670
    Układ ma zwarcie - pozbądź się zwarcia i zobacz czy płyta ruszy. Jakoś tam bez sieciówki można żyć jakby co. Choć po takiej katastrofie jaka się tej płycie przydarzyła to może mieć każdy układ uszkodzony. Feel nawet bez burzy potrafi padając przepuścić konkretne napięcia na płytę i skutecznie ją upalić.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 16870980
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39992
    Pomógł: 6352
    Ocena: 6883
    Układ na (aliexpress) kosztuje 2.$ tylko trzeba czekać ... na dostawę 3-tygodnie robocze.
    Pin. 48 tego IC to zasilanie
    najlepiej go wylutuj.
  • #7 16871589
    dance251
    Poziom 31  
    Posty: 1444
    Pomógł: 171
    Ocena: 157
    Więc mogę spokojnie wylutować pin 48 i powinna ruszyć tak ? Dzięki Koledzy. Jesteście Wspaniali i to forum również :). Oczywiście, że "po kablu" sieć nie jest mi potrzebna a dzieciom podłączę WI-FI. Wylutuję wieczorem i dam znać czy płyta ruszyła.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #8 16872887
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39992
    Pomógł: 6352
    Ocena: 6883
    Niekoniecznie po burzy "zwarcie " uszkodzenie tego IC musi być po zasilaniu?!
    Mógł także "dostać strzał" po wej. sygnałowych > które dalej idą na ...? chipset South.

    Zacznij od pin.48, potem ..... wylutuj całkowicie układ
    - zobacz efekt

    p.s
    ten układ (z basi) AXP221 TO KONTROLER ZASILANIA ... w planszetach. np.

    Nasz układ kontroler LAN 100/1GB Attansic L1 to kopia jakiegoś Atheros , na (aliexpress) po 2.$
  • #9 16872988
    dance251
    Poziom 31  
    Posty: 1444
    Pomógł: 171
    Ocena: 157
    Ok, dziękuję Panowie.Jutro zobaczę bo mam całkiem inny problem z laptopem od klienta w innym temacie na tym Forum. Dziś nie miałem czasu się odezwać ale dziękuję i jutro dam znać co i jak.
    Pozdrawiam, dobranoc
  • #10 16875577
    dance251
    Poziom 31  
    Posty: 1444
    Pomógł: 171
    Ocena: 157
    Przepraszam,że dopiero teraz ale nie miałem czasu. Panowie, po wylutowaniu kontrolera sieci płyta DZIAŁA !Hurrrra ! :) . Jesteście Wielcy, dziękuję Wszystkim za pomoc serdecznie i pozdrawiam. Temat już mogę zamknąć.

Podsumowanie tematu

LABEL_AI_GENERATED
Użytkownik napotkał problem z płytą główną Asus P5KPL-C, która nie uruchamia się po burzy, mimo że zielona dioda świeci. Po sprawdzeniu kondensatorów i zasilacza ProComp 400W, zidentyfikowano potencjalne uszkodzenie układu LAN Attansic L1. Po wylutowaniu uszkodzonego kontrolera sieci, płyta zaczęła działać. Użytkownik rozważał również wymianę kondensatorów 330uF/6,3V, które również wykazywały oznaki przegrzewania.
Podsumowanie AI na podstawie dyskusji. Może zawierać błędy.
REKLAMA